Podatki w Norwegii

Ulga standardowa 10%: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

info@multinor.no

26 lutego 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Ulga standardowa 10%: wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jeżeli dopiero zacząłeś pracę w Norwegii, możesz ubiegać się o ulgę 10%. Multinor

Pracownicy zagraniczni, którzy dopiero zaczynają swoją pracę w Norwegii, mogą rozliczyć się z ulgą 10%. Pracujesz w Norwegii rok lub dwa lata? Jesteś pracownikiem sezonowym? Sprawdź, czy przysługuje Ci ulga standardowa 10%.

Ulga 10% – co można zyskać?

Ulga standardowa to tak zwana ulga 10% (norw. Standardfradrag 10% for utenlandske arbeidstakere). Pozwala ona zmniejszyć kwotę, która ulega opodatkowaniu o 10% osiągniętego dochodu brutto w danym okresie rozliczeniowym. Należy jednak pamiętać, że, zgodnie z norweskim prawem podatkowym, odpis ten nie może przekroczyć 40 000 NOK.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii

Kiedy możesz ubiegać się o ulgę standardową?

Do zniżki 10% masz prawo przez dwa lata od uzyskania rezydencji podatkowej. Rezydencję podatkową osiągają ci, którzy w ciągu 12 miesięcy przebywali w Norwegii ponad 183 dni lub 270 dni w przeciągu 36 miesięcy. Jeśli więc rok 2016 to twój pierwszy rok pracy w Norwegii, a przebywałeś w kraju dłużej niż 183 dni, w roku podatkowym 2016 i 2017 możesz skorzystać ze zniżki 10%. 

Jeżeli jesteś pracownikiem sezonowym, możesz korzystać z omawianej ulgi przez dłuższy okres – jeśli co roku pracujesz sezonowo w Norwegii przez kilka tygodni, jesteś uprawniony do ulgi standardowej każdego roku podatkowego.
Marynarze oraz pracownicy branży offshore posiadają prawo do dożywotniej ulgi 10% – mogą korzystać z tego odpisu każdego roku podatkowego. 

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku małżeństw, które mieszkają razem w Norwegii – aby możliwe było skorzystanie z ulgi 10%, każdy ze współmałżonków musi spełniać warunki do jej otrzymania. Jeżeli tylko jedno z nich prawo do ulgi standardowej, nie zostanie ona przyznana.

Komu się opłaca?

Na dochód brutto składa się wynagrodzenie brutto oraz wszystkie dodatkowe środki pieniężne objęte obowiązkiem podatkowym: dodatkowe świadczenia pracownicze, nadwyżki wydatków, do których pracownik jest uprawniony. Również koszty związane z podróżami, zakwaterowaniem i wyżywieniem wliczają się do dochodu brutto. Jeżeli to pracodawca ponosił koszty twojego utrzymania w Norwegii, ulga ta może okazać się dla ciebie niekorzystna. Im większy koszt poniesiony przez pracodawcę, tym większy dochód brutto, co oznacza również większą kwotę podatku do zapłacenia. Ulga standardowa 10% opłaca się osobom, które samodzielnie ponoszą koszty życia i pracy w Norwegii, ale nie mają prawa lub potrzebnej dokumentacji do rozliczania się w statusie pendler.

Ulga 10% a inne odpisy

Jeżeli  przysługuje ci standardowa ulga 10% i zdecydujesz się z niej skorzystać, tracisz prawo do niektórych odpisów. Z ulgą 10% nie skorzystasz już z odpisu odsetek kredytu, kosztów dojazdu do pracy ani ze zniżek przysługujących w ramach statusu pendler, takich jak: odliczenie kosztów podróży do rodziny, zakwaterowania czy wyżywienia. Możesz natomiast połączyć ją z drugą klasą podatkową.

Korekta podatku

Skatteetaten (norweski urząd podatkowy) nie przyznaje ulgi 10% – to podatnik sam musi ubiegać się o nią w rozliczeniu. Jeżeli z jakiegoś powodu nie udało ci się skorzystać z ulgi 10%, choć miałeś do niej prawo, możesz złożyć do Skatteetaten korektę podatkową i odzyskać nadpłacony podatek. Warto przypomnieć, że podatnik może złożyć odwołanie dotyczące rozliczenia nawet sprzed 10 lat.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl