Podatki w Norwegii

Rozliczenie podatkowe w Norwegii z ulgą 10 procent – komu i kiedy przysługuje?

info@multinor.no

06 kwietnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Rozliczenie podatkowe w Norwegii z ulgą 10 procent – komu i kiedy przysługuje?

Komu przysługuje rozliczenie podatkowe z tzw. ulgą 10 procent? Fot. fotolia.pl - royalty free

Pracujesz w Norwegii od roku lub dwóch lat czy może tylko sezonowo? Radzimy sprawdzić, czy przy rozliczaniu podatku będzie przysługiwać Ci ulga standardowa dla pracownika zagranicznego, popularnie nazywana „ulgą 10 procent”.
Ulga standardowa dla pracowników zagranicznych (norw. standardfradrag for utenlandske arbeidstakere) pozwala zmniejszyć kwotę podlegają opodatkowaniu o 10 proc. osiągniętego dochodu brutto, przez co zmniejsza się podstawa podlegająca opodatkowaniu. To pozwala osiągnąć wyższy zwrot podatku. Warto wiedzieć, że wysokość tego odliczenia może wynieść maksymalnie do 40 000 NOK. 

Wysokość odpisu zależy wyłącznie od kwoty dochodu brutto uzyskanego w danym roku podatkowym, niezależnie od czasu, jaki spędziłeś w Norwegii. Na dochód brutto przy rozliczeniu z ulgą 10% składają się wszystkie świadczenia uzyskane od pracodawcy, także koszty związane z zakwaterowaniem, wyżywieniem czy podróżami, które przy standardowym rozliczeniu nie są opodatkowane. W związku z tym, ulga 10 proc. może okazać się niekorzystna dla Ciebie, gdyż im większe koszty ponosi Twój pracodawca, tym zwiększa się Twój dochód brutto, a co za tym idzie, zwiększa się również podatek, jaki musisz zapłacić.

Kiedy przysługuje mi ulga 10 proc.?

Ulga 10 proc. przysługuje Ci przez pierwsze dwa lata od momentu uzyskania rezydencji podatkowej, nawet jeśli wcześniej korzystałeś z tej ulgi. Stajesz się rezydentem podatkowym, gdy Twój pobyt w Norwegii przekracza 183 dni w trakcie 12 miesięcy lub 270 dni w ciągu 36 miesięcy. To oznacza, że jeśli Twój pobyt w Norwegii przekroczył w 2015 roku 183 dni, możesz skorzystać z ulgi 10 proc. w rozliczeniu podatkowym za rok 2015 i 2016.

Jeśli nie osiągnąłeś jeszcze rezydencji podatkowej, liczba lat, w których możesz skorzystać z ulgi 10 proc., może być większa.  Jeśli, przykładowo, co roku pracujesz sezonowo w Norwegii przez 1-2 miesiące, możesz korzystać z ulgi standardowej każdego roku.

Marynarze i pracownicy branży offshore są wyjątkiem od reguły dwóch pierwszych lat rezydencji podatkowej. Mogą oni dodatkowo ubiegać się o zniżkę 10 proc. każdego roku do przysługujących im ulg. Oczywiście, jeśli im się to opłaca.

W przypadku małżeństw mieszkających razem w Norwegii, każdy z małżonków musi mieć uprawnienia do ulgi standardowej, aby móc rozliczać się w tej opcji. Jeśli tylko jeden ze współmałżonków ma prawo do ulgi 10 proc., wówczas nie zostanie ona przyznana.

Z jakimi odpisami można połączyć ulgę 10 proc.?

Ulgę standardową można łączyć z drugą klasą podatkową. To oznacza, że jeśli spełniasz wszystkie warunki, możesz z zyskiem rozliczyć się z ulgą 10 proc. oraz mieć prawo, by ubiegać się o przyznanie niższej kwoty podlegającej opodatkowaniu, co przysługuje przy drugiej klasie podatkowej.  

Ulga 10 proc. wyklucza się jednak z odpisami przysługującymi w ramach statusu pendler oraz odliczeniem odsetek od kredytu i kosztów dojazdu do pracy.

Co jeszcze muszę wiedzieć o uldze 10 proc.?

Musisz pamiętać, że ulga standardowa nie jest automatycznie przyznawana przez Skatteetaten, dlatego też należy każdorazowo ubiegać się o nią w rozliczeniu lub korekcie podatkowej za każdy rok, w którym ta zniżka Ci przysługuje.

W przypadku, gdy w ciągu poprzednich trzech lat z różnych powodów nie korzystałeś z ulgi 10 proc., mimo że Ci przysługiwała i płaciłeś przez to zbyt wysokie podatki, masz prawo odwoływać się od wyników rozliczenia. Korektę podatkową możesz złożyć po otrzymaniu od Skatteetaten wyniku zeznania podatkowego.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl