Podatki w Norwegii

Pracujesz w Norwegii i podróżujesz do rodziny w Polsce? Rozlicz się w statusie pendler

info@multinor.no

25 kwietnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Pracujesz w Norwegii i podróżujesz do rodziny w Polsce? Rozlicz się w statusie pendler

Sprawdź, czy możesz rozliczyć się w statusie pendler. Fot. fotolia - royalty free

Praca w Norwegii wiąże się z rozłąką z najbliższymi oraz częstymi podróżami pomiędzy krajem ojczystym a miejscem pracy. Koszty utrzymania za granicą także są dużym obciążeniem. Norweskie prawo przewiduje dla osób w takiej sytuacji ulgi podatkowe – są one dostępne dla podatników rozliczających się w statusie pendler.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii

Czego potrzeba, by mieć prawo do statusu pendler?

Aby skorzystać z odpisów związanych ze statusem pendler, należy spełnić różne warunki w zależności od rodzaju pendlera – dziś skupimy się na przypadku osoby posiadającej rodzinę w Polsce.

W takiej sytuacji podatnik musi spełnić dwa podstawowe warunki: 
  • posiadać wspólny adres zameldowania w Polsce ze wspólmałżonkiem i/lub dzieckiem,
  • odbyć minimum 3 podróże w ciągu roku podatkowego, za który składa się rozliczenie.

W przypadku osoby, która nie jest w związku małżeńskim, ale podróżuje do dziecka w Polsce, dziecko nie może mieć ukończonych 22 lat w roku podatkowym, za który składa się zeznanie.

Odpis kosztów podróży

Podatnik rozliczający się w statusie pendler może ubiegać się o odpis trzech rodzajów wydatków:
  • podróży
  • zakwaterowania
  • wyżywienia

Jednak nie każdy, kto posiada status pendler, może skorzystać z powyższych odpisów. Jeśli chodzi o podróże, podatnik musi samodzielnie ponosić ich koszty. Oznacza to, że jeżeli pracodawca dopłaca do pensji świadczenie przeznaczone na zakup biletów, pracownik nie będzie mógł uwzględnić ich w swoim rozliczeniu podatkowym. Podróże obejmują także dojazdy do pracy w granicach Norwegii. Jeśli pokrywałeś samodzielnie koszty dojazdu z miejsca zamieszkania w Norwegii do miejsca pracy, możesz odliczyć te wydatki.

Odpis kosztów zakwaterowania

Aby odliczyć koszty zakwaterowania, a więc opłaty za czynsz i/lub prąd, podatnik musi je udokumentować. Potrzebne dokumenty to nie tylko umowa najmu mieszkania podpisana zarówno przez właściciela, jak i osobę wynajmującą, ale też potwierdzenia przelewów bankowych za czynsz.  

Jeśli to pracodawca zapewniał zakwaterowanie i potrącał opłaty za nie z pensji, należy przedstawić odcinki z pensji, na kórych widnieją wszystkie dopłaty i potrącenia.

Odpis kosztów wyżywienia

W przypadku kosztów wyżywienia, pracownikowi przysługuje dieta wypłacana przez pracodawcę na każdy dzień pobytu w Norwegii (w tym dni wolne od pracy). Jej wysokość różni się w zależności od rodzaju zakwaterowania, jednak standardowa stawka to 200 NOK na dzień.

Jeśli pracodawca wypłacał dietę w mniejszym wymiarze, niż powinien, wówczas odpowiednią różnicę także można uwzględnić w zeznaniu podatkowym.

Łączenie statusu pendler z innymi odpisami

Rozliczenie w statusie pendler jest bardzo korzystne nie tylko ze względu na powyżej przedstawione odpisy, ale także dzięki możliwości łączenia go z innymi ulgami podatkowymi. Dzięki temu osoba podróżująca do rodziny w Polsce może także starać się o drugą klasę podatkową, odpis rodzicielski i odpis odsetek od kredytu hipotecznego, o ile spełnia się wymogi związane z poszczególnymi odpisami. Zgromadzenie potrzebnych dokumentów może być czasochłonne i uciążliwe, jednak efekty są tego warte – podatnicy rozliczający się w statusie pendler i drugiej klasie podatkowej otrzymują, zwrot podatku  w wysokości średnio od 30 do 40 tys. NOK.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl