Podatki w Norwegii

Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

info@multinor.no

21 maja 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

Pobyt współmałżonka w Norwegii może mieć duży wpływ na twoje rozliczenie podatkowe. Fot. fotolia - royalty free

Większość Polaków pracujących w Norwegii posiada w Polsce współmałżonka, którego odwiedza w ciągu roku. Czasami jednak druga połówka decyduje się na przeprowadzkę do Norwegii. Poniżej dowiesz się, jaki może mieć to wpływ na twoje zeznanie podatkowe.
Spośród możliwych do uzyskania ulg podatkowych możemy wyróżnić trzy, na które może mieć wpływ pobyt żony/męża w Norwegii. Są to: status pendler, druga klasa podatkowa oraz ulga 10%.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii

Status pendler

Pierwszą taką ulgą jest status pendler. Przysługuje ona osobom, które, pracując na co dzień w Norwegii, przynajmniej 3 razy w ciągu roku odwiedziły rodzinę w Polsce – współmałżonka lub dziecko. Dlatego też norweski urząd podatkowy wymaga przy statusie pendler, aby do dokumentacji dołączyć ważne zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu z którymś z członków rodziny w Polsce. Traktuje się to jako potwierdzenie tego, że podróże do Polski miały na celu spotkanie z najbliższymi.  

Jeśli jednak współmałżonek przeprowadzi się do Norwegii, wówczas można stracić prawo do rozliczenia w statusie pendler – nawet jeśli w kraju ojczystym pozostało dziecko pod opieką innej osoby. Wiąże się to z tak zwanym „centrum interesu życiowego" – kiedy żona/mąż przeprowadza się do Norwegii, wówczas urząd stwierdza, że to centrum nie znajduje się już w Polsce. Przez to podróże do Polski odbyte w okresie pobytu małżonka w Norwegii nie dają już prawa do statusu pendler.

Druga klasa podatkowa

W przypadku drugiej klasy podatkowej ma znaczenie to, czy współmałżonek przebywał w Norwegii cały rok, czy tylko część. Jeśli był to cały rok, to potwierdzeniem osiągniętych dochodów będzie wstępne zeznanie podatkowe (norw. skattemelding), które otrzymuje każdy podatnik w Norwegii. Druga klasa zostanie przyznana przez urząd automatycznie, o ile nie został przekroczony próg dochodowy.  

Z kolei jeśli małżonek przebywał przez część roku poza Norwegią, wówczas trzeba wykazać wysokość dochodu osiągniętego również w tym drugim kraju.

Ulga 10%

Do tej pory omawialiśmy sytuacje, w których rozliczający się podatnik mieszkał w Norwegii i współmałżonek do niego przyjeżdżał. Jeśli chodzi o ulgę 10%, problem może pojawić się wówczas, kiedy podatnik rozlicza się ze swojego pierwszego roku pracy w Norwegii, ale jego współmałżonek był norweskim podatnikiem już od kilku lat. Aby osoba pozostająca w związku małżeńskim mogła rozliczyć się w uldze 10%, również jej współmałżonek musi posiadać prawo do takiego rozliczenia.  

Innymi słowy: jeśli twój współmałżonek rozlicza się z podatku w Norwegii już od kilku lat, prawdopodobnie nie będziesz miał prawa do rozliczenia w uldze 10%, nawet jeśli dany rok podatkowy był twoim pierwszym rokiem pracy.  

Jak widać na powyższych przykładach, pobyt współmałżonka w Norwegii może mieć duży wpływ na twoje rozliczenie podatkowe.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl