Podatki w Norwegii

Niskie zarobki współmałżonka a ulgi podatkowe w Norwegii

info@multinor.no

20 kwietnia 2015 09:50

Udostępnij
na Facebooku
Niskie zarobki współmałżonka a ulgi podatkowe w Norwegii


Jeśli pracujesz w Norwegii i utrzymujesz swojego współmałżonka w Norwegii lub w Polsce, warto sprawdzić czy możesz skorzystać z rozliczenia w drugiej klasie podatkowej.

Rozliczenie w drugiej klasie podatkowej pozwala na odpisanie od podatku wyższej kwoty z rocznego dochodu, w porównaniu do pierwszej klasy podatkowej. Innymi słowy rozliczając się w drugiej klasie podatkowej zapłacimy mniej podatku.

W dodatku druga klasa podatkowa może być łączona z ulgą 10% oraz statusem pendler, pod warunkiem że spełnia się kryteria wymagane do korzystania z tych odliczeń. Łączenie ulg pozwala na odpisania jeszcze wyższej kwoty.

Kiedy przysługuje druga klasa podatkowa?


Prawo do klasy podatkowej ma każdy podatnik w Norwegii, którego współmałżonek w danym roku podatkowym osiągnął dochód zerowy lub nieprzekraczający określonej przez Skatteetaten minimalnej stawki. Na rok 2014 stawka ta wynosi 43 664 NOK brutto, w przeliczeniu około 21 832 zł brutto. Dodatkowo związek małżeński musi zostać zawarty najpóźniej w październiku roku poprzedzającym rok, za który chcemy się rozliczyć w ramach drugiej klasy podatkowej - czyli w przypadku rozliczenia za rok 2014, ślub musiał odbyć się najpóźniej w październiku 2013 roku.

Przy rozliczaniu w drugiej klasie podatkowej małżonkowie rozliczają się wspólnie. Nie ma zasady określającej że współmałżonek o niższym dochodzie musi mieszkać w Norwegii, oznacza to że możesz się rozliczyć w drugiej klasie razem z żyjącym w Polsce małżonkiem.

Więcej o rozliczeniach w II klasie podatkowej TUTAJ >>>

Przypominamy, że od 2013 roku osoby samotnie wychowujące dzieci nie posiadają prawa do rozliczenia podatku w drugiej klasie podatkowej.

Już wcześniej miałeś prawo do drugiej klasy podatkowej, ale z niej nie skorszystałeś?


W przypadku gdy podatnik zapomniał lub nie wiedział w poprzednich latach że może rozliczyć się w drugiej klasie podatkowej, ma prawo do zwrotu podatku. Aby go otrzymać, należy złożyć do urzędu skarbowego korektę podatkową. W teorii każdy może odwołać się od poprzednich rozliczeń nawet do 10 lat wstecz, jednak przeważnie pozytywnie rozpatrywane sa korekty dotyczące rozliczeń do 3 ostatnich lat. Aby się odwołać od podatku należy poczekać na otrzymanie wyniku rozliczenia podatkowego, dostępnego na koncie w systemie Altinn lub wysłanego przez Skatteetaten na zapisany w bazie adres korespondencyjny podatnika.

Najkorzystniej jest złożyć korektę do 6 tygodni od dnia wysłania wyniku rozliczenia (dokładna data widnieje na przysłanym dokumencie). Jeśli jednak zdecydujesz się odwołać od podatku po 6 tygodniach od wydania wyniku rozliczenia podatkowego, Skatteetaten będzie wymagało dobrze uargumentowanego usprawiedliwienia korekty. Istenieje również ryzyko odrzucenia odwołania.

zdjęcie: pixabay.com - CC0 Creative Commons
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl