Podatki w Norwegii

Niskie dochody współmałżonka a rozliczenie podatku w Norwegii

info@multinor.no

27 kwietnia 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Niskie dochody współmałżonka a rozliczenie podatku w Norwegii

Jeżeli Twój małżonek malo zarabia, możesz skorzystać z drugiej klasy podatkowej. Fot. Fotolia - royalty free

Możesz ubiegać się o prawo do drugiej klasy podatkowej, jeśli Twój małżonek osiąga niskie dochody. Rozliczając się z norweskiego podatku, sprawdź, czy masz do niej prawo.
– Moja żona straciła pracę i przez większą część 2015 roku była na moim utrzymaniu. Kolega powiedział, że w Norwegii mogą mi przyznać drugą klasę podatkową. Jakie warunki muszę spełniać, żeby móc się o nią ubiegać? – pyta pan Piotr z Bergen. 

Druga klasa podatkowa to forma rozliczenia dedykowana osobom, których współmałżonek osiągnął niski lub zerowy dochód. Dzięki niej kwota podlegająca opodatkowaniu jest niższa niż w klasie pierwszej. Warto więc sprawdzić, czy możesz się o nią ubiegać, a także – z jakimi innym ulgami połączyć drugą klasę, by zapłacić niższy podatek.

Kiedy przysługuje druga klasa podatkowa?

Prawo do rozliczenia podatku w drugiej klasie przysługuje każdej osobie pracującej w Norwegii, której współmałżonek w danym roku podatkowym nie osiągnął żadnego dochodu lub jego dochody nie przekroczyły minimalnej stawki określonej przez Skatteetaten. Na rok 2015 stawka ta wynosi 44 751 NOK brutto, co w przeliczeniu wynosi około 20 912 zł brutto. Dodatkowym warunkiem jest data zawarcia związku małżeńskiego – musiała ona mieć miejsce najpóźniej w październiku roku poprzedzającego ten, za który chcemy się rozliczać w drugiej klasie podatkowej. To oznacza, że jeśli brałeś ślub nie później niż w październiku 2014, możesz rozliczyć się za rok w 2015, korzystając z drugiej klasy podatkowej.   

W drugiej klasy podatkowej nie ma znaczenia, czy Twój współmałżonek mieszka w Polsce, czy Norwegii. Obydwoje musicie być jednak zameldowani pod tym samym adresem przez cały rok 2015. 

Warto wiedzieć, że od roku 2013 osoby samotnie wychowujące dziecko nie mają już prawa do rozliczenia w drugiej klasie podatkowej. W zamian za to przysługuje im specjalny odpis podatkowy wyliczany na podstawie ilości miesięcy samotnej opieki nad dzieckiem. Przyznaje się go osobom pobierającym rozszerzony zasiłek rodzinny.

Jakie ulgi połączyć z drugą klasą, aby zapłacić mniejszy podatek?

Drugą klasę podatkową można łączyć z szeregiem korzystnych odpisów. Do odliczeń, które najczęściej przysługują Polakom pracującym w Norwegii należą: 
ulga 10 proc.,
status pendler,
odsetki od kredytu.

Połączenie powyższych odliczeń z drugą klasą pozwoli Ci uzyskać bardziej korzystny wynik rozliczenia.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl