Konkubinat a ulgi podatkowe w Norwegii.

12.10.2014.
Konkubinat a ulgi podatkowe w Norwegii.

Konkubinat w Norwegii i Polsce może mieć zupełnie inny status prawny. W Polsce kohabitacja nie daje możliwości skorzystania z
ulg i odpisów podatkowych dostępnych dla małżeństw czy związków partnerskich zarejestrowanych na północy.


W języku polskim słowo konkubinat nadal jest pojęciem pejoratywnym. Innymi, alternatywnymi określeniami są: kohabitacja lub bardziej potocznie związek nieformalny/wolny. W odróżnieniu od Norwegii w Polsce nie istnieje możliwość zarejestrowania konkubinatu, a tym samym większość przywilejów oraz praw przysługująca osobom żyjącym w związku małżeńskim jest dla kohabitantów niedostępna. W niektórych państwach, w tym Norwegii, para może zawrzeć tzw. związek partnerski, który jest rodzajem umowy cywilnoprawnej. Umowa gwarantuje niemal identyczne prawa i przywileje jak ślub. 

Ulgi podatkowe dla konkubentów

Osoby żyjące w niezarejestrowanym związku, kohabitacji, nie mają prawa do rozliczania się w II klasie podatkowej . Ulga należy się jednemu z małżonków, gdy drugi zarabia mniej niż corocznie ustalona kwota (w 2013 było to 42 102 NOK). Niemniej jednak warunkiem jest bycie w związku małżeńskim lub partnerskim.

Para
pixabay.com/love and hope

Status pendler oraz wszystkie związane z nim odpisy za podróże do Polski, koszty mieszkania czy  diety, mogą zostać przyznane osobie, która żyje w konkubinacie, ale wyłącznie na zasadach obowiązujących pendlerów do dziecka lub pendlerów samotnych. Możemy więc być pendlerem do dziecka lub osobą regularnie podróżującą do domu lub mieszkania w Polsce. Oba przypadki wymagają spełnienia szczególnych warunków o których możesz dowiedzieć się więcej tutaj:

Pendler do dziecka / Pendler samotny do mieszkania w Polsce

Ostatnim z najbardziej istotnych odpisów jest odpis standardowy 10%. Należy się on przez 2 pierwsze lata pracy w Norwegii od momentu, gdy w danym roku będziemy przebywać w kraju dłużej dni 83 dni w ciągu 12 miesięcy lub do 270 dni w ciągu 36 miesięcy. Jeżeli małżonek/małżonka również ma prawo do ulgi 10%, obie strony muszą o nią wystąpić lub całkowicie z niej zrezygnować. Jeśli tylko jeden z małżonków ma prawo do zniżki, żaden z nich nie może z niej skorzystać. Ostatni warunek dotyczy tylko małżeństw, więc osoby stanu wolnego lub żyjące w konkubinacie mogą ubiegać się o standardowy odpis 10% we własnym zakresie, niezależnie od tego czy partner lub partnerka mają prawo do ulgi.

Sprawdź jakie ulgi podatkowe Ci przysługują >>>


Zdjęcie frontowe: flickr.com/ualuckySpodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

 • Już jest: zwrot podatku – pierwsza tura wyników

  Już jest: zwrot podatku – pierwsza tura wyników

  Pierwsza tura wysyłania gotowych rozliczeń podatkowych rozpoczęła się 22 czerwca. Nadal nie dostałeś pieniędzy? Sprawdź, kiedy spodziewać się wypłaty.

 • Pierwsza tura wyników rozliczeń ze Skatteetaten już 22 czerwca

  Pierwsza tura wyników rozliczeń ze Skatteetaten już 22 czerwca 3

  Ostatniego dnia maja upłynął termin składania zeznań podatkowych w Norwegii. Już 22 czerwca urząd rozpoczyna wysyłkę pierwszej puli gotowych rozliczeń. Sprawdź, kto otrzyma wynik w pierwszej kolejności

 • Nie zdążyłeś zgromadzić dokumentów na czas? Będziesz mógł złożyć korektę podatkową

  Nie zdążyłeś zgromadzić dokumentów na czas? Będziesz mógł złożyć korektę podatkową

  Może się zdarzyć, że Skatteetaten nie przyzna podatnikowi ulg, o które się ubiegał i do których prawo odpowiednio udokumentował. Podatnik może też nie zdążyć zgromadzić wymaganej dokumentacji. W takich przypadkach warto złożyć korektę podatkową.

 • Zostały już tylko 3 dni na rozliczenie podatku

  Zostały już tylko 3 dni na rozliczenie podatku

  Tegoroczny sezon podatkowy w Norwegii był wyjątkowo intensywny ze względu na krótki okres, w którym można było się rozliczyć. Przypominamy, że to naprawdę ostatnia szansa na rozliczenie podatku ze Skatteetaten, a także ewentualny zwrot pieniędzy.

 • Kiedy zwrot podatku? Pierwszy termin w drugiej połowie czerwca

  Kiedy zwrot podatku? Pierwszy termin w drugiej połowie czerwca 1

  Wraz z końcem maja urząd podatkowy w Norwegii przestanie już przyjmować zeznania podatników. Pozostanie tylko czekać na wynik rozliczenia i wypłatę zwrotu, o ile podatek był odprowadzany tak, jak należało. Pierwsze wypłaty będą już w drugiej połowie czerwca.

 • Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

  Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

  Większość Polaków pracujących w Norwegii posiada w Polsce współmałżonka, którego odwiedza w ciągu roku. Czasami jednak druga połówka decyduje się na przeprowadzkę do Norwegii. Poniżej dowiesz się, jaki może mieć to wpływ na twoje zeznanie podatkowe.

 • Na te dokumenty zwróć uwagę, gdy rozliczasz się w statusie pendler

  Na te dokumenty zwróć uwagę, gdy rozliczasz się w statusie pendler

  Rozliczenie w statusie pendler zwykle bardzo się opłaca ze względu na możliwość uzyskania dodatkowych odpisów. Jednak norweski urząd podatkowy stawia szereg wymogów, jakie należy spełnić, by móc skorzystać z ulg. Udokumentowanie prawa do odpisów często przysparza wiele trudności. Dziś podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i opisujemy najczęściej popełniane błędy podczas składania wniosku.

 • Kawaler też może zostać pendlerem

  Kawaler też może zostać pendlerem

  Status pendler kojarzy się z podróżami do rodziny w Polsce. Nie każdy podatnik odwiedzający często kraj ojczysty jest jednak żonaty i posiada dzieci. Komu jeszcze przysługuje możliwość rozliczania się w statusie pendler?


Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Makaryna kowalska
Makaryna kowalska 14-10-2014 23:57

martcool napisał:
Samboerskap i partnerskap to dwie rożne rzeczy i właśnie związek partnerski to jest partnerskap i tyle w temacie.

Moze ustalmy pewne sprawy:
Partnerskap - zwiazek formalny 2-ch osob tej samej plci do roku 2009. Po tej dacie nie zawiera sie juz "partnerskap" , tylko "ekteskap", tak samo jak zwiazek dwojga osob roznej plci.
Samboerskap - zamieszkiwanie razem 2-ch osob tej samej lub roznej plci ( z wylaczeniem osob zwiazanej pokrewienstwem, np. brat i siostra, czy matka i corka, itp.) jest to zwiazek polformalny, gdzie strony moga rejestrowac swoje wlasne decyzje odnosnie np. dzieci, spraw majatkowych czy spadkowych.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
marek oles
marek oles 14-10-2014 23:37

jak jest z kobieta ktora ma dziecko i jest z kims w zwiazku ale dziecko nie nalezy do partnera, on ma stala prace w NO itd, czy w tym wypadku mozna zaliczyc ten zwiazek i zapisac jako konkubinat, czy dostanie nr od partnera i dziecko rowniez, w jaki sposob mozna to zalatwic zeby oboje byli tu legalnie , dziecko poszlo do przedszkola. Facet ma stala prace w NO i ma juz nr personalny. prosze jesli ktos cos wie dajcie znac...

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jon Doe
Jon Doe 13-10-2014 19:07

martcool napisał:
Samboerskap i partnerskap to dwie rożne rzeczy i właśnie związek partnerski to jest partnerskap i tyle w temacie.


Ok, tylko w artykule jest po polsku opisywany konkubinat=związek partnerski tłumaczenie jednego i drugiego osobno na norweski to już inna para kaloszy, a tego w artykule nigdzie nie ma, fakt osoba pisząca go powinna wiedzieć o tym i nie używać nazwy związek partnerski co by nie było niejasności...

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jon Doe
Jon Doe 13-10-2014 16:50

martcool napisał:
Tylko,ze związek partnerski w NO to związek miedzy osobami tej samej płci.

Kto ci takich głupot naopowiadał? Blondynka pewnie

no.wikipedia.org/wiki/Samboerskap

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
M H
M H 12-10-2014 22:59

Lepiej się poczułeś ? Dowartościowałeś się ?
Chyba jest oczywiste, że chodzi mi o norweską nazwę i o sposób w jaki ten związek można zarejestrować. Czy jest to "samboer" ?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
M H
M H 12-10-2014 22:23

jak zarejestrować i jak się nazywa "związek partnerski" ?

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 13.10.2014. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Ostatnia tura rozliczeń podatkowych ruszyła dzisiaj
Ostatnia tura rozliczeń podatkowych ruszyła dzisiaj

Skatteetaten publikuje ostatnie wyniki rozliczeń podatkowych za rok 2013.

ZAMKNIJ

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu.
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl