Podatki w Norwegii

Karta podatkowa - podstawowe informacje

info@multinor.no

31 sierpnia 2015 09:54

Udostępnij
na Facebooku
Karta podatkowa - podstawowe informacje



Potrzebujesz karty podatkowej, a nie wiesz co to za dokument i jak go zamówić? Pomożemy Ci wybrnąć z tej sytuacji. 


Do czego potrzebna jest karta podatkowa?

Karta podatkowa (norw. skattekort) zawiera informacje dotyczące przewidywanych dochodów w danym roku podatkowym oraz wysokości zaliczki na poczet podatku. Na podstawie karty podatkowej pracodawca potrąca zaliczkę od pensji. Warto pamiętać, że osoby które nie posiadają karty podatkowej i pracują w Norwegii, obciążeni są podatkiem od uzyskiwanego dochodu w wysokości 50%. Choćby z tego względu warto jest od razu zamówić ten dokument.

Norweskie urzędy często wymagają dostarczenia karty podatkowej. Jedną z takich instytucji jest np. Urząd Pracy i Opieki Społecznej, czyli NAV. Przykładowo: osoba składająca wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii, powinna załączyć do podania swoją aktualna kartę podatkową.


Jak wygląda karta podatkowa?

Od grudnia 2014 roku Skatteetaten zrezygnowało z papierowych form kart podatkowych i wprowadziło obowiązek korzystania z wersji elektronicznej. To duże udogodnienie zarówno dla urzędu, jak i podatników - nie ma ryzyka, że wysyłana pocztą tradycyjną karta nie dotrze do adresata np. z powodu nieaktualnego adresu w Norwegii. Teraz każdy podatnik może sam we własnym domu, w dogodnym dla niego momencie, zamówić kartę podatkową lub nanieść na nią ewentualne poprawki. Nie ma też potrzeby osobistego dostarczania takiego dokumentu pracodawcy. Dzięki systemowi Altinn, nasz szef sam może pobrać informacje związane z kartami podatkowymi pracowników drogą elektroniczną.


Jak zamówić nową kartę podatkową?

Zamawianie nowej karty przebiega w różny sposób w zależności od rodzaju posiadanego numeru personalnego. Podatnicy posiadający stały numer personalny (norw. fødselsnummer) mogą zamówić nową kartę podatkową drogą elektroniczną przez system Altinn. Po zamówieniu informacje o nowym dokumencie są przysyłane w ciągu około 5 dni roboczych i są one widoczne na koncie Altinn.

Osoby z tymczasowym numerem personalnym (D-nummer), które posiadały już skattekort w latach poprzednich, mogą wysłać dokumenty pocztą do lokalnego oddziału urzędu skarbowego. Jeśli posiadasz D-nummer i nie miałeś wcześniej karty podatkowej, musisz osobiście stawić się w oddziale Skatteetaten wraz z podaniem i wymaganymi dokumentami. Warto pamiętać, że kontrola nie odbywa się w każdej placówce - obecnie w Norwegii kontrola tożsamości przeprowadzana jest w 42 oddziałach Skatteetaten.


Nanoszenie poprawek na kartę podatkową

Warto również skontrolować czy zamieszczone w internetowej bazie informacje są aktualne, ponieważ to właśnie na ich podstawie wydawane są nowe karty. Jeśli w trakcie roku zmieniła się wysokość Twoich zarobków, powinieneś zedytować swoją kartę.

Osoby mające dostęp do karty podatkowej drogą elektroniczną, mogą nanieść poprawki przez system internetowy.

Aby dokonać zmian na karcie podatkowej drogą papierową, musisz wypełnić podanie o zmianę karty. Gdy wprowadzisz poprawki, najlepiej poinformuj o tym swojego pracodawcę - dzięki temu potrącana od Twojej pensji zaliczka na poczet podatku będzie zgodna z aktualną kartą podatkową.

  zdjęcie: MN

Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl