Podatki w Norwegii

Jakie warunki musi spełnić samotny pendler?

info@multinor.no

05 marca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Jakie warunki musi spełnić samotny pendler?

Sprawdź, czy możesz rozliczyć się w statusie enslig pendler. MN

Jesteś singlem bądź osobą żyjącą w związku partnerskim? Regularnie podróżujesz z Norwegii do mieszkania w Polsce? Sprawdź, czy możesz rozliczyć się w statusie enslig pendler.
Norweski urząd podatkowy umożliwia Polakom rozliczenie w statusie pendler. Nie tylko osoby, które żyją w związku małżeńskim albo podróżują do dziecka w kraju rodzinnym, mają prawo do uzyskania ulg podatkowych. Również osoby samotne, po spełnieniu odpowiednich warunków mogą, odliczyć pewne kwoty poniesione w 2016 roku na podróże czy utrzymanie mieszkania.  

Istnieją dwa rodzaje samotnych pendlerów – osoba, która podróżuje do mieszkania w Polsce bądź tzw. enslig pendler podróżujący do rodziców.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii

Enslig pendler do mieszkania

Aby móc rozliczyć się w powyższym statusie, należy: podróżować między Polską a Norwegią co najmniej raz na 3 tygodnie (w wyjątkowych przypadkach, np. z powodu problemów finansowych, choroby lub okoliczności pracy, można złagodzić ten warunek), ukończyć 22 lata i posiadać samodzielne mieszkanie w Polsce (albo innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Mieszkanie może być własnościowe lub wynajmowane, o powierzchni co najmniej 30 m2 na jedną osobę, a na każdego kolejnego lokatora w wieku powyżej 15 lat powinno przypadać odpowiednio 20 m2. Samotny pendler musi również udokumentować, że mieszka w lokalu przynajmniej od roku i ma do niego dostęp przez 7 dni w tygodniu. Mieszkanie musi także posiadać dostęp do sieci kanalizacyjnej i bieżącej wody.

Jeżeli chodzi o mieszkanie w Norwegii, to nie może ono spełniać warunków, takich jak to w Polsce. Oznacza to, że jego rozmiar powinien wynosić maksymalnie 30 m2 na osobę, 50 m2 na dwie, 70 m2 na trzy osoby. Poza tym lokator nie może mieszkać w nim cały rok przez 7 dni w tygodniu. Mieszkanie również nie może posiadać stałego dostępu dostępu do bieżącej wody i kanalizacji.

Enslig pendler do rodziców

Drugim rodzajem samotnego pendlera jest osoba ponieżej 22. roku życia, której rodzice mieszkają w Polsce (lub innym kraju EOG). Spełnia ona podobne warunki, co samotny pendler posiadający mieszkanie w Polsce. Musi ona jednak udokumentować fakt, że podróże do domu odbywała co najmniej raz na 6 tygodni.

Jakie dokumenty przygotować?

Aby uzyskać możliwość rozliczenia w statusie enslig pendler, musisz zgromadzić odpowiednie dokumenty. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej.

Dokumenty potrzebne do rozliczenia w statusie enslig pendler:

- Skattemelding / Tax Return za 2016 r.
- Roczne zestawienie dochodów i zaliczek pobranych za 2016 r.
- Kody PIN – potrzebne do zalogowania się w elektronicznym systemie podatkowym
- Dokumentacja podróży między Polską a Norwegią
- Potwierdzenia dokonanych w 2016 r. opłat za czynsz i / lub prąd
- Zaświadczenie o posiadanym lub wynajmowanym mieszkaniu w Polsce
- Informacja o wielkości wynajmowanego mieszkania
- Akt urodzenia, jeśli nie ukończyłeś 22 lat

Przy kompletowaniu dokumentów koniecznie pamiętaj o następujących rzeczach:

  • jeżeli pracowałeś u więcej niż jednego pracodawcy, przyślij roczne zestawienie dochodów od każdego z nich
  • faktury nie są uznawane jako potwierdzenie podróży
  • zaświadczenie o posiadanym mieszkaniu i akt urodzenia muszą być przetłumaczone na język norweski lub angielski. (Akt urodzenia może być również wydany na druku unijnym)
 Jeżeli spełniasz opisane wyżej warunki, skorzystaj z rozliczenia w statusie samotny pendler. 


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl