Podatki w Norwegii

Ile pieniędzy możesz odzyskać za płatne drogi i przeprawy portowe przy rozliczeniu podatkowym?

Udostępnij
na Facebooku
Ile pieniędzy możesz odzyskać za płatne drogi i przeprawy portowe przy rozliczeniu podatkowym?


Korzystanie z wielu odcinków dróg oraz przepraw promowych w Norwegii wiąże się z dodatkową opłatą. Norwescy podatnicy, których wydatki na bramki i promy wynoszą co najmniej 3 300 NOK w skali roku, mogą odpisać je w rozliczeniu podatkowym.


W artykule podano stawki dotyczące rozliczenia podatkowego za 2014 rok.


Zgodnie z dbałością o środowisko, do której Skandynawowie są w dużym stopniu przywiązani, w Norwegii mocno zachęca się do korzystania z transportu publicznego. Dlatego za użytkowanie samochodu, który jest tu postrzegany jako dobro luksusowe, trzeba niekiedy słono zapłacić.

Wydatki na podróż samochodem w Norwegii


Oprócz najwyższych w Europie cen paliw, wielu poruszających się po Norwegii samochodem musi brać pod uwagę wydatki na płatne drogi, mosty, przeprawy promowe. Bramki, przez które przejazd wiąże się z dodatkową opłatą (norw. bompenger/bomavgift), znajdują się również przy wjeździe do centrów największych norweskich miast, czyli Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim i Kristiansand - celem ograniczenia ruchu samochodowego. Bompenger pobierane są także po to, żeby dofinansować budowę konkretnych dróg.

Przywileje dla kierowców aut na prąd


Wielu Norwegów, aby zaoszczędzić na komunikacji, zdecydowało się na zakup samochodów napędzanych prądem. W Norwegii osobom korzystającym z takich aut przyznawane są znaczne ulgi: darmowy przejazd przez wszystkie punkty poboru opłat, darmowy parking na publicznych miejscach parkowych, wyższy zwrot kosztów podróży do pracy, a do tego wszystkiego za zakup samego auta nie zapłacimy podatku. Lista przywilejów wydaje się nie mieć końca. To ma jednak ulec zmianie, ulgi mają zostać ograniczone, pozostaje tylko pytanie kiedy i w jakim wymiarze - ta kwestia jest obecnie przedmiotem negocjacji i sporów w norweskim rządzie.

Mimo wszystko, zdecydowana większość korzysta z bardziej tradycyjnych pojazdów i niestety nie może liczyć na podobne wsparcie od państwa norweskiego. Niektórzy muszą pokonywać spory dystans w drodze do pracy, do tego przejeżdżają drogami, które wiążą się z większymi opłatami - tutaj odciążeniem finansowym mogą być ulgi w rozliczeniu podatkowym.

Kiedy mogę odliczyć wydatki?


Wydatki na bramki i promy możesz dodać do odpisu za dojazdy do pracy, jeśli w ciągu roku wydajesz z własnej kieszeni co najmniej 3 300 NOK na bompenger i przeprawy promowe. Opłaty te sumują się i muszą być obliczone według najtańszej dostępnej taryfy. Wówczas całą kwotę można wpisać w zeznanie podatkowe. Jeśli wydaliśmy 2 965 NOK, nie odpisujemy nic, natomiast jeśli wydaliśmy 3 359 NOK to odpisujemy całą kwotę tj. 3 359 NOK.

Czytaj więcej o rozliczeniach zwrotach podatkowych w Norwegii >>>

Odpis za dojazdy do pracy


Pamiętaj, że rozliczając się w statusie pendler, drugiej klasie podatkowej lub standardowo, możesz ubiegać się o odpis podatkowy na dojazdy do pracy i z powrotem, także niepłatnymi drogami. Ulgi nie oblicza się jednak według rzeczywistych wydatków, lecz na podstawie odległości kilometrowej - biorąc pod uwagę najkrótszą drogę. Odpis ten przyznaje się na wydatki powyżej 15 000 NOK, a jego maksymalna wartość to 77 500 NOK. Sumę tę można odpisać jeśli podróżujesz własnym autem, ale także samochodem firmowym lub jako pasażer w samochodzie innej osoby. Tu jednak również urząd stawia pewne warunki.

Samochodem o 2 godziny krócej


W przypadku kontroli trzeba wykazać, że jazda samochodem będzie w Twoim wypadku lepszym rozwiązaniem niż korzystanie z dostępnego transportu publicznego. Pierwszy warunek jest taki, że jazda samochodem pozwala na zaoszczędzenie minimum 2 godzin licząc podróż w obie strony (w stosunku do podróży autobusem czy pociągiem).

Inne sytuacje mogą także być uwzględnione, gdy wykażemy, że jesteśmy zmuszeni jechać samochodem do pracy. Taki argument może być użyty na przykład wtedy, gdy jadąc pierwszym autobusem z rana nie zdążymy na pierwszą zmianę.

Odlicz wydatki za podróż!


Wiele osób opłaca dojazd do pracy na własną rękę, do tego część z nich na swojej drodze do pracy mija płatne bramki, a codzienne opłaty mogą składać się na pokaźną sumę w skali roku. Choć wymogi urzędu mogą być trudne do spełnienia i udokumentowania, z pewnością warto poświęcić trochę czasu na zgromadzenie rachunków i odliczyć wydatki na podróż samochodem w rozliczeniu podatkowym.

zdjęcie: pixabay.com - CC0 Creative Commons
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl