Podatki w Norwegii

II klasa podatkowa – komu przysługuje i jakie dokumenty należy przedstawić, aby z niej skorzystać?

info@multinor.no

02 kwietnia 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
II klasa podatkowa – komu przysługuje i jakie dokumenty należy przedstawić, aby z niej skorzystać?

Komu przysługuje II klasa podatkowa? Fot. fotolia - royalty free

Norweski urząd podatkowy przewiduje możliwość rozliczenia się w II klasie podatkowej dla osób, których małżonkowie osiągnęli niski lub zerowy dochód w ostatnim roku podatkowym. Poniżej wyjaśniamy, jakie dokumenty należy przedstawić, aby ubiegać się o ten odpis.
Zdecydowana większość Polaków, którzy pracują w Norwegii, ma na utrzymaniu rodzinę w Polsce. Jeżeli odwiedza ją regularnie i posiada wspólne zameldowanie z nią, może rozliczać się w statusie pendler. Są również osoby, których małżonkowie osiągnęli niski lub zerowy dochód w ostatnim roku podatkowym. Dla takich osób norweski urząd przewiduje możliwość rozliczenia w II klasie podatkowej.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii

Czym właściwie jest II klasa podatkowa?

Rozliczenie w II klasie podatkowej polega na zmniejszeniu kwoty, od której zostanie odliczony podatek. Ponadto, z tego typu ulgi mogą skorzystać zarówno osoby, których małżonek mieszka w Polsce, jak i pary, które przebywają razem na terenie Norwegii. Aby nabyć prawo do rozliczenia w drugiej klasie podatkowej, należy spełnić kilka określonych warunków:
  • dochód brutto małżonka osiągnięty w 2016 roku nie może przekroczyć 21 540 PLN, co odpowiada wartości 45 870 NOK,
  • małżonkowie byli zameldowani pod tym samym adresem przez cały 2016 rok,
  • ślub został zawarty nie później niż w październiku 2015 roku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Należy pamiętać o tym, że II klasa podatkowa przysługuje tylko tym podatnikom, którzy zawarli związek małżeński. Z tej ulgi nie mogą zatem skorzystać osoby żyjące w konkubinacie bądź narzeczeni. Do rozliczenia w drugiej klasie podatkowej mają jednak prawo ci, którzy korzystają z ulgi 10%.

Nie przekroczyłem wymaganego dochodu, jak to poprawnie udokumentować?

Wiesz już, że masz prawo do skorzystania z drugiej klasy podatkowej i zastanawiasz się, jakie dokumenty zostaną zaakceptowane przez urząd. Wiele osób uważa, że wystarczy przedłożyć potwierdzenie w postaci PIT-u, które nie jest uznawane. Zamiast tego należy przedstawić zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie osiągniętym w 2016 roku przez małżonka, wystawione w 2017 roku i przetłumaczone na język norweski lub angielski. To samo dotyczy zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu – nie może być ono wystawione wcześniej niż w 2017 roku. Jeżeli spełniłeś opisane w tym artykule warunki, skorzystaj z rozliczenia w II klasie podatkowej. Dla wielu osób ulga ta może stanowić spore odciążenie finansowe w związku z rozliczeniem podatkowym.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl