Podatki w Norwegii

Frikort – kiedy nie płacimy podatku dochodowego

MultiNOR info@multinor.no

10 lutego 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Frikort – kiedy nie płacimy podatku dochodowego

takiej karty podatkowej skorzystać powinny osoby, które wiedzą, że nie uzyskają dochodu większego niż 50 000 NOK. Fot. fotolia - royalty free

Osoby, które nie uzyskają dochodu większego niż 50 tys. koron powinny skorzystać z Frikort – karty podatkowej, która informuje, że jesteśmy zwolnieni z płacenia podatku dochodowego w Norwegii. Jakie są szczegóły tego przepisu?
Frikort to karta podatkowa, która informuje pracodawcę, że z pensji pracownika nie powinien odprowadzać zaliczki na poczet podatku dochodowego. Z takiej karty podatkowej skorzystać powinny osoby, które wiedzą, że nie uzyskają dochodu większego niż 50 000 NOK. Pamiętajmy, że kwota ta dotyczy całego roku podatkowego i trzeba ją podzielić na wszystkich pracodawców.

Podział kwoty wolnej od podatku

W danym roku podatkowym pierwszy pracodawca automatycznie otrzymuje 100 proc. sumy 50 000 NOK. Jeśli jest więcej pracodawców, którzy wypłacają nam pensje lub dodatek urlopowy feriepenger, to należy całą sumę podzielić między poszczególnych pracodawców. Podziału dokonać można online za pomocą portalu Altinn.

Pracodawca pobiera kartę podatkową drogą elektroniczną, wiec nie trzeba żadnych dokumentów w wersji papierowej.
Reklama

Jak wnioskować?

W większości przypadków rozpoczynając pracę w Norwegii zobowiązani jesteśmy do płacenia podatku od uzyskanego tam dochodu. Aby ubiegać się o kartę podatkową, trzeba posiadać tymczasowy lub stały numer personalny oraz pozytywne przejść kontrolę tożsamości. Listę urzędów podatkowych uprawnionych do przeprowadzenia wspomnianej kontroli znajdziemy na stronie Skattetaten.

W kolejnych latach nie ma już potrzeby osobistego stawiania się w urzędzie, a wniosek o kratę podatkową możemy wysłać pocztą lub elektronicznie (wymagane jest posiadanie stałego numeru personalnego). Dopiero po dwóch latach nieobecności i niepłacenia podatków w kraju fiordów ponownie trzeba przejść kontrolę dokumentów.

Ogólne zasady dotyczące kart podatkowych

Wnioskując o kartę podatkową kluczowymi informacjami, jakich musimy udzielić, są kwoty:

– uzyskanego już w danym roku dochodu
– odprowadzonej zaliczki podatkowej 
– przewidywanego rocznego dochodu

Podając sumę planowanego rocznego dochodu należy wziąć pod uwagę pensje od wszystkich pracodawców, ewentualne zasiłki oraz dodatkowe przychody.

Na podstawie informacji dostarczonych do urzędu wydawana jest karta podatkowa, według której odprowadza się później odpowiednią zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Jeśli pracownik nie uzyskał jeszcze karty podatkowej, to pracodawca zobligowany jest odprowadzać aż 50 proc. pensji do urzędu skarbowego. Nadpłacony podatek odzyskamy, ale dopiero w kolejnym roku, przy okazji rozliczenia podatkowego.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl