Dostałeś wynik rozliczenia podatkowego i co dalej?

26.10.2014.
Dostałeś wynik rozliczenia podatkowego i co dalej?

Minął już ostateczny termin publikacji wyników
podatkowych przez norweski urząd skarbowy. Była to ostatnia tura rozsyłania dokumentów. Zwykle jest ich najwięcej i przeważają w nich wyniki rozliczeń obcokrajowców. Zatem spora rzesza Polaków jeśli wcześniej nie otrzymała dokumentów ze Skatteetaten, musiała otrzymać je w ostatnim czasie.


Jeśli wynik rozliczenia podatkowego jeszcze nie dotarł do ciebie pocztą lub nie znalazłeś go w swoim profilu w Altinn, koniecznie zwróć się z tym problemem do urzędu skarbowego.

Dlaczego warto sprawdzić wynik rozliczenia podatkowego?


Każdy podatnik powinien dokładnie przyjrzeć się swojemu wynikowi. Sprawdzić czy wszystkie ulgi, do których miał prawo zostały uwzględnione, czy wszystkie odpisy się zgadzają. Jeśli coś zostało pominięte przez Skatt, nie wszystko jest stracone. Możesz się odwołać od wyniku. Najskuteczniejsze odwołania to te złożone w ciągu 6 tygodni od daty publikacji wyniku. Wtedy urząd musi rozpatrzyć twoje odwołanie i odpowiedzieć na nie w terminie maksymalnym do trzech miesięcy.

Najkorzystniejsze odwołania podatkowe. Wysokie zwroty [ZOBACZ]


Alltinn
Altinn, fot. MultiNOR

Odwołanie po ustalonym terminie


Co jeśli nie zdążyłeś z odwołaniem w ciągu 6 tygodni od otrzymania wyniku? Masz jeszcze szanse na otrzymanie przysługującego zwrotu podatkowego. Możesz złożyć odwołanie, ale w tym przypadku norweski urząd skarbowy nie jest już zobowiązany 3-miesięcznym terminem na odpowiedź. Jednocześnie jeśli odwołanie zostanie złożone po upłynięciu roku od publikacji wyniku, urząd może odmówić przyjęcia odwołania. Takie zapisy widnieją w norweskich przepisach podatkowych. Jak wygląda to w praktyce? Odwołania przyjmowane są do kilku lat wstecz. Te najskuteczniejsze to takie dotyczące 3-4 lat wstecz. Polacy przebywający w Norwegii często po czasie dowiadują się, że mogli starać się o zwrot podatkowy np. z tytułu podróży do rodziny czy mieszkania w Polsce (pendlerzy), w przypadku niskich dochodów współmałżonka (II klasa podatkowa) lub ulgi z tytułu pierwszych dwóch lat pracy w Norwegii (zniżka 10%). Jeśli przy składaniu rozliczenia nie wiedziałeś o tym, zawsze możesz się odwołać. Warto to zrobić, gdyż kwoty zwrotów podatkowych często zasilają sporą kwotą niejeden budżet domowy.


Jak złożyć korektę podatku w Norwegii? Tutaj znajdziesz odpowiedź >>>

 

Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

 • Już jest: zwrot podatku – pierwsza tura wyników

  Już jest: zwrot podatku – pierwsza tura wyników

  Pierwsza tura wysyłania gotowych rozliczeń podatkowych rozpoczęła się 22 czerwca. Nadal nie dostałeś pieniędzy? Sprawdź, kiedy spodziewać się wypłaty.

 • Pierwsza tura wyników rozliczeń ze Skatteetaten już 22 czerwca

  Pierwsza tura wyników rozliczeń ze Skatteetaten już 22 czerwca 3

  Ostatniego dnia maja upłynął termin składania zeznań podatkowych w Norwegii. Już 22 czerwca urząd rozpoczyna wysyłkę pierwszej puli gotowych rozliczeń. Sprawdź, kto otrzyma wynik w pierwszej kolejności

 • Nie zdążyłeś zgromadzić dokumentów na czas? Będziesz mógł złożyć korektę podatkową

  Nie zdążyłeś zgromadzić dokumentów na czas? Będziesz mógł złożyć korektę podatkową

  Może się zdarzyć, że Skatteetaten nie przyzna podatnikowi ulg, o które się ubiegał i do których prawo odpowiednio udokumentował. Podatnik może też nie zdążyć zgromadzić wymaganej dokumentacji. W takich przypadkach warto złożyć korektę podatkową.

 • Zostały już tylko 3 dni na rozliczenie podatku

  Zostały już tylko 3 dni na rozliczenie podatku

  Tegoroczny sezon podatkowy w Norwegii był wyjątkowo intensywny ze względu na krótki okres, w którym można było się rozliczyć. Przypominamy, że to naprawdę ostatnia szansa na rozliczenie podatku ze Skatteetaten, a także ewentualny zwrot pieniędzy.

 • Kiedy zwrot podatku? Pierwszy termin w drugiej połowie czerwca

  Kiedy zwrot podatku? Pierwszy termin w drugiej połowie czerwca 1

  Wraz z końcem maja urząd podatkowy w Norwegii przestanie już przyjmować zeznania podatników. Pozostanie tylko czekać na wynik rozliczenia i wypłatę zwrotu, o ile podatek był odprowadzany tak, jak należało. Pierwsze wypłaty będą już w drugiej połowie czerwca.

 • Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

  Pobyt współmałżonka w Norwegii a prawo do różnych ulg podatkowych

  Większość Polaków pracujących w Norwegii posiada w Polsce współmałżonka, którego odwiedza w ciągu roku. Czasami jednak druga połówka decyduje się na przeprowadzkę do Norwegii. Poniżej dowiesz się, jaki może mieć to wpływ na twoje zeznanie podatkowe.

 • Na te dokumenty zwróć uwagę, gdy rozliczasz się w statusie pendler

  Na te dokumenty zwróć uwagę, gdy rozliczasz się w statusie pendler

  Rozliczenie w statusie pendler zwykle bardzo się opłaca ze względu na możliwość uzyskania dodatkowych odpisów. Jednak norweski urząd podatkowy stawia szereg wymogów, jakie należy spełnić, by móc skorzystać z ulg. Udokumentowanie prawa do odpisów często przysparza wiele trudności. Dziś podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i opisujemy najczęściej popełniane błędy podczas składania wniosku.

 • Kawaler też może zostać pendlerem

  Kawaler też może zostać pendlerem

  Status pendler kojarzy się z podróżami do rodziny w Polsce. Nie każdy podatnik odwiedzający często kraj ojczysty jest jednak żonaty i posiada dzieci. Komu jeszcze przysługuje możliwość rozliczania się w statusie pendler?


Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 24.10.2014. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Jest sposób na anonimowe sprawdzenie zarobków innych osób
Jest sposób na anonimowe sprawdzenie zarobków innych osób

Usługa pozwalająca na podejrzenie zarobków sąsiada nazywa się Adam i kosztuje 45 koron. Anonimowość jest tego warta?

ZAMKNIJ

Złóż korektę podatku z Norwegii za poprzednie lata.
Wypełnij formularz, a dowiesz się ile możesz zyskać.
Za który rok chciałbyś złożyć odwołanie od podatku?
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu.
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl