Podatki w Norwegii

Masz jeszcze szansę, by odzyskać podatek

info@multinor.no

07 maja 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
 Masz jeszcze szansę, by odzyskać podatek

Jest jeszcze szansa, by odzyskać podatek. MN

W ubiegłym tygodniu w Polsce wiele osób korzystało z długiego weekendu majowego. W Norwegii natomiast nadal trwa sezon podatkowy – rozliczane są podatki za 2016 rok. Pracujesz w kraju fiordów i nie sprawdziłeś jeszcze swojego rozliczenia? A może w ubiegłym roku po raz pierwszy udałeś się za granicę w celu zarobkowym i szukasz informacji o tym, jak poprawnie się rozliczyć? Idealnie trafiłeś – przeczytaj ten artykuł.

Tradycyjne rozliczenia

Norweski urząd podatkowy (Skatteetaten) umożliwia rozliczenie podatku zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Niestety termin na wysłanie do Skatteetaten rozliczeń papierowych minął 2 maja. W przypadku osób, które nie zdążyły tego zrobić, urząd przygotuje rozliczenie na podstawie skattemelding. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w rozliczeniu najprawdopodobniej nie zostaną uwzględnione przysługujące podatnikowi odpisy związane np. z: kosztami podróży, opłatami za mieszkanie, ulgą przy niskim dochodzie współmałżonka czy odpisem rodzicielskim.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii

„Elektroniczni” mają lepiej

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które posiadają konto w systemie Altinn. Jeżeli pamiętały o wydłużeniu terminu rozliczenia podatkowego, mają czas na złożenie zeznania do końca maja. Przygotowanie rozliczenia przez Internet jest przy tym dużo łatwiejsze i szybsze.

Co najczęściej odliczają od podatku Polacy w Norwegii?

Z racji tego, że wielu Polaków pracujących w Norwegii podróżuje do rodziny w Polsce, najczęściej wybieranym i jednocześnie najbardziej opłacalnym typem rozliczenia dla nich jest pendler. Rozliczając się w tym statusie, mogą liczyć na pomniejszenie podstawy opodatkowania ze względu na zwrot kosztów poniesionych na podróże, opłaty za mieszkanie i wyżywienie. 

Innym typem rozliczenia, równie często przysługującym Polakom pracującym w Norwegii, jest ulga 10%. Z ulgi tej skorzystać mogą osoby, dla których rok 2016 był pierwszym lub drugim rokiem pracy w Norwegii. Warto zwrócić uwagę, że dla urzędu ważny jest w tym przypadku moment uzyskania rezydencji podatkowej. Rezydencję podatkową podatnik uzyskuje, jeżeli przebywał w Norwegii więcej niż 183 dni w ciągu roku lub więcej niż 270 dni w ciągu 3 lat. Wyjątkiem są tutaj marynarze, którzy mogą korzystać z ulgi 10% co roku, ze względu na to, że dużo czasu spędzają na morzu.

Jesteś w związku małżeńskim – sprawdź, czy możesz rozliczać się w drugiej klasie

Druga klasa podatkowa to możliwość skorzystania z ulgi, która przysługuje podatnikowi, jeśli jego współmałżonek/współmałżonka w 2016 roku nie przekroczył/ła dochodu brutto o wartości 45 870 koron, co odpowiada około 21 540 złotych.

Aby móc skorzystać z drugiej klasy podatkowej, należy udokumentować następujące fakty:

– ślub zawarty nie później niż w październiku 2015 roku,
– dochód współmałżonka poniżej 45 870 koron,
– wspólny adres zameldowania ze współmałżonkiem przez cały 2016 rok,
– wszystkie zaświadczenia muszą zostać przetłumaczone na język norweski lub angielski.

Nie widzisz sensu w sprawdzeniu wstępnego rozliczenia?

Wiele osób jest skłonnych zaakceptować wstępne rozliczenie podatkowe przygotowane przez urząd bez nanoszenia poprawek. Należy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach uwzględnienie odpisów i ulg może znacznie zwiększyć wartość zwrotu podatkowego. Nawet jeśli nie przysługują nam ulgi, należy sprawdzić, czy w rozliczeniu nie ma błędów, gdyż za poprawność ostatecznie zaakceptowanego zeznania odpowiada podatnik. Sprawdzając swoje zeznane, można uniknąć ewentualnych karnych odsetek, gdyby, w przypadku kontroli, okazało się, że w dokumentach znajdują się nieprawidłowości. Dlatego, jeśli ktoś do tej pory nie interesował się swoim rozliczeniem, to nie powinien zwlekać i już dziś sprawdzić swoje zeznanie.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
MojaNorwegia.pl