Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kultura

Skandynawia w skrócie

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

01 sierpnia 2015 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Skandynawia w skrócie



Bawi, uczy, wzrusza. Jakie jest skandynawskie kino krótkometrażowe?

Słodko-gorzkie kino duńskie

 

Peter Pix (Dania)


Seria krótkich filmików przedstawiających perypetie sympatycznego Petera P., który we własnym domu toczy codzienne batalie - czy to przy przygotowywaniu śniadania, sprzątania czy to przy szykowaniu się na randkę. Krótkie filmy, w których właściwie nie pada żadne słowo szybko podbiły serca duńskiej widowni. Odcinki przygód sympatycznego bohatera prezentowano również przy okazji tegorocznego Sopockiego Festiwalu Filmowego, o którego projekcjach pisaliśmy w poprzednich artykułach. Więcej o przygodach tego sympatycznego bohatera można dowiedzieć się na stronach Duńskiego Instytutu Filmowego.


Jeden z odcinków przygód Petera Pixa.

fot. dfi.dk


Weekendfar (Dania)

 

Dwudziestosiedmiominutowy film o relacjach między synem a ojcem. Fabuła skupia się na losach chłopca imieniem Sune, który zostaje zmuszony do pojechania ze swoim ojcem na „męski survival" w szwedzkim lesie. Wyprawa ma być okazją do umocnienia rodzinnych więzi. Mężczyzna szybko gubi się w lesie, widać również jak bardzo oddalił się od swojego syna. Wycieczka nie stoi jednak na straconej pozycji i tytułowy „weekendowy ojciec" dostaje od losu jeszcze jedną szansę aby wszystko odkręcić.

 

Kadr z filmu \\\
fot. vimeo.com/profilepictures

  

WhoMadeWho - „Kepp Me In My Plane"


Co ciekawe, również teledyski wykorzystywane przez skandynawskie kapele goszczą na festiwalach filmów krótkometrażowych. Dobrym przykładem jest twórczość duńskiej grupy muzycznej WhoMadeWho. Przyglądając się klipom jakie zespół dobiera do swojej muzyki faktycznie można mieć wrażenie, że ma się do czynienia z małymi kinematograficznymi dziełami.




Krótki metraż w norweskim stylu


Torgny - „Big Day"


Teledysk do piosenki norweskiego twórcy Torgny'ego również wyświetlano na festiwalach filmów krótkometrażowych, m.in. na festiwalu Futureshorts w Gdańsku w 2011 roku. Klip został doceniony za pokazanie blasków i cieni norweskiego święta russ. Reżyserem teledysku jest norweski artysta Emil Trier.





Pewnego razu w kaloszach (Norwegia)

 

Urocza historia o tym, że miłość może spotkać człowieka w każdym wieku. Młody chłopiec bardzo chce pocałować dziewczynkę ze swojej klasy. Jego wybranka odwzajemnia uczucie. Jednak zanim bohater dopnie swego musi wcześniej stawić jednak czoła wielu przeciwnościom. Romantyczna, krótkometrażowa historia dla małych i dużych podbiła również serca publiczności na festiwalach filmowych. Film wyświetlany był również w Polsce m.in. z okazji przeglądu „Kino Dzieci" we wrześniu i październiku 2015.




Bendik i powtór (Norwegia)

 

Kolejna propozycja filmowa dla dzieci. 10. minutowa animacja ukazuje losy chłopca o imieniu Bendik, który poznaje bardzo nieśmiałego potwora marzącego o karierze piosenkarza kabaretowego. W zamian za to, przyjaciel pomaga chłopakowi w odnalezieniu się w dość pogmatwanych relacjach rodzinnych. "Bendik og Monsteret" to ponadczasowa opowieść o szukaniu własnego miejsca w życiu, mierzenia się z oczekiwaniami jakie ma wobec nas otoczenie i realizowaniu własnych planów i marzeń. Produkcja otrzymała nagrodę publiczności na „Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkomwtrażowych w Palm Springs".




Duński poeta (Norwegia)

 

Film o przygodach tytułowego duńskiego poety podbił nie tylko serca norweskich widzów. Produkcję docenili również Amerykanie. „Duński poeta" został laureatem Oscara w kategorii najlepszy film krótkometrażowy w 2007 roku. Fabuła filmu skupia się na losach Kaspara, tytułowego młodego poety, który cierpi na brak weny twórczej. Jego terapeuta radzi mu wyjazd do Norwegii. Kiedy główny bohater odkrywa powieści norweskiej pisarki Sigrid Undset, postanawia się z nią spotkać. Jednak droga do spełnienia tego marzenia nie będzie łatwa.




Tuba Atlantic (Norwegia)

 

Krótkometrażowa norweska produkcja, na którą również zwróciła uwagę Amerykańska Akademia Filmowa. Główny bohater, siedemdziesięcioletni Oscar dowiaduje się, że umrze w ciągu najbliższych sześciu dni. Czas, który mu pozostał postanawia wykorzystać na dotarcie do brata, który... mieszka po drugiej stronie Atlantyku. Na swojej drodze spotyka m.in. młodą dziewczynę nazywającą siebie „Aniołem Śmierci", która postawiła sobie za zadanie mimo wszelkich przeciwności pomóc głównemu bohaterowi szczęśliwym umieraniu.




Pastisz i magia w szwedzkim wydaniu


Kung Fury (Szwecja)


Kung Fury to hołd dla kina akcji lat 80. Fabuła jest prosta: Odważny i twardy glina Kung Fury chce przenieść się w przeszłość do czasów nazistowskich Niemiec aby powstrzymać Adolfa Hitlera. W swojej bohaterskiej misji trafia jednak na wiele przeszkód. Film to genialna parodia najsłynniejszych filmów akcji minionego dwudziestolecia. Są tu obecne wszystkie, wręcz stereotypowe elementy hitów srebrnego ekranu z lat 80. Film pokazuje również wielką siłę portali crowdfundingowych. Reżyser David Sandberg w całości pokrył koszty tego filmu z pieniędzy, które zebrał w ramach internetowej akcji. A zebrał ich... ponad 600 000 $. Autor udostępnił swoje dzieło w internecie. Film można obejrzeć za darmo na youtubie.


Kadr z filmu \\\

fot. youtube.com/LaserUnicorns


W polskiej wersji językowej film zatytułowano "Kung Fury: Pięści czasu". Tekst do przetłumaczonej wersji przeczytał słynny lektor Tomasz Knapik, którego głos polscy widzowie mogą pamiętać z takich produkcji jak „Szczęki" czy „Terminator".


Zamiast Abracadabra (Szwecja)

 

Tomas marzy aby zostać magikiem. Mężczyzna poświęca tyle czasu swojemu marzeniu, że uniemożliwia mu to normalne funkcjonowanie. Ojciec Tomasa, Bengt, chce aby jego syn zaczął dorosłe życie, poszedł do pracy, żył samodzielnie poza domem. Tomas wykorzystuje uroczystość urodzinową Bengta aby zaprezentować swoje magiczne zdolności. Na widowni, wśród zebranych gości, obecna jest również nowa, piękna sąsiadka, Monica. Zamiast Abracadabra to opowieść o tym, że magia może mieć różne twarze.



   

 

Widzieliście któryś z tych filmów? Macie swoje ulubione skandynawskie produkcje krótkometrażowe? 


źródło: dfi.dk, nfi.no, sfi.se
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royality free


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok