Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kultura

Prosto i z dystansem: norweskie nie-kryminały, które musisz przeczytać [NA WEEKEND]

Joanna Chmara

28 maja 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Prosto i z dystansem: norweskie nie-kryminały, które musisz przeczytać [NA WEEKEND]

Norwegia słynie z kryminałów, ale warto sięgnąć także po inne książki norweskich autorów. Fot. fotolia - royalty free

Gdyby w Familiadzie pojawiło się pytanie: „z czym kojarzy ci się literatura norweska?", prawdopodobnie zdecydowana większość ankietowanych odpowiedziałaby, że z kryminałami. Kraj fiordów ma jednak do zaoferowania o wiele więcej niż trzymające w napięciu powieści Jo Nesbø czy Anne Holt. Oto lektury, które powinien przeczyatć każdy książkowy mol.
Skandynawskie kryminały zyskały ogromną popularność na całym świecie. Niektóre tytuły przetłumaczono nawet na 30 języków. Jednak norwescy autorzy słyną nie tylko z trzymających w napięciu książek.

Wolisz skandynawskie kryminały? Kliknij >>> TUTAJ

Erlend Loe – przytłaczająca dorosłość w lekkiej formie

Twórczości Erlenda Loe wręcz nie wypada nie znać. Jego najsłynniejsze książki: Naiwny. Super (Naiv. Super), Przeminęło z kobietą (Tatt av kvinnen) i Doppler ukazały się również w języku polskim. Jednak już osoby władające norweskim w stopniu średnio-zaawansowanym mogą spróbować zmierzyć się z oryginałem – krótkie zdania, prosty, niekiedy wręcz „dziecinny" język czynią książki Erlanda Loe wręcz idealnym materiałem na pierwszą książkę przeczytaną po norwesku.

Typowym bohaterem przedstawianym przez Loe jest mężczyzna, który próbuje się wycofać z przytłaczającej go rzeczywistości pełnej obowiązków i społecznych oczekiwań.

W powieści Doppler tytułowy bohater (mąż i ojciec) zostawia wszystko i zamieszkuje w lesie, gdzie zaprzyjaźnia się z młodym osieroconym łosiem. W Naiwny. Super główna postać załamuje się po przegranej w krykieta i rzuca studia i pracę, po czym spędza całe dnie na odbijaniu piłki o ścianę lub sporządzaniu różnego rodzaju list. Erlend Loe w sposób pełen absurdu, humoru i ironii trafnie opisuje aktualne postawy i problemy współczesnych Norwegów.

Jostein Gaarder – filozofia dla każdego

Napisać książkę o filozofii, która stała się światowym bestsellerem – wydaje się, że Jostein Gaarder dokonał niemożliwego. Jego Świat Zofii (Sofies Verden), czyli 560-stronnicowa powieść mająca wprowadzić młodzież w najważniejsze zagadnienia z historii filozofii wydrukowana została w 30 milionach egzemplarzy, co, zważając na tematykę książki, jest nie lada wyczynem!

Warto sięgnąć jednak także po inne książki 65-letniego pisarza z Oslo. Dziewczyna z pomarańczami (Appelsinpiken) to opowieść o Georgu, który w dniu swoich 15. urodzin otrzymuje list od swojego zmarłego kilkanaście lat wcześniej ojca, w którym opisuje on historię swojej miłości do tajemniczej „dziewczyny z pomarańczami", spotkanej przypadkiem w tramwaju.Jostein Gaarder zadaje w swoich powieściach najtrudniejsze, uniwersalne pytania o sens życia i śmierci – to główny temat książki W zwierciadle, niejasno (I et speil, i en gåte), opowiadającej o śmiertelnie chorej dziewczynce Cecylii – jednak czyni to bez zbędnego patosu i w niezwykle prosty, lecz wzruszający sposób.

Charakterystyczne dla jego twórczości jest balansowanie na granicy świata realnego i fantastycznego, autor zwodzi czytelnika, nieoczekiwanie wplatając elementy fantastyczne do pozornie realistycznej opowieści.

Tore Renberg – o burzliwej młodości, dorastaniu i tym, co naprawdę w życiu ważne

Pochodzący ze Stavanger autor znany jest przede wszystkim z serii przedstawiającej losy Jarlego Kleppa. W książce Człowiek, który pokochał Yngvego (Mannen som elsket Yngve) młody Jarle grający w punkowym zespole przeżywa rozterki, niespodziewanie zakochując się w swoim koledze z klasy.

W kolejnej części serii Charlotte Isabel Hansen Jarle, będący już studentem literatury, zachwycającym się twórczości Marcela Prousta (widać tu podobieństwo do autora, który swoją pracę magisterską pisał o Prouście właśnie) dowiaduje się, że ma już siedmioletnią córeczkę, którą ma się zająć pod nieobecność matki. Przybycie dziewczynki wywraca jego świat do góry nogami i uświadamia mu, jak nieodpowiedzialne było dotychczas jego życie.

W powieściach Renberga pojawiają się ważne współczesne tematy, takie jak: homoseksualizm, nastoletnie ciąże, alkoholizm czy rozwody. Bohaterowie, mimo że nierzadko postępują kompletnie niewłaściwie czy nieracjonalnie, budzą sympatię czytelnika, nie brakuje też wartkich, zabawnych dialogów. Książki przesiąknięte są niejako atmosferą „norweskości" i z całą pewnością są trafnym zwierciadłem norweskiego społeczeństwa.

Fortsatt beste

Post udostępniony przez Birgitte (@birgittelaksforsmo)

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok