Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Konfirmacja droga jak ślub

Udostępnij
na Facebooku
Konfirmacja droga jak ślub

Młodzi Norwegowie przystępujący do konfirmacji mogą liczyć na hojność rodziców. Dumni opiekunowie są skłonni wydać nawet ponad 15 000 koron na prezenty i oprawę uroczystości.


Zadyszka dla portfela


W tym roku do konfirmacji przystąpi ok. 50 000 osób, ceremonie będą odbywały się zarówno w stylu świeckim jak i religijnym. Do pierwszych uroczystości pozostało już tylko kilka tygodni.

Budżet części rodzin znacznie się zmniejszy po zorganizowaniu przyjęcia - konfirmacja to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu wyznawców kościoła, odpowiada ona komunii i bierzmowaniu w Polsce. Konfirmacja to „rytuał przejścia" w życie dorosłe, w którym młodzi ludzie zaczną samodzielnie podejmować decyzje ich dotyczące. Konfirmacja była początkowo uroczystością religijną, jednak obecnie organizują ją również stowarzyszenia świeckie, takie jak Human-Etisk Forbund. 

Portfel
LoboStudioHamburg/pixabay.com

Ponad 15 000 koron


Przyjęcie konfirmacyjne to niemały wydatek, a wielu rodziców szaleje również z kwotami przeznaczanymi na prezenty.

Badanie przeprowadzone przez TNS Gallup dla Danske Bank pokazuje, że 1 na 10 rodziców przeznacza na prezent dla dziecka więcej niż 15 000 koron. 3 na 10 rodziców wyda na prezent ok. 10 000 koron.

Goście również nie przychodzą z pustymi rękami, nastolatek otrzyma średnio 1000 - 2000 koron od członka rodziny.

Ważna atmosfera, a nie prezenty


Można odnieść wrażenie, że młodzież przystępuje do konfirmacji jedynie po to, aby dostać prezenty i gotówkę.

W latach 2007-2008 norweski kościół przeprowadził badanie, z którego jasno wynikało, że młodzież nie przystępuje do konfirmacji jedynie ze względu na prezenty, które otrzyma.

- Prezenty to ważny powód, jednak, co zaskakujące, młodzież chce przystąpić do bierzmowania ze względu na podkreślenie więzi z Bogiem, rodziną czy przyjaciółmi - opowiada badaczka ze Stiftelsen Kirkeforskning, Ida Marie Høeg.

Kościół Ringsaker
wikipedia.org

Rodziny czują presję


Młodzież często jako powód przyjęcia konfirmacji podawała solidarność z kolegami.

Pomimo tego, że prezenty są wyjątkowo drogie, to młodzież wysoko ceni sobie atmosferę towarzyszącą konfirmacji. Coraz częściej okazjami do wręczania drogich prezentów są urodziny czy też Boże Narodzenie.

- Młodzież porównuje oczywiście swoje prezenty, co prowadzi do tego, że niektóre rodziny odczuwają presję, „zastaw się, a postaw się" - wyjaśnia Høeg.

Wysokość wydatków


Wysokość wydatków, które rodzice poniosą w związku z konfirmacją zależy od wielu czynników, np. liczby gości, ceny wynajmu lokalu, kosztów jedzenia.

Poniżej można zapoznać się z zestawieniem kosztów konfirmacji. Rodzina organizowała przyjęcie dla syna i dla córki, były między nimi dwa lata różnicy. W pierwszym przypadku jedzenie przygotowywali sami, w drugim zamówili catering. Na obu imprezach pojawiło się 61 gości:

 

Konfirmacja nr 1

Konfirmacja nr 2

Wynajem lokalu

5 000

5 000

Zastawa
6 100

6 100

Kwiaty na stołach

500

500

Ubranie syna/córki

1 500

2 500

Kwiaty na zewnątrz

300

300

Świeczki

100

100

Serwetki

200

200

Jedzenie (własne/catering)

4 000

27 000

Napoje, 1,5lx30

1 000

1 000

Tort

1 000

1 000

Fotograf

2 000

2 000

ŁĄCZNIE

21 700

45 7000

Dane zebrane przez Danske Bank

 
Konfirmacja
wikipedia.org

Koszty konfirmacji w Norwegii niejednokrotnie odpowiadają kosztom ślubu w Polsce. W Polsce z kolei komunie są wydarzeniem, na przygotowanie którego rodziny poświęcają mnóstwo czasu, energii i pieniędzy. Czy wydarzenia, które wywodzą się z tradycji religijnych powinny być obchodzone hucznie, czy może osoby w centrum (dzieci przystępujące do komunii, konfirmanci) powinny skupić się na religijnym, duchowym wymiarze wydarzenia?

Źródło: dinepenger.no, wikipedia.pl, zdjęcie frontowe: wikipedia.org



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok