Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »

Uraz kolana w pracy - zatrudnienie w agencji - Norwegia

Czytali temat:
P K Dorota Niedzielska Michał Józef Brandt-Lewandowski Sylwia Gniadek Daniel Dziekoński wiewiorek (2511 niezalogowanych)
12 Posty
Skibbbi Skibbbi
(skibbbi)
Wiking
Hej,

Doznałem urazu kolana (uderzyłem się). Pracuję przez agencję. Mam numer tymczasowy ale nie rejestrowałem nigdzie tzw. meldunku.

Jaka jest w takiej sytuacji procedura pójścia do lekarza. Będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Jeśli są potrzebne jakiekolwiek dodatkowe dane to z chęcią je podam.

Pozdrawiam,
Skibbbi

PODSUMOWANIE DLA POTOMNYCH NAJWAŻNIEJSZYCH INFORMACJI Z WĄTKU

1. W razie wypadku należy wziąć dokument np. paszport, nr ID norweski, kontrakt i jak najszybciej udać się do lekarza. Warto znać adres zamieszkania w Norwegii, tam mogą przysyłać dokumenty np. potwierdzenie informacji o terminach wizyt i spokojnie udać się do lekarza. Ja zapomniałem ID to znaleźli po imieniu i nazwisku

2. Jak dostaniemy zwolnienie lekarskie to należy je jak najszybciej oddać pracodawcy. Dostaniemy trzy części B, C, D. Część A zostawia sobie lekarz. Część B zawsze zostaje dla nas jako poświadczenie zwolnienia. Przez pierwsze 16 dni zwolnienia, gdy za nie płaci pracodawca, część C i D oddajemy jemu. Część D należy wypełnić i podpisać. To trzeba wszystko zrobić dobrze bo można się wkopać w NAV i musieć odkręcać "zeznania". Pomoc i tłumaczenie części D znajdziecie w spisie linków. Po 16 dniach Część C wysyłamy cały czas do pracodawcy i tak do końca choroby. Część D natomiast wysyłamy już do NAV i tak też do końca choroby.

3. Ciężko było mi chodzić, więc szpital zamówił TAXI (lekarz zalecił). Okazało się, że NAV zwraca za TAXI ok. 30 procent. Więc warto na to zwrócić uwagę, że nie jest to usługa w 100% pokrywana przez NAV.

4. Warto przypomnieć w recepcji, że jesteśmy z wypadku, bo wtedy rachunki za wszelkie usługi wysyłane są do pracodawcy i my za nie nie płacimy ani grosza.

5. Wypadek przy pracy należy zgłosić do NAV. Powinien to zrobić pracodawca. Jeśli on tego nie zrobi musimy zrobić to sami. Ja się nie mogę o to doprosić, więc przymierzam się do samodzielnego wypełnienia wniosku. Linki poniżej.

Na tę chwilę mam bardzo dobre wrażenia odnośnie norweskiej służby zdrowia (przynajmniej w VOSS). Wizyty punktualne, mili lekarze, profesjonalne badania prawie od ręki, przypomnienia SMS o wizytach i portal internetowy, gdzie można wizytę zmienić.


WAŻNE LINKI:

1. Część D zwolnienia lekarskiego pomoc i tłumaczenie - www.forum-norwegia.pl/viewtopic.php?f=28&t=8817

2. Odszkodowanie za wypadek przy pracy, nie mylić ze zwolnieniem lekarskim - www.mojanorwegia.pl/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-norwegia

3. NAV - informacja po polsku o zasiłku chorobowym - www.nav.no/en/Home/Benefits+and+services...+Norwegii.195730.cms

4. Zgłoszenie wypadku przy pracy przez stronę NAV (jeszcze nie przetrenowane) - www.nav.no/no/skjema/Skjemaer/Arbeidsgiverskjemaer/skjemaveileder/skjemaveileder?key=235160&languagecode=53

5. Zgłoszenie wypadku (druk PDF po norwesku z instrukcją) - www.nav.no/_attachment/1073746888?...true
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
idziesz na pogotowie bierzesz zwolnienie i mowisz ze to wypadek w pracy wtedy nie placisz ,i niech firma wypelni protokol z wypadku
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
36 Postów
Marta F
(MartaF)
Nowicjusz
Każdy uraz, który nastąpił podczas pracy warto zgłosić w NAV jako wypadek przy pracy. To, czy jest Pan zatrudniony przez agencję nie ma znaczenia. Odpowiedni formularz może Pan pobrać na tej stronie i złożyć w najbliższym oddziale NAV. Dodatkowo, jeśli okaże się, że wypadek naraził Pana na utratę dochodu lub będzie przebywał Pan na zwolnieniu lekarskim powyżej 6 tygodni, może Pan mieć prawo do odszkodowania - szczegóły znajdzie pan tutaj. Jeśli chodzi o wizytę u lekarza, to należy jak najszybciej zgłosić się na pogotowie i regularnie odbywać kontrole u lekarza - gdyby okazało się, że sprawa jest na tyle poważna, że może otrzymać Pan odszkodowanie, to na podstawie dokumentacji lekarskiej i prowadzonej historii choroby można udowodnić, że problemy zdrowotne wystąpiły na skutek wypadku w pracy.

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
Skibbbi Skibbbi
(skibbbi)
Wiking
Bardzo dziękuję za natychmiastowe odpowiedzi, to bardzo miłe, że poświęciliście Państwo swój czas na podzielenie się wiedzą.

Miałem nadzieję, że rozchodzę temat i jeszcze dziś byłem w pracy. Jednak czuję, że bez lekarza się nie obejdzie, bo kolano spuchło trochę.

Jutro idę do lekarza. Chciałbym jednak uściślić kilka zagadnień i proszę jeśli to możliwe o odpowiedź

1. Jak nazywa się po norwesku protokół wypadku, chcę się precyzyjnie wyrazić. Czy ten protokół mam dostać czy firma wypełnia i sobie zostawia?

2. Czy w ogóle takie zdarzenie jest wypadkiem przy pracy? Spadł śnieg i nie było nic widać i przy przejściu koło budynku okazało się, że leżał pod śniegiem kawałek płyty g-k i na niego stanąłem i upadłem. Wszystko działo się na terenie budowy.

3. I jak bycie na norweskim zwolnieniu ma się do pobytu w Polsce? Czy mogę być w Polsce w takim przypadku czy muszę siedzieć w Norge?

Pozdrawiam forumowiczów
Skibbbi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
36 Postów
Marta F
(MartaF)
Nowicjusz
1. Osoba odpowiedzialna w firmie za HMS (BHP) powinna mieć taki standardowy dokument (skademeldingsskjemaet). Zawsze lepiej jest mieć kopie tego rodzaju dokumentów dla siebie.

2. NAV każde takie zgłoszenie przyjmuje i ma obowiązek rozpatrzyć oraz ocenić, czy zdarzenie kwalifikuje się do uznania jako wypadek przy pracy.

3. Jeśli chce Pan wyjechać do Polski podczas zwolnienia lekarskiego MUSI mieć Pan pisemną zgodę pd NAV na wyjazd, inaczej traci Pan prawo do świadczeń (chyba, że pracuje Pan w trybie pendler, między Polską a Norwegią).

Bardzo ważne jest, aby w takim przypadku być pod kontrolą lekarza - gdyby okazało się, że szkoda jest poważniejsza niż się Panu na początku wydawało, będzie miał Pan udokumentowane, że Pańskie problemy zdrowotne wiążą się ze zdarzeniem, które miało miejsce w pracy.

Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
oz kompetencja

skademeldingsskjemaet to jest dla firmy ubezpieczeniowej jesli wykupil ubezpieczenie
a do nav jest Melding om yrkesskade eller yrkessykdom påført
www.nav.no/_attachment/1073746888?...true

www.nav.no/no/Person/Arbeid/Sykmeldt+og+...+yrkessykdom.854.cms
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
Piotr B
(piotrekzNT)
Wiking
witam wszystkich chciałbym dołaczyc pytanie do postu...czy nalezy mi sie świadczenia finansowe (tzn czy bede otrzymywał kase bedąc na zwolnieniu lekarskim) jesli miałem wypadek w środe a mam obdraga do piątku?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
Skibbbi Skibbbi
(skibbbi)
Wiking
Chciałem podziękować wszystkim za udział w dyskusji, wiedza i linki bardzo się przydały.

Jutro kolejna wizyta na rezonans magnetyczny, a 18.12.2014 konsultacja lekarska czy ciachają czy leczą kolanko jakoś inaczej.

Pozdrawiam,
Skibbbi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok