Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »

dagpenger - Norwegia

Czytali temat:
janusz janusz Beata T....... Bogush IVECO Darek sapiecha Natalia Rogala Truskawka. (1985 niezalogowanych)
7 Postów
Ewe Nie
(maika)
Wiking
Mam takie pytanie
Pracowałam(pracuję wciąż) na engagement od stycznia do kwietnia 2014. pracodawca nie przeznaczył więcej budżetu na moją pracę i końcem kwietnia mam skończyć pracę.
Zastanawiam się czy jeśli pracodawca zredukowałby mój etat powiedzmy do 30 % to czy należą mi się dagpenger z NAV z tytułu redukcji etatu?

Ile trzeba pracować żeby móc się starać o dagpenger lub inne przywileje w związku z utratą pracy lub redukcją etatu?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Odpowiedzi na wszystkie pytania odnośnie dagpenger znajdziesz tutaj: www.mojanorwegia.pl/zasilek-dla-bezrobotnych/
Zgłoś wpis
8929 Postów
Maniak
maika napisał:
Mam takie pytanie
Pracowałam(pracuję wciąż) na engagement od stycznia do kwietnia 2014. pracodawca nie przeznaczył więcej budżetu na moją pracę i końcem kwietnia mam skończyć pracę.
Zastanawiam się czy jeśli pracodawca zredukowałby mój etat powiedzmy do 30 % to czy należą mi się dagpenger z NAV z tytułu redukcji etatu?
Ile trzeba pracować żeby móc się starać o dagpenger lub inne przywileje w związku z utratą pracy lub redukcją etatu?
Z góry dziękuję za odpowiedź

To Indywidualny problem , dlatego o taką poradę , najlepiej zgłosić się do odpowiedniego działu w NAV .
---
Może porozmawiaj z Szefem i niech skieruje ciebie na Permittering , jak nie chcesz zmieniać pracy .
Wtedy będziesz mogła trochę pracować i zarazem dostawać wyrównanie .
---
Niemniej z Własnego doświadczenia wiem , że jak zaczynają się takie problemy w firmie to NAJLEPIEJ JEST SZUKAĆ ZAWCZASU , NOWĄ FIRMĘ ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
200 Postów

(Crow)
Stały Bywalec
Zasilek dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych ma za zadanie częściowo zastąpić utracony dochód z pracy. W celu uzyskania zasiłku musisz zarejestrować się jako poszukujący pracy w NAV oraz, oprócz spełnienia pozostałych warunków, faktycznie poszukiwać pracy.


Kto może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Główne warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych:

◾Twój czas pracy został zredukowany o co najmniej 50 procent

◾Twój wypłacony dochód z pracy wynosił co najmniej 1,5 G (kwota bazowa ubezpieczenia społecznego) w ostatnim zakończonym roku kalendarzowym (w ubiegłym roku), lub co najmniej 3 G (kwota bazowa ubezpieczenia społecznego) w ciągu trzech ostatnich zakończonych lat kalendarzowych. Zasiłek rodzicielski w związku z narodzinami dziecka lub adopcją, zasiłek dla kobiet ciężarnych i zasiłek chorobowy związany z ciążą liczą się na równi z dochodem z pracy i są wliczane do wymaganej dolnej granicy zarobków.
◾Jesteś zarejestrowany jako poszukujący pracy i przesyłasz karty meldunkowe co 14 dni.
◾Rzeczywiście poszukujesz pracy (w tym poszukujesz pracy w aktywny sposób, a na stronie nav.no masz zarejestrowane aktualne CV)
◾Mieszkasz lub przebywasz w Norwegii.
◾Zasada główna stanowi, że nie możesz być uczniem szkoły lub studentem.

Możesz również mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli jesteś:

◾Tymczasowo zwolniony przez pracodawcę całkowicie lub częściowo

◾Zakładasz własną działalność gospodarczą
◾Bezrobotny z powodu upadłości pracodawcy
◾Jesteś obywatelem EOG na pewnych warunkach
◾Zakończyłeś właśnie obowiązkową służbę wojskową

Zasady szczególne dla obywateli EOG

Obywatele EOG, którzy są w jakiś sposób powiązani z życiem zawodowym w Norwegii po okresie wykonywania tu pracy, mogą starać się o norweski zasiłek dla bezrobotnych.

Musisz być w stanie udokumentować, że straciłeś pracę w Norwegii. Wystarczy, jeśli udokumentujesz, że nie ze swojej winy stałeś się bezrobotny po co najmniej jednym dniu pracy w Norwegii. Poza tym musisz spełniać ogólne warunki dotyczące prawa do zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii.

W takiej sytuacji przy dokonywaniu oceny warunków wstępnych, związanych z dochodem minimalnym, a także przy obliczaniu wysokości zasiłku, można wziąć pod uwagę prawo do zasiłku dla bezrobotnych wypracowane w innym kraju EOG. Warunkiem jest jednak to, aby uprawnienia wypracowane w kraju, z którego pochodzisz, dawały prawo do zasiłku również w Norwegii.

Sam musisz zadbać o to, aby na formularzu PD U1/SED U002 potwierdzić wszystkie okresy zatrudnienia i ubezpieczenia społecznego z kraju/krajów, w których pracowałeś w ciągu trzech ostatnich zakończonych lat kalendarzowych. Formularz PD U1/SED U002 musi zostać wypełniony przez władze w kraju, w którym pracowałeś, należy załączyć go do formularza wniosku o zasiłek dla bezrobotnych w Norwegii.

Wszyscy obywatele EOG mają prawo do przebywania w Norwegii w okresie do sześciu miesięcy podczas poszukiwania tutaj pracy.

Przeczytaj również bliższe informacje na powiązane tematy, omawiające różne przypadki typowe:

◾Zamieszkiwanie w jednym kraju EOG, a pracowanie w innym

◾Przeprowadzka z Norwegii do innego kraju EOG
◾Przeprowadzka z kraju EOG do Norwegii
◾Zasady przejściowe
◾Poszukiwanie pracy w innym kraju EOG z norweskim zasiłkiem dla bezrobotnych
◾Poszukiwanie pracy w Norwegii z zasiłkiem dla bezrobotnych z innego kraju EOG

Kiedy możesz starać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Zasada główna stanowi, że o zasiłek dla bezrobotnych możesz starać się najwcześniej na tydzień przed pierwszym dniem bez pracy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Adam Adam
(AdamsAdam)
Wiking
"Twój wypłacony dochód z pracy wynosił co najmniej 1,5 G (kwota bazowa ubezpieczenia społecznego) w ostatnim zakończonym roku kalendarzowym (w ubiegłym roku),"

Czyli jeśli wypracowałem ponad 120 tys w roku 2014 o zasiłek mogę ubiegać się dopiero w styczniu 2015?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok