napisał:
Ja Gabriel napisał:
Ole_Nordmann napisał:
Andre personer med D-nummer har ikke krav på fastlege, men derimot nødvendig helsehjelp. Kommunene er ansvarlige for å tilby slik hjelp

tutaj masz odpowiedz na swoje pytanie, nie bedzie mial dostepu do swojego lekarza rodzinnego ale dostanie niezbedna pomoc w razie wypadku czy cus. Dlatego jak sie tutaj mieszka na D-nummerze to warto miec z polski karte EKUZ ktora daje darmowa pomoc lekarska w razie naglych wypadkow ale do tego trzeba byc ubezpieczonym w naszym NFZ...kolezanka ma ubezpieczenie ??

ogolnie to duzo odpowiedzi znajdziesz na tej stronie

www.norden.org/no/hallo-norden/norge/bo-...g-behandling-i-norge

Polska karta EKUZ, upoważnia jedynie do kożystania nie tylko w Norwegi, do pomocy w NAGŁYCH przypadkach zagrażających zdrowiu, a nie do kożystania z ciągłej opieki zdrowotnej na terenie danego kraju/państwa.
O tego jest właśnie przynależność do Norweskiej służby zdrowia, poprzez płacone aktualnie składki zdrowotne, które wchodzą automatycznie w cząstkową zaliczkę podatkową.
Dlatego też, tak bardzo ważne jest, by sprawdzać, czy dany pracodawca przynależy do NAV, jak jest to mała firma jednoosobowa.



Nie pytałam o kartę ani o przynależność do NAV. Wiem od czego jest ta karta, wiem też, że pracodawca jest uczciwy i składki odprowadza więc nie w tym rzecz.

Dostałam dość klarowne wytłumaczenie mojej zagwozdki więc po co motać....
Pozdrawiam
Cóż, zadałaś pytanie na ogólnym forum, gdzie dane tematy nie tylko ty sama czytasz.
W trakcie wyjaśnień informacyjnych, zostały podane inne dane, nie do końca prawdziwe, dlatego też należało to bezsprzecznie wyjaśnić.
Moim wpisem nie neguję twojego znajomego pracodawcy, a jedynie informuje o takiej możliwości, że większość tzw, firm jednoosobowych zatrudniających pracowników, nie zawsze jest zarejestrowana w NAV, a to oznacza iż dany pracownik, pracuje nielegalnie i w razie chorobowego lub wypadku, nie jest on ubezpieczony.
Jeszcze raz, moje pisemne wypowiedzi są kierowane nie tylko do ciebie bezpośrednio, ale do każdego, kto ten temat czyta, a nie każdy tak jak ty, jest tak biegły w tym co opisałaś powyżej.