Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Hilton napisał:
Nie będzie miał mniejszej zaliczki dotąd, dopóki w skatt nie będzie zmniejszona. A zmniejszyć mozna o każdej porze roku samemu- wpisując ze przewidywany dochód będzie dużo mniejszy i trzeba wpisać jaki.
Kazdy pracodawca czy tez Nav wypłacając zasiłek lub inne opodatkowane świadczenia pobiera sobie elektronicznie kartę podatkową zainteresowanego, i ściąga zaliczkę taką, jaka jest aktualnie przypisana.
Racje masz w jedym, nie trzeba chodzić do skatt, mozna sobie zmienić zaliczkę przez internet, tylko trzeba czekać około dwa tygodnie na zmianę w ich systemie.


Rance opadają...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Mnie rownież.
Bo mowię o tym od samego początku, a ty dalej swoje.
Nie mieszkam w Norwegii od miesiąca i zarówno ja jak i znajomi zmniejszalismy lub zwiększyliśmy sobie zaliczki w zależności od potrzeb.
Na zasiłku tez mi sie zdarzyło, ze byłam i nigdy Nav nie pobrał mi innej zaliczki niz widniała w karcie.
Jakbyś zapomniał, to skatt w grudniu przesyła każdemu prognozę dochodu i nową kartę podatkową.
Jeśli ktoś wie, ze będzie miał niższy lub wyższy dochód w nadchodzącym roku, to moze sobie ten procent zaliczki zmienić. Nav czy pracodawca tego samodzielnie nie zmiena .
I tylko o to mi chodzi od początku, jeśli facet chce, bo wcale nie musi, to moze sobie zmienić kartę i wtedy dostanie na rękę więcej pieniędzy. Nav, mimo ze zasiłku wypłaci około 40% mniej niz miał dochodu, to zaliczkę pobierze taką, jaką ma aktualnie.
Nie wiem w ogóle po co twoje dywagacje w kwestii zaliczek i tabel, skoro to jest od początku nie na temat.
Opadają ręce i co tylko opaść moze.
Napisałeś, ze " przecież zaliczka jest pobierana wg tabeli". No jest i co w związku z tym? Jake to ma znaczenie dla tego tematu i ogólnie?
Zaliczka to jest cos, czym możesz sterować sam. A z twojej wypowiedzi wynika, ze Nav sam pobiera adekwatną zaliczkę, co jest bzdurą.
Jeżeli ktoś ma ochotę, to wpisze ze będzie miał tylko 100 tys.dochodu i dostanie kartę na 5%, i mimo iz nadal będzie otrzymywać większą wypłatę, to pracodawca pobierze 5%. Jest to oczywiście nierozsądne, bo potem dopłata przy rocznym rozliczeniu mogłaby zabić.
Nie wiem czego dotyczą twoje PROJEKCJE.
Miłego popołudnia Józek.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
639 Postów
Josef Satan
(Satan)
Wyjadacz
Joe D. og Hilton:
Wasza rozmowa to rozmowa niemego z gluchym.
U jednej brak mozliwosci rozumienia, u drugiego chec przekonania osoby ktoa nie chce nic pojac.
A tak naprawde, to jedna osoba ma racje, a druga sie zbliza do niej duzymi krokami.
To ja wam mowie, Satan
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
588 Postów
Karol Pitek
(karol3)
Wyjadacz
Weź lepiej darek83 nic z tą zaliczką nie zmieniaj, bo się później okaże że nie masz zwrotu jak co roku, tylko wisisz kasę
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
499 Postów
Krystian Kozyra
(Krystian85)
Wyjadacz
karol3 napisał:
Weź lepiej darek83 nic z tą zaliczką nie zmieniaj, bo się później okaże że nie masz zwrotu jak co roku, tylko wisisz kasę
-------------------
No! Daras, weź se zrób zaliczkę na 80 proc. , a co? Wtedy dopiero będziesz miał zwrot rekordowy i kuuupe kasy....z Twojego kredytu który dales biednej Norwegii na rok.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
napisał:
Mnie rownież.
Bo mowię o tym od samego początku, a ty dalej swoje.
Nie mieszkam w Norwegii od miesiąca i zarówno ja jak i znajomi zmniejszalismy lub zwiększyliśmy sobie zaliczki w zależności od potrzeb.
Na zasiłku tez mi sie zdarzyło, ze byłam i nigdy Nav nie pobrał mi innej zaliczki niz widniała w karcie.
Jakbyś zapomniał, to skatt w grudniu przesyła każdemu prognozę dochodu i nową kartę podatkową.
Jeśli ktoś wie, ze będzie miał niższy lub wyższy dochód w nadchodzącym roku, to moze sobie ten procent zaliczki zmienić. Nav czy pracodawca tego samodzielnie nie zmiena .
I tylko o to mi chodzi od początku, jeśli facet chce, bo wcale nie musi, to moze sobie zmienić kartę i wtedy dostanie na rękę więcej pieniędzy. Nav, mimo ze zasiłku wypłaci około 40% mniej niz miał dochodu, to zaliczkę pobierze taką, jaką ma aktualnie.
Nie wiem w ogóle po co twoje dywagacje w kwestii zaliczek i tabel, skoro to jest od początku nie na temat.
Opadają ręce i co tylko opaść moze.
Napisałeś, ze " przecież zaliczka jest pobierana wg tabeli". No jest i co w związku z tym? Jake to ma znaczenie dla tego tematu i ogólnie?
Zaliczka to jest cos, czym możesz sterować sam. A z twojej wypowiedzi wynika, ze Nav sam pobiera adekwatną zaliczkę, co jest bzdurą.
Jeżeli ktoś ma ochotę, to wpisze ze będzie miał tylko 100 tys.dochodu i dostanie kartę na 5%, i mimo iz nadal będzie otrzymywać większą wypłatę, to pracodawca pobierze 5%. Jest to oczywiście nierozsądne, bo potem dopłata przy rocznym rozliczeniu mogłaby zabić.
Nie wiem czego dotyczą twoje PROJEKCJE.
Miłego popołudnia Józek.


sama zaczęłaś: "Powinieneś tez zgłosić sie do skatt ( albo samodzielnie na altinn) i zmienić sobie zaliczkę podatku na mniejszą, "


Nav nie pobrał mi innej zaliczki niz widniała w karcie.


up, a o czy ja w pierwszym poście napisałem.

Tabelę/kartę podatkową możesz sobie zmienić o ile masz taką możliwość(przerabiałem to chodzą do skatt z kilkoma osobami)
mając przydzieloną tabelę to pracodawca czy też nav pobiera zaliczkę według tabeli i co najważniejsze to im mniejszy dochód to mniejsza zaliczka procentowa od zarobionej kwoty.
Podałem przykład z tabeli 7100 bo to jest najgorsza i zarazem najpopularniejsza tabela, a tam stoi jak wół że zaliczka jest progresywna, a nie liniowa!
Zmiana karty/tabeli w ciągu roku (tym bardziej pod koniec) na inną przy niskich dochodach jest tylko kosmetyczna bo wtedy i tak zaliczka na podatek jest niska i zysk jest nikczemny.

i nie możesz sobie zadeklarować dochodu 100 tyś, jak jest już wrzesień, już zarobione trochę i ma się konkretną stawkę zasiłku wyliczoną do końca roku, więc skatt nie zgodzi się na zmianę(dostanie odpowiedź że wyrównają to w przyszłym roku) lub zmiana będzie kosmetyczna.z 7100 na 7101 np.

Zamiast kombinować o parę koron (które i tak wrócą przyszłym roku) lepiej spożytkować ten czas na szukanie pracy...

również miłego popołudnia.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
napisał:
witam wszyatkich.mam pytanie.czy na tymczasowym person moge ubiegac sie o zasiłek po utracie pracy?3 lata pracyJeśli spełniasz warunki konieczne do otrzymania zasiłku dla bezrobotnych, możesz złożyć wniosek. Posiadanie numeru tymczasowego (D-nummer) nie ma wpływu na prawo do uzyskania świadczenia, liczy się natomiast między innymi zameldowanie w Norwegii. Kryteria wymagane do zasiłku znajdziesz tutaj:
www.multinor.no/zasilek-dla-bezrobotnych/utrata-pracy.html
Zgłoś wpis


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok