Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Funkcjonowanie polskiej firmy w Norwegii - Norwegia

8 Postów

(mierzej714)
Wiking
Witam wszystkich członków forum

Jako iż jestem pierwszy raz w Norwegi i nie mam za dużej wiedzy o panujących tu zasadach, chciałbym żeby ktoś pomógł mi wyjaśnić pewną sprawę. Otóż, jestem cieślą i mam możliwość podjęci tu pracy. Pracodawca proponuję żeby zarejestrować( zarejestrować hmm?, działalność mam już jakiś czas) tu swą polską działalność, pracować dla niego jako podwykonawca. Podobno przez pierwsze 168 dni mogę tu tak pracować, wystawiać mu rachunki i rozliczać się z Urzędem Skarbowym w Polsce, a nie w Norwegi . No i pytania : Czy to prawda? Czy ktoś z was spotkał się już z taką sytuacją i może podzielić się swoimi doświadczeniami. Nie chciał bym zacząć pracy w Norwegi od płacenia kar za nieuczciwość i uiszczania podatków w obydwu krajach.
Jak już wspomniałem nie mam wiedzy jak wyglądają te sprawy w Norwegi , więc liczę na konstruktywną pomoc, a nie śmiech i krytykę. Taką dostałem propozycję i chcę wiedzieć, że się nie poślizgnę jak na nią przystanę.
Z góry dziękuję za pomoc Kamil Emotikon smile
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Wiking
Musisz płacić za podatek VAT 25% wnorwegi i mieć reprezentanta do urzędu skarbowego
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów

(mierzej714)
Wiking
A może coś więcej? Zakładał ktoś z was w Norwegii filię polskiej firmy ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Wiking
Tak ja
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów

(mierzej714)
Wiking
A mógłbyś odpowiedzieć na pytania wysłane na priv?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Wiking
Jako firma polska musi Pan zarejestrowac oddzial z przedstawicielem do spraw VAT, tzw NUF.
Po przekroczeniu 50 tys obrotu musi sie pan zarejestrowac jako platnik VAT i wysylac raporty VAT do Urzedu Skarbowego. Oprocz tego firma zagraniczna musi wiedziec i przestrzegac wielu innych przepisow i zasad. Prosze sprawdzic nasza strone www.novumc.com
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów

(mierzej714)
Wiking
Dziękuję za pomoc.! Odbyłem dziś dłuższą rozmowę z biurem rachunkowym w Norwegii i okazuję się iż otwarcie NUF nie jest taką prostą sprawą. Samo otwarcie ,ewentualne zamknięcie utrzymanie takiej fili , to są duże koszta ( miesięczna księgowość 4 000 NOK). Podobno żaden księgowy nie da gwarancji iż faktycznie podatek dochodowy będzie płacony tylko w Polsce. Norwegia rozpatruję taką możliwość dopiero po fakcie założenia firmy i w zasadzie decyzja zależna jest w sporym stopniu od kaprysu urzędniczki, która to i tak prawdopodobnie uzna iż jesteś rezydentem podatkowym Norwegii. Ponadto trudności z założeniem konta w banku i niechęć norwegów do tego typu działalności. Więc podsumowując nie za bardzo warto jest wybierać tego typu rozwiązanie. Raczej prościej jest zamknąć działalność w Polsce i otworzyć tu firmę jednoosobową.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Wiking
Nie wiem z jakim biurem ksiegowym pan sie spotykal. Nasza firma ma dlugie doswiadczenie z zakladania i prowadzenia oddzialow firm zagranicznych. Z kosztami zwiazanymi z zalozeniem firmy i prowadzeniem ksiegowosci musi sie pan liczyc w kazdym przypadku - czy bedzie to oddzial czy tez firma norweska. Koszty obslugi zaleza w duzym stopniu od aktywnosci firmy - 4.000 kr sa to koszty w miare wysokie. Jezeli chodzi o miejsce placenia podatku to prawda jest to ze nie ma 100 % gwarancji przed zalozeniem firmy i rozpoczeciem dzialalnosci. Nieprawda jest jednak to ze zalezy to od "widzimisia" urzedniczki. Decyzje da podejmowane w oparciu o konwencje o unikaniu podwojnego opodatkowania miedzy Polska a Norwegia ktora zawiera jasne przeslanki na ten temat.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok