Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

chorobowe po wypowiedzeniu - Norwegia

2 Posty
junoumi
(junoumi)
Wiking
Witam.
Byłem na kontrakcie na Stordzie przez pare miesięcy. Dostałem dwutygodniowe wypowiedzenie. Po zakończeniu wypowiedzenia doznałem poważnego urazu kręgosłupa i nie jestem niezdolny do pracy na jakiś czas. Pytanie jest następujące: jak długo po wygaśnięciu kontraktu można iść na L4? Wiem, że po wypowiedzeniu jeszcze przez 30 dni opłacane są moje składki, ale czy przez 30 dni można iść na L4 i NAV będzie za to płacił? W Polsce jest możliwość do 14 dni po zakończeniu kontraktu wziąć L4, a jak jest w Norwegii?

ps. żeby nie było podejrzeń, że kombinuje... doznałem urazu 17 dni po wypowiedzeniu, jakbym chciał kombinować to wziąłbym l4 podczas wypowiedzenia.
od września miałem zaczynać robotę na innym projekcie, ale szykuje mi sie zabieg, więc przynajmniej na pół roku będę niezdolny do fizycznej pracy...

Próbowałem się dogadać z NAVem, ale tam nie mogę otrzymać konkretów. Mówią mi, że mam natychmiast iść do lekarza i przesłać dokumenty, ale nikt nie podaje konkretnej ilości dni...obawiam się, że wezmę l4, a później się okaże że jest za późno...

Wiem, że w Haugesundzie pracuje polka, ale jak tam dzwonie i proszę o rozmowę w polskim języku to mówią, że nikt taki nie pracuje...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Na moje oko nic z NAV nie dostaniesz.
Jak nie masz pracy, to jestes bezrobotny. Jak jestes bezrobotny i masz wypracowana odpowiednia wysokosc zarobkow, to dostajesz zasilek dla bezrobotnych, a jak jestes w tym czasie chory, to dostaniesz chorobowe o wysokosci zasilku dla bezrobotnych.
Jak jest sie bezrobotnym, lecz nie dostaje sie zasilku dla bezrobotnych, to pewnie nalezy sie takiej osobie zasilek socjalny. Lecz pewnie taka osoba musi miec co najmniej pobyt staly w Norwegii.
A jak nie ma sie ani zasilku dla bezrobotnych, ani pobytu stalego, to nie mam pojecia - pewnie nic, tylko zeby w sciane.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
junoumi napisał:
żeby nie było podejrzeń, że kombinuje... doznałem urazu 17 dni po wypowiedzeniu, jakbym chciał kombinować to wziąłbym l4 podczas wypowiedzenia.

ale np możemy zacząć myśleć, że ktoś cię za późno na właściwą drogę nakierował i co wtedy?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
junoumi
(junoumi)
Wiking
Też tak myślałem, chociaż zacząłem czytać o przepisach w Polsce i jednak nawet na bezrobotnym po zakończeniu umowy można chorować, tyle że l4 trzeba złożyć do 14 dnii od daty zakończenia umowy, niestety nie mogę się dowiedzieć jak to jest w Norwegii.
Do zasiłku dla bezrobotnych zabrakło około 10k koron, więc niestety...zresztą aktualnie jestem w PL.
Może ma ktoś info jak dodzwonić się do polki pracującej w Navie, żeby dowiedzieć się na 100% jak to jest?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok