Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

przeniesienie dagpenger do polski na 3 miesiące - Norwegia

34 Posty
Krzysiek Kot
(bigqazio)
Nowicjusz
witam, byłem dzisiaj w NAV z zapytaniem czy mogę przenieść zasiłek do Polski, odpowiedziano mi że nie ma takiej opcji, jak zapytałem o formularz E303 to nie wiedzieli tez o co chodzi, może ktoś wyjaśnić dokładnie skąd pobrać formularz E303, i gdzie go złożyć, czy to w NAV się pobiera czy w Polsce w UP bądź wojewódzkim UP?
I czy w trakcie okresu tych 3 miesięcy w których zasiłek jest przeniesiony do PL muszę tutaj utrzymywać mieszkanie tj. wynajmować coś żeby nadal mieć norweski adres zameldowania?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 9  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
bigqazio napisał:witam, byłem dzisiaj w NAV z zapytaniem czy mogę przenieść zasiłek do Polski, odpowiedziano mi że nie ma takiej opcji, jak zapytałem o formularz E303 to nie wiedzieli tez o co chodzi, może ktoś wyjaśnić dokładnie skąd pobrać formularz E303, i gdzie go złożyć, czy to w NAV się pobiera czy w Polsce w UP bądź wojewódzkim UP?
I czy w trakcie okresu tych 3 miesięcy w których zasiłek jest przeniesiony do PL muszę tutaj utrzymywać mieszkanie tj. wynajmować coś żeby nadal mieć norweski adres zameldowania?

Teoretycznie wszystko jest do załatwienia , jednak praktycznie , są schody po każdej ze stron granicy .
---
Wiem , że kwota Norweskiego bezrobotnego , kusi by pożyć sobie bezstresowo w Polsce , jak na wczasach dla Milionerów .
---
Tylko jak już Tu wszystko z nerwami , pozytywnie załatwisz i wyjedziesz szczęśliwy do "DOMU" to tam zamiast Oczekiwanej Góry Forsy dostaniesz , jednak Obuchem w łeb i będziesz się znowu użerał .
Tylko tym razem z Naszym Pośredniakiem .
A jak już już , wszystko będzie gotowe i tylko do kasy po forsę ...!!!
To dostaniesz ofertę pracy i gdy ją odrzucisz , to nie będzie ani norweskiej kasy ani polskiej ...
Jak ofertę przyjmiesz to też kasy nie dostaniesz , bo będziesz miał przecież pracę , a zasiłek jest tylko dla bezrobotnych ...!!! .
---
To Już lepiej , Siedzieć Tutaj zmienić ...mieszkanie/ pokój , na dużo tańszy i szukać jakiejś dodatkowej pracy , poza kontrolą państwa .
---
FORSĘ OSZCZĘDZAĆ i odkładać w skarpetę ... !!!
W między czasie UCZYĆ się Norskiego do upadłego i szukać Innej Pracy Legalnej ...!!!
---
Takie jest Moje zdanie ...
Na podstawie opowiadania znajomego , który był właśnie w Polsce na przeniesionym zasiłku ...
i Po dwóch miesiącach walki , wrócił ostatecznie do Norge , bez połowy forsy .
---
Wyrównanie dostał dopiero po pół roku , jak przyszły zwrotne dokumenty iż Polska żadnego zasiłku nie wypłaciła a miała taki bezwarunkowy obowiązek ...
---
Tak jak Tu , tak i w polszy , za biurkami też siedzą zawistne tłumoki ... !!!
---
Ty zrobisz jak uważasz ...
To co opisałem , to tylko Luźny Głos w sprawie .
Obyś trafił , na lepsze rozwiązanie .
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
34 Posty
Krzysiek Kot
(bigqazio)
Nowicjusz
ja jednak nie chcę słuchać opowiadania tylko konkretnie jak i gdzie to załatwić, skąd pobrać i dokąd złożyć formularz i czy muszę w Norwegii wynajmować mieszkanie w tym okresie, a to czy wrócę czy nie to się zobaczy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
bigqazio napisał:
... tylko konkretnie jak i gdzie to załatwić, skąd pobrać i dokąd złożyć formularz
Konkretnie ...
Powiadasz ...
K O N K R E T N I E ... !!! .
---
ależ proszę BARDZO ... !

Proszę zgłosić , swój problem NA PIŚMIE do NAV ... !
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Janusz dj.janek
(dj.janek)
Wiking
Witam.
Druk nazywa sie raczej E303/3 jest tego dużo
Podam linka bo nie można dodac PDF-a
proponuję pobrać z urzedu pracy

www.wup.gdansk.pl/bip/artykul/dokumenty-...-eog-serii-e300.html


Jeśli nie to to przepraszam, jest po PL
Pozdrawiam Janusz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
dj.janek napisał:Witam.
Druk nazywa sie raczej E303/3 jest tego dużo
Podam linka bo nie można dodac PDF-a
proponuję pobrać z urzedu pracy
www.wup.gdansk.pl/bip/artykul/dokumenty-...-eog-serii-e300.html
Jeśli nie to to przepraszam, jest po PL
Pozdrawiam Janusz

To i tak tylko pobożne życzenia i "droga przez płot" .
Ponieważ najpierw , trzeba i tak wystąpić z Pismem do NAV , o przyznanie przeniesienia do Innego Kraju Unii E . a dopiero gdy zgoda zostanie wyrażona to można dalej składać odnośne dokumenty, które będą wyszczególnione w tym piśmie ... .
---
My to mamy tendencję chyba genetyczną , do załatwiania prostych spraw "POD STOŁEM " !.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
34 Posty
Krzysiek Kot
(bigqazio)
Nowicjusz
Dzieki Janusz za konkretny link

Czyli chcąc transferować zasiłek powinienem mieć wypełniony PD U2 przez jakaś instytucję - ale czy to NAV ma mi to wypełnić czy wojewódzki urząd pracy w Polsce?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Axel 714
(Axel714)
Wiking
Aktualnie ten druk nazywa się PD U2, oto link do wniosku o jego wystawienie przez NAV
https://www.nav.no/Skjema/Skjemaer/Privatpersoner/Skjemaveileder11/SkjemaveilederPrivatperson?key=248836
Wypełniasz ten druk i dostarczasz do swojego urzędu NAV, data wyjazdu nie może być wcześniejsza niż cztery tygodnie od złożenia wniosku.
Druk PD U2 otrzymujesz pocztą na norweski adres nie później niż tydzień przed datą wyjazdu. Następnym krokiem jest rejestracja w Urzędzie Pracy w miejscu gdzie będziesz przebywał w Polsce, ważne aby zarejestrować się jako poszukujący pracy a nie bezrobotny! Data rejestracji w Polsce nie może być wcześniejsza od daty wyjazdu podanej w formularzu i nie późniejsza niż 7 dni od niej. Bedąc już zarejestrowanym w PUP składasz druk otrzymany w Norwegii w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Dagpenger jest wstrzymane na czas otrzymania przez NAV potwierdzania z Polski, jest to około 2-3 tyg. następnie jest wypłacane wraz z zaległością.

Można przenieść dagpenger na maksymalnie 3 miesiące, przed złożeniem wniosku trzeba otrzymywać dagpenger minimum 4 tygodnie, nie można wymeldować się z Norwegii. Pieniądze przelewane są nadal na norweskie konto w takiej samej wysokości, podlega się również pod norweski system ubezpieczenia zdrowotnego.

Mam nadzieję że informacje będą pomocne.

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
34 Posty
Krzysiek Kot
(bigqazio)
Nowicjusz
no i to jest super klarowna informacja, a co dzieje sie po tych 3 miesiacach wracasz tutaj czy jak znajdziesz cos w PL to juz tam zostajesz?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Axel 714
(Axel714)
Wiking
Możesz wrócić i zgłosić się do swojego NAV nie później niż data końca przeniesienia zasiłku na druku PD U2. W tym wypadku nadal otrzymujesz dagpenger w Norwegii przez okres na jaki został Ci przyznany, jeśli pozostaniesz w Polsce wypłaty zostają wstrzymane. Nie wiem czy można starać się później o ewentualne wznowienie dagpenger gdy wrócisz później niż określono to w formularzu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok