Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

status pendler - czy to dziala? - Norwegia

5 Postów
Matias Arek
(axz)
Wiking
Czy moze orientuje sie ktos jak to jest z tym statusem pendler... otoz jesli chcialbym skorzystac ze statusu pendler to juz nie moge skorzystac z tego standardowego odliczenia jakie jest przyznawane kazdemu w norwegii ?? Bo gdy pytalem w biurze podatkowym to powiedzieli mi ze mam do wyboru , albo skorzystac z tych swoich odliczen(status pendler) , albo krzystac z tych 79 tys NOK jakie daje panstwo na standardowe odliczenia(pkt3.2deductions from income from employment)... Czy to jest prawda ze jesli dostanie sie status pendler to juz standardowy upust nie jest przyznawany?? Czy skladal ktos juz wniosek o status pendler? Nie wiem czy dobrze sie za to zabralem ...powyliczalem wszytkie wydatki zwiazane z podrozami do PL , z wynajmem tutaj mieszkania , prad i po zsumowaniu wpisalem to jako dodatkowe wydatki.... czy jest na to jakis punkt tak jak w przypadku tych 10% byl chyba punkt 3.3.7?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
221 Postów

(Veileder)
Stały Bywalec
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Mateusz Nickolas Nickolas Caban
(Mateusz Nickolas Caban)
Wiking
SIEMA

wysłałem Tobie na priv parę przydatnych linków z informacjami na temat może cos sie przydac.... mnie pomogły i to bardzo ...pozdrawiam!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Matias Arek
(axz)
Wiking
No to troche kiepsko , bo myslalem ze ten status to dziala tak jak te dodatkowe - 10 % jakie mozna rozliczac przez pierwsze 2 lata, a tu zonk .... trzeba wybierac albo dolacic 2tys , albo rozliczyc status pendler i doplacic 10 x wiecej...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Matias Arek
(axz)
Wiking
Mateusz Nickolas Caban napisał:
SIEMA

wysłałem Tobie na priv parę przydatnych linków z informacjami na temat może cos sie przydac.... mnie pomogły i to bardzo ...pozdrawiam!


dzieki wielkie chociaz i tak nigdzie tutaj nie moge znalezc informacji o tym ze status pendler pozbawia mnie tych standrdowych upustow( nie chodzi mi o ten upust 10 %, lecz o ten upust co ma kazdy w punkcie 3.2 deductions from income from employment etc...- jest to chyba tzw , kwota wolna od podatku..? Nie kumam jednej rzeczy jakim cudem ludziom moze sie oplacac rozliczac status pendler jak wowczas staca mozliwosc skorzystania z tej ulgi kwoty wolnej od podatku? przeciez to jest az ponad 70 tys NOK , zeby oplacalo sie korzystac ze statusu pendler to wychodzi ze trzeba by miec tych udokumentowanych wydatkow na kwote przynajmniej 80 tys i wiecej...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Mateusz Nickolas Nickolas Caban
(Mateusz Nickolas Caban)
Wiking
Jakie odpisy i ulgi nie są objęte odpisem standardowym?

Osoby będące rezydentami podatkowymi na terenie Norwegii mogą oprócz odpisu standardowego uzyskać również następujące odpisy i ulgi, jeżeli spełniają określone warunki:

koszty uzyskania przychodu (minstefradrag) - czy czasem to nie jest zawarte w punkcie 3.2
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Mateusz Nickolas Nickolas Caban
(Mateusz Nickolas Caban)
Wiking
Jakie odpisy i ulgi obejmuje odpis standardowy?
Odpisy i ulgi, które wchodzą w odpis standardowy, i z których nie możesz dodatkowo korzystać to:

odpis faktycznych wydatków zawartych w kosztach uzyskania przychodu (minstefradrag)
odpis kosztów dojazdu do pracy
koszty zakwaterowania, wyżywienia i podróży do domu z tytułu pobytu poza miejscem stałego zamieszkania. Dotyczy to również odpisów dot. osób dojeżdżających z krajów EOG
oprocentowanie długu, w tym również odpis korzyści z tytułu tanich pożyczek w miejscu pracy
ulga specjalna z tytułu wieku i inwalidztwa/niepełnosprawności (Særfradrag for alder og uførhet)
ulga szczególna na pokrycie dużych wydatków związanych z chorobą (særfradrag)
odpis z tytułu składki na BSU (mieszkaniowy program oszczędnościowy dla młodzieży)
ulga rodzicielska (foreldrefradrag) za udokumentowane koszty opieki i pielęgnacji dzieci
deficyt w działalności gospodarczej
strata w związku ze sprzedażą akcji
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Mateusz Nickolas Nickolas Caban
(Mateusz Nickolas Caban)
Wiking
axz napisał:
Mateusz Nickolas Caban napisał:
SIEMA

wysłałem Tobie na priv parę przydatnych linków z informacjami na temat może cos sie przydac.... mnie pomogły i to bardzo ...pozdrawiam!


dzieki wielkie chociaz i tak nigdzie tutaj nie moge znalezc informacji o tym ze status pendler pozbawia mnie tych standrdowych upustow( nie chodzi mi o ten upust 10 %, lecz o ten upust co ma kazdy w punkcie 3.2 deductions from income from employment etc...- jest to chyba tzw , kwota wolna od podatku..? Nie kumam jednej rzeczy jakim cudem ludziom moze sie oplacac rozliczac status pendler jak wowczas staca mozliwosc skorzystania z tej ulgi kwoty wolnej od podatku? przeciez to jest az ponad 70 tys NOK , zeby oplacalo sie korzystac ze statusu pendler to wychodzi ze trzeba by miec tych udokumentowanych wydatkow na kwote przynajmniej 80 tys i wiecej...


...aby miec status pendler musisz stale podrózować do polski i posiadac tam rodzine lub nie posiadać mieszkania w norwegii jesli jestes kawalerem wtedy uzyskasz taki status przez pierwsze 2 lata rozliczeniowe i wtedy przysługuje ci 10% standard fradrag lub rozliczasz sie z tych innych ulg które ci przysługują...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Mateusz Nickolas Nickolas Caban
(Mateusz Nickolas Caban)
Wiking
jesli jestes dłuzej w Norwegii niż 2 lata musisz niestety sie juz rozliczać bez tych 10%
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
24 Posty
Mateusz Nickolas Nickolas Caban
(Mateusz Nickolas Caban)
Wiking
Mateusz Nickolas Caban napisał:
jesli jestes dłuzej w Norwegii niż 2 lata musisz niestety sie juz rozliczać bez tych 10%

Rezydent podatkowy na terenie Norwegii
Jeżeli przebywasz w Norwegii powyżej 183 dni w ciągu 12 miesięcy lub 270 dni w ciągu 36 miesięcy, to uzyskujesz status rezydenta podatkowego w Norwegii. Odpis standardowy przysługuje Ci przez pierwsze dwa lata dochodowe od momentu uzyskania statusu rezydenta podatkowego. Dotyczy to również osób, które uprzednio były uprawnione do odpisu standardowego jako podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Norwegii. Musisz wybrać między odpisem standardowym a zwykłymi odliczeniami.

www.skatteetaten.no/pl/International-Pol...chapter=79189#x79189
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok