Przepraszam, pewnie ten temat był poruszany tutaj miliard razy, ale ja mam wrażenie, że każdy mówi coś innego i że nie wszystkie wpisy i artykuły są aktualne. Przyjeżdżam do Bergen w maju, mam już załatwioną pracę na pełny etat, zostanę 3,5 miesiąca, do pierwszego tygodnia września.

Po pierwsze:
- Jaka jest procedura (kolejność) pielgrzymowania do urzędów? Najpierw co, skat, UDI? NAV jest obowiązkowy? Skąd wziąć D-nummer?

Po drugie:
- Jak działa system podatkowy? Pracuję na pełny etat, 40h tygodniowo, przez 3,5 miesiąca zarobię około 67200 NOK. Czy możecie mi powiedzieć, tak pi razy oko, ile będę miała z tego na rękę?

Po trzecie:
- Słyszałam, że w skacie trzeba uważać, bo można rozegrać sytuację na dwa sposoby - wkopać się w automatyczne odciąganie podatku emerytalnego, a potem bujać się ze zwrotami, albo od razu zaznaczyć jakąś tam rubryczkę i dostawać kasę od razu bez ubezpieczenia społecznego. Tak słyszałam, czy ktoś może to zweryfikować? Generalnie zależy mi oczywiście na przywiezieniu do domu jak największej ilości żywej gotówki

Po czwarte:
- Co to jest feriepenger i czy mi coś takiego będzie się należało?

Po piąte:
- Co muszę mieć, żeby móc wynająć pokój? Czy D-nummer jest do tego konieczny?

Wielkie dzięki!