Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

formalności - Norwegia

2 Posty
Michał Gapiński
(Silen_Bob)
Wiking
25 kwietnia lecę do Norwegii, mam podpisaną umowę o pracę na 6miesięczny okres próbny w Rolvsoy koło Fredrikstad i Sarpsborga(od 27 kwietnia). Nie mam jeszcze mieszkania, szukam pokoju, z kilkoma osobami jestem w kontakcie i być może coś mi wystrzeli, zakładam, że będzie to Sarpsborg, co mi odpowiada.
Byłbym zobowiązany za ewentualne zaopiniowanie tego, co zebrałem na forach i stronach informacyjnych odnośnie procedur.
Wynika z tych informacji, że
1. Rejestruję się na www.udi.no, jeszcze przed wyjazdem z kraju jako pracownik z umową na min 6 miesięcy. Po rejestracji, w trakcie której określę przyszłe miejsce zamieszkania w sensie miejscowości, zostanie ustalona data mojej wizyty w lokalnej policji.
2. Po przyjeździe udaję się na policję, gdzie przedstawiam dowód osobisty i umowę o pracę i otrzymuję poświadczenie rejestracji i pozwolenie na pobyt(nie wiem, czy będę na nie czekał, czy też zostaje wydane od ręki).
3. Mając podpisaną umowę najmu lokalu(pokoju) wraz z dowodem osobistym, pozwoleniem na pobyt, umową o pracę, umową najmu i wypełnionym wnioskiem RF-1401 udaję się do urzędu podatkowego, gdzie składam wniosek o zameldowanie.
4. W tym samym miejscu składam też wniosek o wydanie numeru personalnego(pobyt ponad 6 miesięcy, więc pewnie stały, nie zaś D numer) oraz karty podatkowej(druk RF-1209). Przy okazji...czy skoro wniosek o zameldowanie, wydanie numeru personalnego i karty podatkowej załatwia się teoretycznie w jednym miejscu, to można to załatwić za jednym razem?
5. Następnie, po uzyskaniu tych dokumentów pierwszą część karty podatkowej przekazuję pracodawcy głównemu(innych nie będzie) oraz zamawiam w Internecie kody PIN oraz Altinn.
To chyba wszystko…
Rozumiem, że deklarację statusu rozliczenia, w moim przypadku 10%(na pendlera nie mam szans) deklaruję dopiero po zakończeniu roku podatkowego i uzyskaniu danych o odprowadzonych zaliczkach podatku.
Wiem, że dużo jest postów na te tematy, ale pewnie procedury się zmieniają, nie wszystkie posty są aktualne, no i z reguły dotyczą jakiegoś fragmentu...
Czy ktoś z obecnych na forum osób mógłby rzucić okiem i ewentualnie coś sprostować?
Będę wdzięczny, bo już mam zamęt...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Silen_Bob napisał:
25 kwietnia lecę do Norwegii, mam podpisaną umowę o pracę na 6miesięczny okres próbny w Rolvsoy koło Fredrikstad i Sarpsborga(od 27 kwietnia).
1. Rejestruję się na www.udi.no, jeszcze przed wyjazdem z kraju jako pracownik z umową na min 6 miesięcy. Po rejestracji, w trakcie której określę przyszłe miejsce zamieszkania w sensie miejscowości, zostanie ustalona data mojej wizyty w lokalnej policji.
W trakcie rejestracji dobrze jest podac jakiekolwiek miejsce pobytu czy zamieszkania, ale konkretne. Na twoim miejscu zarejestrowal bym sie wiec po przylocie do Norwegii. Norwegia to nie jest Polska. Jesli rejestrujesz sie jako pracownik, to adres pobytu po prostu DEKLARUJESZ.

2. Po przyjeździe udaję się na policję, gdzie przedstawiam dowód osobisty i umowę o pracę i otrzymuję poświadczenie rejestracji i pozwolenie na pobyt(nie wiem, czy będę na nie czekał, czy też zostaje wydane od ręki).
Dowod osobisty? Tak naprawde przyda ci sie tu tak samo, jak pokwitowanie od szewca o oddaniu butow do podzelowania. Polskie prawo jazdy upowaznia cie do kierowania pojazdami, ale dowod osobisty? PASZPORT!!!
P odczas rejestracji podaj cel wizyty, czyli praca, pokaz kontrakt, paszport, wskaz miejsce pobytu, od razu wypelnij wniosek o karte podatkowa wraz ze zgloszeniem do ewidencji.
Zezwolenie na pobyt i prace dostaniesz z policjii od reki, na reszte bedziesz musial poczekac.


3. Mając podpisaną umowę najmu lokalu(pokoju) wraz z dowodem osobistym, pozwoleniem na pobyt, umową o pracę, umową najmu i wypełnionym wnioskiem RF-1401 udaję się do urzędu podatkowego, gdzie składam wniosek o zameldowanie.
To wyjasnilem powyzej.
Raz jeszcze podkreslam, PASZPORT.

4. W tym samym miejscu składam też wniosek o wydanie numeru personalnego(pobyt ponad 6 miesięcy, więc pewnie stały, nie zaś D numer) oraz karty podatkowej(druk RF-1209). Przy okazji...czy skoro wniosek o zameldowanie, wydanie numeru personalnego i karty podatkowej załatwia się teoretycznie w jednym miejscu, to można to załatwić za jednym razem?
Mozna, pisalem o tym powyzej.
Kompletnie nie pojmuje, dlaczego rozbijac to na kilka razy, skoro masz w reku umowe o prace wiec mozesz wszystko zalatwic za jednym zamachem.
Podkreslam raz jeszcze PASZPORT.

5. Następnie, po uzyskaniu tych dokumentów pierwszą część karty podatkowej przekazuję pracodawcy głównemu(innych nie będzie) oraz zamawiam w Internecie kody PIN oraz Altinn.
Twoja karte podatkowa pracodawca sam sciaga sobie z rejestru centralnego, tak jak piszesz bylo do bodajze 1 stycznia zeszlego roku.

To chyba wszystko…
Rozumiem, że deklarację statusu rozliczenia, w moim przypadku 10%(na pendlera nie mam szans) deklaruję dopiero po zakończeniu roku podatkowego i uzyskaniu danych o odprowadzonych zaliczkach podatku.
10% to standardowa znizka dla osob pracujacych w Norwegi ktore przebywaja tu pierwszy badz drugi rok. A dlaczego niby nie masz szans na status pendler? Czyzbys glowne miejsce swojego pobytu (SWOJ DOM) mial w Norwegii? Jesli masz go w Polsce, to pendler ci nie przysluguje, jesli codziennie na noc wracasz do Polski i tam spisz...

Wiem, że dużo jest postów na te tematy, ale pewnie procedury się zmieniają, nie wszystkie posty są aktualne, no i z reguły dotyczą jakiegoś fragmentu...
Czy ktoś z obecnych na forum osób mógłby rzucić okiem i ewentualnie coś sprostować?
Będę wdzięczny, bo już mam zamęt...
Generalnie dobre praktyki nakazuja, aby we wszystkich tych sprawach lacznie z zakwaterowaniem pomogl Ci pracodawca.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Michał Gapiński
(Silen_Bob)
Wiking
Na status pendler nie mam szans z powodów osobistych i to jest pewne. Sprawdzałem to już na wszystkie możliwe sposoby.
Nie ma opcji.
Co do paszportu, to faktycznie to zaniedbałem, bo nie używałem właściwie, a kwestia wyjazdu spadła na mnie zupełnie niespodziewanie. Jednakże widzę na stronie UDI, że mowa jest o dowodzie lub paszporcie. To oczywiście słuszna rada, ale nie mam już możliwości tego załatwić przed wyjazdem. Na stronie skatteetaten jest z kolei broszura informacyjna, gdzie wyraźnie się wymienia dokumenty tożsamości: paszport, lub dla obywateli krajów EU dowód tożsamości(dowód).
Oczywiście nie chcę negować doświadczenia kolegi, ale mimo, że lepiej mieć paszport, to wg wszelkich źródeł dowód też się powinien nadać, nawet przy zakładaniu konta bankowego.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Silen_Bob napisał:
Na status pendler nie mam szans z powodów osobistych i to jest pewne. Sprawdzałem to już na wszystkie możliwe sposoby.
Nie ma opcji.
Co do paszportu, to faktycznie to zaniedbałem, bo nie używałem właściwie, a kwestia wyjazdu spadła na mnie zupełnie niespodziewanie. Jednakże widzę na stronie UDI, że mowa jest o dowodzie lub paszporcie. To oczywiście słuszna rada, ale nie mam już możliwości tego załatwić przed wyjazdem. Na stronie skatteetaten jest z kolei broszura informacyjna, gdzie wyraźnie się wymienia dokumenty tożsamości: paszport, lub dla obywateli krajów EU dowód tożsamości(dowód).
Oczywiście nie chcę negować doświadczenia kolegi, ale mimo, że lepiej mieć paszport, to wg wszelkich źródeł dowód też się powinien nadać, nawet przy zakładaniu konta bankowego.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.


Nie, ja wcale nie twierdze, ze prawo norweskie dyskryminuje polski dowod osobisty.
Rzeczywiscie, TEORETYCZNIE...

Jak juz przyjedziesz, to dosyc szybko pojawi Ci sie drastycznie palace pytanie. Ktore oczywiscie teoretycznie nie powinno zaistniec.

Juz Ci na to pytanie odpowiadam. 2 tygodnie jak wszystko piorunem pojdzie.

Tyle sie czeka na wydanie paszportu tymczasowego, oczywiscie wczesniej nalezy przekonac Konsula ze sytuacja tego wymaga, ze jest nadzwyczajna i takie tam blebleble...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok