Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Pit w Polsce - Norwegia

Czytali temat:
1 Post
Norbert nn
(scopy)
Wiking
Witam
Jak rozliczacie Pit w Polsce?
sprawa jasna jest ,że jeśli ktoś w 2014 roku pracował choć 1 dzień w pl musi taki pit wypełnić ale gdy się pracowało tylko w Norwegi? Moje dochody pochodzą tylko z Norwegi. Byłem w urzędzie skarbowym w Polsce i niestety pani powiedziała ze obowiązkiem w tym roku jest ujawnienie dochodu za 2014 rok czyli wypisanie pita 36 oraz załącznika pit/zg dla mnie trochę to bzdura , bo ślęczenie i obliczanie dochodu po jego wpłynięciu na konto i przeliczanie go po akuratnim kursie z tego dnia zajmie masę czasu. Ale pani powiedziała ,ze jest to potrzebne gdybym na przyszłość wystąpił z wnioskiem do us o moich dochodach co w 2015 roku może okazać się potrzebne w związku z nowymi wzorami formularzy pit w 2015 ale w myśl przepisów chyba nie ma potrzeby? Polscy podatnicy pracujący w Norwegii muszą rozliczyć się z podatku od wynagrodzenia uzyskanego w tym kraju. Przy spełnieniu pewnych warunków polskie rozliczenie podatkowe nie będzie zmuszało do zapłaty dodatkowego podatku w kraju rezydencji (w Rzeczypospolitej Polskiej).
Rozliczenie wynagrodzenia polskich obywateli, pochodzące z Norwegii opiera się o polską ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, dla której w tych kwestiach podstawę stanowi konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Norwegii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokół do tej Konwencji, podpisane w Warszawie dnia 9 września 2009 r.
Wynagrodzenia pochodzące z Norwegii rozlicza się w Polsce w oparciu o tzw. zasadę zwolnienia z progresją. W konsekwencji jej stosowania zarabiający w Norwegii zwolnieni są w Polsce z obowiązku płacenia podatku oraz składania deklaracji podatkowej jednak z zastrzeżeniem tzw. progresji podatkowej. Oznacza to, że należy tę deklarację przed polskim organem podatkowym złożyć w przypadku, gdy dysponuje się innymi dochodami z Polski lub innych krajów niż Norwegia.

Polski rezydent podatkowy

O ile podatnik otrzymujący zarobki z zagranicy jest polskim rezydentem podatkowym, to co do zasady musi wszystkie swoje zarobki (uzyskiwane w Polsce i poza jej granicami) rozliczyć w Polsce, zgodnie z polskimi zasadami prawa. Zgodnie z zasadą nieograniczonego obowiązku podatkowego polski rezydent podatkowy podlega opodatkowany o polską ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w kraju swojej rezydencji (w Polsce) niezależnie od tego, czy zarobki uzyskuje w Polsce, czy też za granicą.
Polskim rezydentem podatkowym jest osoba posiadająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski, co oznacza osobę, która:
posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Można zatem przebywać w Norwegii cały rok i nadal pozostawać polskim podatnikiem, a to z uwagi na to, że w Polsce występuje ośrodek interesów życiowych. Podatnik, przed wypełnieniem zeznania podatkowego zbadać powinien, czy jego sytuacja życiowa nadal wiąże go z Polską na tyle, by organy podatkowe mogły stwierdzić, że nadal powinien on być tutaj rozliczany z podatków.
Sytuacje szczególne regulowane są umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą z Norwegią. Do takich sytuacji szczególnych należy przypadek, gdy krajowe przepisy obu krajów uznają podatnika za rezydenta podatkowego i każą mu rozliczyć się przed tamtejszym organem z całości uzyskiwanych wynagrodzeń – wówczas kraj rezydencji podatkowej określany jest na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zatem sytuacją standardową jest rozliczenie się:
w Norwegii – wyłącznie z zarobków tam uzyskanych,
w Polsce z całości uzyskanych w danym roku wynagrodzeń, w tym również z tych uzyskanych w Norwegii.
A WIĘC I WEDŁUG MNIE TO JEST ISTOTNE
W stosunku do opodatkowania świadczeń z Norwegii z umowy o pracę obowiązuje zasada wyłączenia z progresją. Oznacza ona, że zarobki uzyskiwane w Norwegii nie będą co do zasady opodatkowane dodatkowo w Polsce polskim podatkiem dochodowym.
Polski rezydent podatkowy co do zasady:
************ nie musi składać zeznania rocznego PIT-36,
****************nie musi wpłacać zaliczki na podatek po powrocie do kraju,
****************nie musi składać informacji o źródłach zarobków z Norwegii (np. załącznika PIT/ZG). JAK WY TO INTERPRETUJECIE?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
11 Postów
Andrzej Oland
(oland)
Wiking
Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania,
podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę:
- posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych, czyli ośrodek
interesów życiowych lub
- przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok