Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

pytanie o 10% znizki - Norwegia

100 Postów
ja ja
(szefno)
Początkujący
Witam, w 2012 pracowalem 5tygodni jako sommervikar, obecna prace podjalem w listopadzie 2013. Tu moje pytanie, czy przysluguje mi znizka 10% prz rozliczeniu za rok 2014. Troche haotycznie napisalem, pozdro.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Czyli 2014 to twój trzeci rok pracy w Norwegii.
I to jest wyczerpująca odpowiedź na twoje pytanie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 13  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
szefno napisał:
Witam, w 2012 pracowalem 5tygodni jako sommervikar, obecna prace podjalem w listopadzie 2013. Tu moje pytanie, czy przysluguje mi znizka 10% prz rozliczeniu za rok 2014. Troche haotycznie napisalem, pozdro.

Owszem, przysluguje. W 2012 i 2013 pomimo, ze (tak zakladam) skorzystales z ulgi 10%, to czas pobytu w Norwegii byl za krotki, by stracic ulge na kolejny rok. Dlatego teraz mozesz odliczyc 10%.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Łukasz Kawka
(coffee8)
Wiking
Witam!
A moja sprawa nieco bardziej jest skomplikowana. Teraz bede sie rozliczal z drugiego roku pracy i pobytu w No. Ten drugi rok mieszkala tutaj ze mna Zona i Synek. Dlatego pytanie dotyczy 10%. Czy wogole mi przysluguje znizka, jest to obnizenie przychodu, czy podatku naleznego i czy po propozycji zwrotu od Skattu moge sie rozliczyc lacznie (t.j. propozycja + znizka), czy musze sobie wybrac, co jest bardziej korzystne propozycja czy znizka?
Dlugie to phtanie, ale wlasnie takie mi krazy po glowie, a jak do tej pory nikt mi konkretnie nie byl w stanie odpowiedziec. Z gory dziekuje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1262 Posty
pawel piotr
(wrzeszczot)
Maniak
mozesz lacznie i 10%
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Łukasz Kawka
(coffee8)
Wiking
A mozna dosyc konkretniej?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Prawo do zniżki 10% obowiązuje przez 2 lata od momentu uzyskania rezydencji podatkowej (pobyt dłuższy niż 183 dni w okresie 12 miesięcy lub 270 dni w okresie 36 miesięcy). W związku z tym, bardzo krótka praca w 2012 roku może sprawić, że nadal będzie Pan mógł skorzystać z ej ulgi. Należy sprawdzić również wcześniejsze skatteoppgjør. Małżonkowie oboje muszą mieć prawo do tej ulgi, by móc z niej skorzystać.

PS. Nie ma czegoś takiego, jak "propozycja zwrotu", to jest błędna interpretacja wstępnego rozliczenia podatkowego, w którym może być dużo błędów wymagających poprawy ze strony podatnika.

Więcej informacji na temat ulgi 10%: www.mojanorwegia.pl/podatki/znizka.html
Zgłoś wpis
9 Postów
Łukasz Kawka
(coffee8)
Wiking
Ja pracuje od lutego 2013, wiec 2012 mnie wogole nie interesuje. Malzonka nigdy nie pracowala w No, wiec dlatego nie wiem, czy ja bede mogl wziac ja pod uwage. Propzycja, czy wstepne rozliczenie. Wszyscy wiedza o co chodzi. Tylko prosze o podpowiedz, czy moge skorzystac z 10% biorac pod uwage sytuacje z moja Zona, no i jesli moge, to czy mam rozliczyc sie osobno albo to co wynika z wstepnego rozliczenia albo 10%, czy moge to rozliczyc lacznie (wstepne rozliczenie i 10%.)?
No i na koniec czy 10% to odliczenie od podatku, czy od przychodu?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Może Pan rozliczyć się z ulgą 10%, małżonka również, jeśli miała dochód.
Ulga 10% polega na pomniejszeniu podstawy opodatkowania o 10% rocznego dochodu brutto, jednak maksymalna kwota odpisu wynosi 40 000 kr.

Więcej informacji: www.mojanorwegia.pl/podatki
Zgłoś wpis


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok