Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

10% odpis standardowy - Norwegia

25 Postów
m b
(comako)
Wiking
Witam!

Jak sie zorientowałam, przysluguje mi tak zwany odpis standardowy 10%, chcialabym sie sama rozliczyc przez internet, bo wyglada na to, ze to nie jest specjalnie trudne. Chcialabym jednak upewnic sie ze zrobie to poprawnie,a mianowicie po zalogowaniu sie na altinn, i wybraniu opcji sprawdz, zmien, dostarcz.. rozliczenie... dostaje sie do wszystkich mozliwych rozliczen, wybieram punkt 3.3/4.8, a nastepnie 3.3.7 - "10% standardfradrag for midlertidig opphold i Norge", tam zostaje poproszona o wpisanie "belop" nie wiekszej niz 40 000. Czyli jak zrozumialam mam sama obliczyc 10% od zarobków brutto w 2010 r. łaczna wartość z punktu 2.1.
Zaskoczona jestem wysokością sumy, poniwaz jako ze zarobiłam 210 890 kr brutto przysługuje mi 21 089 kr????? Zastanawia mnie tez dlaczego po zaakceptowaniu tej opcji, w rozliczeniu wyskakuje ona w kolumnie rettet til jako minus (- 21 089). Boje sie ze cos moglalm popieprzyc, czy ktoś moze mnie wyprowadzic z bledu.
Prosze o pomoc

Ps. aha i jako ze mam nadpłate podatku "skatt til gode (uten renter)" 9,600 kr, zostana te sumy dodane? 21 980 + 9 600?? czy co sie wtedy dzieje??? Oswiećcie mnie, prosze!

Pozdrawiam marta
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1416 Postów

(Zuzu)
Maniak
Ja jak wypełniłem tak w zeszłym roku (10% od dochodu brutto to dokładnie te kwotę którą wpisałem mi zwrócili)
Miałem tam jakaś kwotę do zaproponowaną przez skatt ale nie pamiętam ile to było.
Raczej to sie nie kumuluje, choć specjalistą w tej dziedzinie to nie jestem i mogę się mylić.

Gdzieś tu są ogłoszenia na temat kursów jak rozliczać podatek samemu lub można by się rozliczyć przez poliszzdzierszyn, (gdzie też nikt ci gwarancji nie da na to że dostaniesz zwrot taki jaki ci wyliczą)

pozdro.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
Zuzu napisał:
(...) poliszzdzierszyn (...)


... tym samym po raz kolejny zostales laureatem ''Zlotej Czcionki''.. PZDR
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -13  
Odpowiedz   Cytuj
221 Postów

(Veileder)
Stały Bywalec
comako napisał:
Witam!

Jak sie zorientowałam, przysluguje mi tak zwany odpis standardowy 10%, chcialabym sie sama rozliczyc przez internet, bo wyglada na to, ze to nie jest specjalnie trudne. Chcialabym jednak upewnic sie ze zrobie to poprawnie,a mianowicie po zalogowaniu sie na altinn, i wybraniu opcji sprawdz, zmien, dostarcz.. rozliczenie... dostaje sie do wszystkich mozliwych rozliczen, wybieram punkt 3.3/4.8, a nastepnie 3.3.7 - "10% standardfradrag for midlertidig opphold i Norge", tam zostaje poproszona o wpisanie "belop" nie wiekszej niz 40 000. Czyli jak zrozumialam mam sama obliczyc 10% od zarobków brutto w 2010 r. łaczna wartość z punktu 2.1.
Zaskoczona jestem wysokością sumy, poniwaz jako ze zarobiłam 210 890 kr brutto przysługuje mi 21 089 kr????? Zastanawia mnie tez dlaczego po zaakceptowaniu tej opcji, w rozliczeniu wyskakuje ona w kolumnie rettet til jako minus (- 21 089). Boje sie ze cos moglalm popieprzyc, czy ktoś moze mnie wyprowadzic z bledu.
Prosze o pomoc

Ps. aha i jako ze mam nadpłate podatku "skatt til gode (uten renter)" 9,600 kr, zostana te sumy dodane? 21 980 + 9 600?? czy co sie wtedy dzieje??? Oswiećcie mnie, prosze!

Pozdrawiam marta


Wszystko robisz OK. Musisz tylko wziac pod uwage, ze odpis standardowy nie kumuluje sie. Oznacza do, ze nie mozesz w dodatku do niego, odliczyc faktycznych wydatkow (odsetki z pozyczek, wydatki na dojazd itd.). ALBO ALBO.
Twoje wyliczone 21.980,- nie bedzie ci wyplacone wraz za suma 9.600,-. O kwote 21.980,- zostanie natomiast zredukowana podstawa naliczania podatku. W praktyce oznacza to, ze powinnas dostac zwrot w wysokosci +/- 17.000,-.

Pozdrawiam

Na zakonczenie link
www.skatteetaten.no/en/Bibliotek/Publika...10--Standardfradrag/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj
132 Posty
Stały Bywalec
jesli zarobilas 210 tys to wpisujesz 10 procent z tego do odliczenia a najwiecej mozna odliczyc 40 tys od zarobku brutto 400 i wiecej tyusiecy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
pawel piro
(piro)
Wiking
sorry ale takiego rozliczania jeszcze nie widzialem ciekawe tezy macie
pozdrawaim
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -7  
Odpowiedz   Cytuj
132 Posty
Stały Bywalec
tzn jakiego rozliczenia 10% standart?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
1416 Postów

(Zuzu)
Maniak
Kmicic napisał:
sorry ale takiego rozliczania jeszcze nie widzialem ciekawe tezy macie
pozdrawaim



Jak ktoś w krótkim okresie czasu zarabiał dużo (tzn. przepracował dużo godzin), a w skali roku zarobił mało to mu skatt wyliczył zwrot ( np. mi) oprócz tego mam prawo do odliczenia ("-10% standardfradrag" przez pierwsze dwa lata podatkowe w NO na ten przykład), ale to jest sprawa indywidualna każdego podatnika. (co, jak, ile i w jakim czasie?)

I jak nie widziałeś takiego rozliczania to może by do okulisty się udać?
pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
132 Posty
Stały Bywalec
a jesli nie odliczalem 10% standart w dwoch pierwszych(calo przepracowanych)latch,czy moge zrobic to za kolejny rok,czy tylko starac sie odzyskac za te dwa poprzednie lata?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
miti35 napisał:
a jesli nie odliczalem 10% standart w dwoch pierwszych(calo przepracowanych)latch,czy moge zrobic to za kolejny rok,czy tylko starac sie odzyskac za te dwa poprzednie lata?
...STARAĆ ZAWSZE SIĘ MOŻNA ...przecież to nic nie boli...a urzędnik nie gryzie...

Koliga...taki jydyn , lygylnie zaczół tyryć , cosik kole pyscirnyka 2006år.
I we tyn2007år wypysal syby ty 10%... zallyczyli Muuuu... i dysta zwryt...
We ten 2008år. rywnyrz dostyu Mu si 10%...za 07år a i we ten 2009år dysta tyrze 10% zy 2008år.

Jednaki Ony , Barzo pilnywal swygo interesa , ni tylko tego we gaciach , ole i tygo we skacie... .


Zgłoś wpis
Oceń wpis: -11  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok