Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

rozliczenia podatkowe w polsce - Norwegia

Czytali temat:
grzegorz g Paweł G. ROBERT BALICKI Pawel44 danielqwerty maaciek ... fsdfs dd God Riff slimi7 Mateusz Kepka Jacek_1983 (6546 niezalogowanych)
9 Postów

(mysza8402)
Wiking
Witam wszystkich użytkowników MN.
Mam pytanie w związku z rozliczeniem podatku z polskim urzędem skarbowym. Od 3 lat pracuję w NO i rozliczam się z podatku tutaj ale słyszałam że w PL mamy też obowiązek rozliczenia się z US. Mam w planach kupno mieszkania w PL i słyszałam że mogą być jakieś problemy z US ponieważ ja się nie rozliczyłam z podatku za te lata które tutaj pracowałam. Czy wie ktoś może jak to wszystko wygląda? czy mamy obowiązek podwójnego rozliczenia podatku zarówno w Norwegii i Polsce? Będę wdzęczna za pomoc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
mysza8402 napisał:... czy mamy obowiązek podwójnego rozliczenia podatku zarówno w Norwegii i Polsce?...
Z osobistego doświadczenia i Mojego U.S.
Jeżeli pracujesz cały rok podatkowy poza krajem /znaczy w Norge/ ,to takiego rozliczenia robić nie musisz , jednak możesz wypełnić.. PIT O .../zero/.
W pierwszym roku rozliczeniowym tak zrobiłem , w następnych już nie .
A przecież Ja mam Już Kupione mieszkanie w Polsce i Stały Adres z tym faktem związany... ,niemniej mam na piśmie z U.S.iż takich czynności robić nie muszę , skoro nie uzyskuję w kraju żadnych OFICJALNYCH I OPODATKOWANYCH DOCHODÓW.
Zaznaczam , iż mieszkania nikomu nie wynajmuję ...

Inaczej rzecz ujmując , z tym konkretnym problemem powinnaś na piśmie zwrócić się do Twojego terytorialnego Urzędu Skarbowego ... i zażądać odpowiedzi RÓWNIEŻ na piśmie z podaniem odnośnych przepisów prawa skarbowego...

Pamiętaj ,że każdy przypadek jest indywidualny i może być inaczej przez Urzędnika interpretowany...
Dlatego tak ważne są przepisy na podstawie których dana sprawa jest rozpatrywana...
Tyle ode mnie .

(na gościnnych występach)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
51 Postów
krzysztof paradoks
(paradoks)
Nowicjusz
Gabriel powiada prawde.Jezeli przebywamy pelen rok podatkowy w Norwegi jestesmy rezydentami podatkowymi wlasnie w Norwegi(stosowne umowy) i jezeli nie osiagamy dochodow w Polsce rozliczamy sie tylko z podatku tutaj. troszke bardziej skomplikowane jest jezeli jak to Gabriel zaznaczyl np osiagamy dochod z wynajmu mieszkania lub innych zrodel.Skatt tutejszy ma prawo do roszczenia sobie prawa do podatku. Najlepiej jednak udac sie do urzedu jezeli mamy watpliwosci .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
jeżeli mamy zameldowanie w polsce to przepis jest taki że musimy złożyć zeznanie podatkowe w pl . wykazuje się tylko dochody i tyle ...nie ma żadnych podatków . wielu tego nie robi i w praktyce nie ma żadnych konsekwencjii bo nie ma określonych kar . jednak jak chodzi o prawo to takie jest
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Andy hellboy napisał:
jeżeli mamy zameldowanie w polsce to przepis jest taki że musimy złożyć zeznanie podatkowe w pl ...

Tak jak napisałem wyżej ...PIT-0- .../zero/...i nic więcej...

(na gościnnych występach)
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
Andy hellboy napisał:
jeżeli mamy zameldowanie w polsce to przepis jest taki że musimy złożyć zeznanie podatkowe w pl . wykazuje się tylko dochody i tyle ...nie ma żadnych podatków . wielu tego nie robi i w praktyce nie ma żadnych konsekwencjii bo nie ma określonych kar . jednak jak chodzi o prawo to takie jest¨

Prawo jest takie, ze nie masz obowiazku skladania zeznania rocznego, poniewaz w kraju nie osiagasz zadnych przychodow. Jezeli chcesz, wypelniasz PIT-0, tak jak pisze Gabriel. Nie ma jednak takiego obowiazku.. jest za to obowiazek zgloszenia faktu przebywania za granica na okres dluzszy niz 3miesiace (tymczasowe wymeldowanie).. i tego wlasnie w praktyce nikt nie robi..

mysza8402: Mieszkanie kupuj smialo. Przy okazji spisania umowy zlec notariuszowi, zeby wyslal dokumenty do US. Po trzech tygodniach dostaniesz od nich potwierdzenie... i na tym sprawa sie konczy. Maja prawo zapytac skad wzielas na to pieniadze.. wystarczy wyslac im kopie Selvangivelse za poprzedni rok. Jezeli bedziesz chciala wynajac to mieszkanie (legalnie, wykazujac dochod), to bedziesz musiala sie z tego rozliczyc ujawniajac dochod w Norwegii... Tyle..
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów

(mysza8402)
Wiking
Dzięki za pomoc. Fajnie że tylu mądrych Polaków w Norwegii mieszka pozdrowienia dla wszystkich
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
mysza8402 napisał:
Fajnie że tylu mądrych Polaków w Norwegii mieszka......JACY ZNOWU MĄDRZY ...ot zwyczajni... i z pewnością w większości również tacy , którym po pracy się nudzi i dlatego siedzą przy kompie i piszą... bydle co... im klawiatura na ekran przeniesie...
To Ty Sama zadałaś logiczne i pełne pytanie , na nurtujący Ciebie temat , dlatego dostałaś taka odpowiedź jak powyżej...

Poczytaj sobie forum w przypływie nudnych chwil , to zobaczysz jacy To Jesteśmy wybredni i jak dobitnie potrafimy potraktować co niektórych ...MUNDRYCH INAKSZY... którzy potrafią jedynie nieskładni szczekać , zamiast budować pełne i zrozumiałe zdania w poszukiwaniu rozwiązywanego problemu...
Ot , taka sobie nietypowa zabawa...zblazowanych nadmiarem koron i wolnego czasu , Niektórych WOLNYCH Ludzi , będących jednocześnie Obywatelami Swojego Kraju i zarazem Emigracyjnym pyłem w Obcym Kraju ...

Niemniej pozdrawiam Pifkowo i Bodøwo...

(na gościnnych występach)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
Poczytaj sobie forum w przypływie nudnych chwil , to zobaczysz jacy To Jesteśmy wybredni i jak dobitnie potrafimy potraktować co niektórych ...MUNDRYCH INAKSZY

gabriel ma pewnie na myśli forumową mafię
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
Andy hellboy napisał:...gabriel ma pewnie na myśli forumową mafię
Gdybyśmy faktycznie tworzyli jakąkolwiek mafię , to na pewno było by o wiele miej widocznych głupich pytań ,powtarzanych jak katarynka w kółko , które były by z Mafijnego urzędu kasowane ...
A tak ...niestety jest odwrotnie ... to My ...musimy uważać co piszemy w odpowiedziach na bardzo nieraz przygłupie pytania ... bo inaczej nadstawiamy kark pod gilotynę zwaną BAN ...lub bezpowrotne kasowanie wypoconych postowych odpowiedzi...
OT ...
TOT...


(na gościnnych występach)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok