Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Prosba o pomoc - Norwegia

5 Postów
Patryk Klepuszewski
(patrykklepuszewski)
Wiking
Witam,
Zwracam się z prośbą o pomoc/poradę prawną. Sprawa wygląda następująco, pracowałem w Norwegii od października 2014r, dostałem umowę na okres próbny na pół roku na 50%% etatu. Ostatnią wypłatę na konto dostałem 06.02.2014r to była wypłata za styczeń 2014r. W lutym pracowałem pół miesiąca i mój pracodawca wypłacił mi do ręki tj. na czarno za ten okres. 16 lutego miałem wypadek w Polsce i dostałem zwolnienie lekarskie do końca maja. Z całą dokumentacją choroby udałem się do norweskiego lekarza który mi przepisał polskie zwolnienie na norweskie. Zwolnienie lekarskie wraz z zaświadczeniem, że mogę przebywać w polsce, które również dostałem od norweskiego lekarza zaniosłem do NAV oraz dostarczyłem mojemu pracodawcy, jednak on gdy otrzymał to zwolnienie strasznie się oburzył, i wybuchł z tekstem "szukasz sobie frajera który będzie na Ciebie płacił?" ,oczywiście polak, poinformował mnie, że od lutego 2014 nie jest już moim pracodawcą ( tak jak by mnie zwolnił miesiąc wstecz) moim zdaniem zachował się nie fair i chcę wyjaśnić tą sprawę. Zwracam się o pomoc. Jestem w stanie zapłacić.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
46 Postów

(Annette)
Nowicjusz
zapytaj w MultiNor
albo w Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet)
www.arbeidstilsynet.no/artikkel.html?tid=92397
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 9  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów

(djramzes)
Początkujący
Z tego co wiem po zaprzestaniu stosunku pracy dalej jesteś ubezpieczony przez okres 30 dni.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
558 Postów

(Ronn)
Wyjadacz
prawnik.... inaczej z chu#¤¤mi nie mozna rozmawiac... nie ma litosci dla skur3#¤¤%&¤now!!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
1262 Posty
pawel piotr
(wrzeszczot)
Maniak
do gazet z nim
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
wrzeszczot napisał:
do gazet z nim

Go gazet cycu ? Z polskim cwaniaczkiem-pracodawca ? Pozniej znowu bedziesz plakal, ze w norweskich gazetach tylko zle o Polakach pisza
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Nie musisz płacić.
Weź prawnika, to co prawnik weźmie za prowadzenie sprawy stanowi twój koszt dochodzenia roszczeń. Po polskiemu, po przegranej sprawie twój polaczek będzie musiał zapłacić również za twojego adwokata.

Sądy nie działają tu tak jak w Polsce, że czekasz miesiącami na rozprawę. Pierwsza instancją jest tzw. sąd polubowny, na sprawę czeka się bardzo krótko. Oczywiście wcześniej musisz spełnić cały szereg wymogów, odpowiednio wzywać pracodawce itp, ale dla adwokata to jest jak splunąć.

Co do pomysłu który gdzieś tu się pojawił,żeby iść z tym do gazet:
1.Potrzebujesz załatwić sprawę, czy obsmarować szefa? Myślę że to pierwsze.
2.I tak nie mamy tu opinii ludzi praworządnych i z tego tytułu częstokroć mamy problemy. Kolejny artykuł to kolejne setki naszych potencjalnych klientów którzy będą mieli wryte w zwoje mózgowe, że

POLAK = ZŁODZIEJ

3.O ile dla dużej norweskiej firmy niepochlebny artykuł w prasie to ARMAGEDON, o tyle malutkim firmom to wisi kilem kitu, zaś właściciel małej polskiej firmy będzie to miał centralnie wiesz gdzie.
4.Na atak odpowiada się atakiem. Chcesz zostać pozwany o naruszenie dóbr osobistych i działanie na szkodę wizerunku firmy, co stanowi ewidentną stratę w majątku twojego szefa??? Sprawa trafi do sądu, nie wiadomo jak się skończy, wiesz jak jest...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
345 Postów
P. H.
(Lomo)
Stały Bywalec
Chłopie może i masz takie prawo do chorobowego. Ale poprowadż swoją firmę to będziesz patrzył z innego punktu widzenia. Dla każdego pracodawcy takie coś to podchodzi pod naciąganie. I nikt rozsądny ci na to nie pójdzie. Zwłaszcza z drobnych firm . Może jakąś wielką bogatą firmę da się naciągnąć. Co innego jak by to było w pracy w Norwegi jakiś przypadek przy realnej pracy, typu wbicie sobie gwożdzia gwożdziarką w ręke . To co innego. Ale i tak to kosztuje. Sam robiłem jako pracownik w Norwegi napuchniętą kostką jak bulwa czy z katarem takim że przez nos nie szło oddychać. Praca to nie przelewki . Socjal socjalem ale są granice. Oczywiście zaraz mnie tu amatorzy naciąganego socjalu zjedzą żywcem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów

(djramzes)
Początkujący
W sumie masz racje, ja od dwóch lata byłem może chory łącznie około 10 dni wliczając w to dentystów i jakieś przeziębienia poważniejsze grypopodobne. Katar czy jakieś bóle zawsze olewałem i pracowałem dalej.

Jeśli stanie sa coś poważnego to żaden rozsądny pracodawca nic Ci nie zarzuci, firmy sie ubezpieczają i świadomy pracodawca tez myśli i wie czy walisz z nim w hu... czy nie. Jeśli jesteś rzetelnym lojalnym pracownikiem to nawet miesiąc chorobowego nie zrobi na Twoim szefie wrażenia. O wartościowego pracownika trzeba zadbać. Ciężko jest wyszkolić pracownika - specjalistę. Do kopania dołów zawsze znajdzie się zastępstwo.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
558 Postów

(Ronn)
Wyjadacz
Lomo napisał:
Chłopie może i masz takie prawo do chorobowego. Ale poprowadż swoją firmę to będziesz patrzył z innego punktu widzenia. Dla każdego pracodawcy takie coś to podchodzi pod naciąganie. I nikt rozsądny ci na to nie pójdzie. Zwłaszcza z drobnych firm . Może jakąś wielką bogatą firmę da się naciągnąć. Co innego jak by to było w pracy w Norwegi jakiś przypadek przy realnej pracy, typu wbicie sobie gwożdzia gwożdziarką w ręke . To co innego. Ale i tak to kosztuje. Sam robiłem jako pracownik w Norwegi napuchniętą kostką jak bulwa czy z katarem takim że przez nos nie szło oddychać. Praca to nie przelewki . Socjal socjalem ale są granice. Oczywiście zaraz mnie tu amatorzy naciąganego socjalu zjedzą żywcem.


I w taki wlasnie sposob przez takich k¤%&wa realnie patrzacych na zycie minimalistow powstaje konflikt!!! Czy on chory czy tylko sciemnia ??? Nie masz kurwa prawa komentowac w ten sposob!!! Socjal socjalem ale sa granice ?

Jesli facet wypisal mu zwolnienie z pracy ze wsteczna data to znaczy ze jest po prostu ch¤%jem z ktorym trzeba tylko przez adwokata rozmawiac...

...ma zwolnienie od lekarzaa ? MA!!!!

pewnie ty tez prowadzisz pseudofirme i ruchasz polakow na kazdym kroku...

PS: Nie jestem zwolennikiem naciagania socjalu, JESLI SIE JEST CHORYM TO ZNACZY ZE SIE JEST CHORYM!!!

potem tylko slychac w pracy od takich ch¤%&/jow.... aaaa on nie przyszedl do roboty bo mu se robic nie chce...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok