Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Wózek widłowy II WJO - Norwegia

Czytali temat:
Krzysztof J Dominik Klucznik Grzegorz Zapłatyński Krzysztof Dobrzyński Tomek Kowalski Jędrzej G Wojciech ... Olaf Goćwin Ingill Politimann (2189 niezalogowanych)
2 Posty
Piotr Świder
(Wiswer)
Wiking
Witam serdecznie wszystkich
Może mi ktoś doradzić jak mam uzyskać uprawnienia norweskie na wózek widłowy, a konkretnie na kategorię IIWJO czyli z wyłączeniem specjalizowanych? Wiem że oni mają jakieś swoje kategorie i chciałbym żeby mi zatwierdzili te polskie uprawnienia zgodnie z norweskimi. Posiadam uprawnienia państwowe więc mam dokumenty z odbytego kursu w ośrodku szkoleniowym oraz plastikową legitymację wystawioną przez Urząd Dozoru Technicznego.
Bardzo proszę o szczegółowe odpowiedzi bo jestem zielony.
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
9 Postów
Wiking
www.arbeidstilsynet.no => skjema => søknad til Arbeidstilsynet om tillatelse til å bruke utenlandsk kompetansebevis
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
42 Posty
Kamila Miserska
(misery)
Nowicjusz
czy ktos wie czy w norwegii uznaja tylko uprawnienia wydane przez UDT czy wystarczy zaswiadczenie z osrodka? Ile kosztuje uznanie uprawnien w Norwegii?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Pawel Pawel
(Karp)
Wiking
Ostatnio pisalem o nadanie uprawnien norweskich i niestety na podstawie dokumentow ktore wyslalem odrzucili moja prozbe. O ile dobrze sie doczytalem to potrzebny jest panstwowy egzamin przed UDT a ja posiadam tylko egzamin w firmie ktora prowadzila kurs. Wklejam odpowiedz.

Avslag på søknad om tillatelse til å bruke polske kompetansebevis
Vi viser til din søknad av 02.03.2015 hvor du søker om tillatelse til å bruke ditt polske
kompetansebevis for å kjøre truck i Norge. Dokumentasjonen for kompetansebeviset er nå
vurdert, og konklusjonen er at du ikke kan bruke dette kompetansebeviset for å føre arbeidsutstyr
i Norge. Avslaget er gitt med bakgrunn i forskrift om utførelse av arbeid §§ 10-2 og 10-3 og
forskrift om administrative ordninger på arbeidsmiljølovens område §§ 9-1 eller 9-2.
Begrunnelse for avslaget
Arbeidstilsynet kan gi tillatelse til alle EØS-borgere som skal etablere seg i Norge og bruke
arbeidsutstyr som nevnt i § 10-3; det vil si kran, truck og masseforflytningsmaskiner. Dersom
yrket eller utdanningen er lovregulert i det landet hvor kompetansebeviset er ervervet, skal søker
legge fram:
 Bevis for nasjonalitet
 Kvalifikasjonsbevis/kompetansebevis som kreves for bruk av det aktuelle arbeidsutstyret i et
EØS-land.
I Polen er truckføreryrket lovregulert. Det finns per i dag to instanser som har myndighet til å
utstede truckførerbevis. Dette er Urzad Dozoru Technicznego (UDT) og Instytut Mechanizacji
Budownictwa i Gornictwa Skalnego (IMBGS). Et slikt bevis utstedes etter at kandidaten har
bestått en statlig eksamen. Arbeidsgivere i Polen har som en tredje mulighet lov til å gi tillatelse
til å føre truck forutsatt at arbeidstaker gjennomfører truckføreropplæring i regi av arbeidsgiver,
enten i form av bedriftsintern opplæring eller et truckførerkurs i regi av ekstern
opplæringsvirksomhet. Denne tillatelsen er imidlertid kun gyldig på arbeidsplassen hvor
opplæringen ble gitt.
Søknaden din avslås fordi du ikke har dokumentert at du har bestått påkrevd statlig eksamen for
truck i Polen.
Du kan klage på avslaget
I følge forvaltningsloven § 28 kan det klages på avslaget som Arbeidstilsynet har gitt. Fristen for
å klage er tre uker fra du mottar dette brevet. For nærmere informasjon om klageinstans,
fremgangsmåte ved klage og retten til å se sakens dokumenter, se www.arbeidstilsynet.no/klage.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok