Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Sykepenger pomozcie! Jak sie odwolac?! - Norwegia

Czytali temat:
Jacek Godzisz Joanna Fladro miroslaw smaglinski tomasz kuran Mariusz Michalak Marek Marecki Duch d Pawel :) Hak Eriksen Patryk D. Janina Janinska Krzysztof Buc (2144 niezalogowanych)
4 Posty

(Martinez71)
Wiking
Witam.

Mam problem z wyplata sykepenger i chcialbym sie dowiedziec czy istanieje mozliwosc odwolania sie od pisma ktore dostalem od NAVu i ewentualnie jakich argumentow moglbym uzyc piszac odwolanie do urzednikow.Nadmienie ze zaczalem prace w norwegii w na poczatku pazdziernika i po okolo 6 tygodniach tj w listopadzie skrecilem sobie kolano. Poszedlem do lekarza zrobili mi badania przeswietlenie itd i od 4 listopada na zwolnieniu do 21 grudnia.
Za pierwsze 16 dni zaplacil mi pracodawca( nie bylo problemu) w zwiazku z tym ze chcialem na ten okres byc w polsce i tam kontynuowac leczenie zlozylem podanie o utzymanie zasilku chorobowego w nav i czekalem na decyzje. Nie pojechalem do pl odrazu bo w nav brakowalo i m jakiegos dokumentu i nie rozpatrzyli mojej sprawy odrazu do polski pojechalem w okolicach nowego roku bo pracodawca nie zapewnil mi dalszej pracy na ta chwile( pracuje przez agencje i nie maja pracy) w tym okresie i z moim kolanem bylo dobrze to nie przedluzalem zwolnienia.
Wrocilem do pl i stamtad doslalem imm brakujace pismo odnosnie konta bankowego i adresu. Po czym otrzymalem odpowiedz od nav ze pieniadze nie zostana mi przyznane bo,tu wklejam przetlumaczone pismo:


Żądanie zasiłku chorobowego za okres 041114 – 211214 zostało odrzucone.
Uzasadnienie decyzji
Zasiłek chorobowy ma na celu rekompensatę utraty dochodów z pracy ze względu na niemożność jej podjęcia .
Podstawę do wypłaty zasiłku oblicza się na podstawie postanowień Folketrygdloven ( Ustawa o ubezpieczeniach) § 8 – 30. Pana dochód miesięczny wynosi 23.713,-. W przeliczeniu na roczny dochód wychodzi 284.556,-. Ustawa o ubezpieczeniach paragraf 1.
Następujące punkty emerytalne ( punkty zbierane w celu obliczenia wymiaru emerytury w przyszłości)/ dochód emerytalny z obliczeń z ostatnich 3 lat.
2011 0,00 0,-
2012 0,00 0,-
2013 0,00 0,-
Średnia punktów wychodzi 0,00. Podstawowa kwota na 01.05.2014 wynosi 88.370 kr.
Pana roczny dochód emerytalny wyliczony ze średnich punktów emerytalnych , Ustawa ubezpieczeniowa § 8-30 paragraf 3, wynosi kr 0,-.

Dochód roczny przeliczony zgodnie z paragrafem 1 różni się o 25 % w stosunku do rocznego dochodu emerytalnego obliczonego zgodnie z paragrafem 3. W takich przypadkach podstawa do wypłaty zasiłku chorobowego powinna w punkcie wyjściowym odpowiadać temu ostatniemu wspomnianemu dochodowi, Ustawa o ubezpieczeniach § 8-30 paragraf 2.

Z § 8-30 paragraf 4 wynika, że podstawa do zasiłku chorobowego ustalana jest na podstawie rocznego dochodu emerytalnego w momencie otrzymania zwolnienia lekarskiego, jeśli podstawa do zasiłku zgodnie z paragrafem 3 (podstawa punktowa) nie jest reprezentatywna dla dochodu emerytalnego rocznego w tym czasie.

Z informacji wynika, ze rozpoczął Pan stosunek pracy w Java Personal AS 090914. Poszedł Pan na zwolnienie lekarskie 041114. W momencie otrzymania zwolnienia był Pan zatrudniony krócej niż 2 miesiące. Dalej nie ma Pan żadnych dochodów w latach punktowych 2011, 2012, 2013.

W momencie pójścia na zwolnienie ma Pan bardzo krótki okres pracy za sobą.

Posiadamy również informacje, iż obecnie nie przebywa Pan już w kraju. Po dokonaniu całościowej oceny doszliśmy do wniosku, że podany dochód w momencie pójścia na zwolnienie nie był prawdopodobny na rok wprzód, ze względu na Pana wyjazd z kraju.
Nie uznajemy za uzasadnione, iż w momencie przejścia na zwolnienie 041114 został Pan pozbawiony dochodów wynoszących najmniej 50 % podstawowej kwoty ubezpieczenia. Żądanie zasiłku zostało w związku z tym odrzucone, zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach §§ 8-3 i 8 – 30.

Wskazówki dotyczące składania zażalenia

Jeśli ma Pan pytania dotyczące decyzji, może Pan skontaktować się z NAV-em pod numerem telefonu 55 55 33 33. Bardziej ogólne informacje znajdzie Pan na stronie NAV-u nav.no.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1262 Posty
pawel piotr
(wrzeszczot)
Maniak
a dostales zgode nav na wyjazd
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty

(Martinez71)
Wiking
No gdybym odrazu dostal zgode to pewnie problemu by nie bylo,ale tak jak pisalem NAV chcial zeby doniosl im brakujacy wyciag z banku i tym samym nie mogl rozpatrzec do konca mojego wniosku w terminie kiedy trwalo zwolnienie tj do 21 grudnia a wniosek o sykepenger skladalem miesiac wczesniej. Wiec do pl pojechalem po zakonczeniu zwolnienia przed swietami(wiec nie wiem czy teoretycznie zgoda NAV na wyjazd byla konieczna?) bo sprawa z wnioskami sie przeciagala i dalej nie bylo decyzji. Juz wpolsce dostalem kolejne pismo ze brakuje nadal jednego rozliczenia z banku i adresu,po doslaniu im tych dokumentow dostalem w styczniu odpowiedz od NAV z wyzej wymieniona trescia...krotki stosunek pracy i ze niby maja info ze jestem teraz w polce..i co z tego? Myslicie ze cos mozna z tym zrobic?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok