Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Engangsstønad (becikowe)- ojciec i d-nummer - Norwegia

2 Posty
Aleksandra R
(AleksandraR)
Wiking
Witam serdecznie

Wiem, że tamatów o engangsstønad tzn. jednorazowym zasiłku na dziecko było wiele, ale nie mogłam znaleźć informacji która nas interesuje.

Z mężem jesteśmy w Norwegii od kilku miesięcy, ale mąż zaczął pracować dopiero w zeszłym miesiącu. Okazuje się, że liczba godzin w jego kontrakcie jest niewystarczająca abyśmy mogli otrzymać pełne numery personalne i mąż dostanie jedynie D-nummer wraz z kartą podatkową. Aplikował o to dwa tygodnie temu i powiedziano mi dzisiaj przez telefon, że powinno być niedługo.

Jestem w 9tym miesiącu ciąży i dzidziuś będzie rodził się zaraz, stąd moje pytanie- czy mąż, jako podlegający pod system ubezpieczeń społecznych (bo rozumiem, że jako zatrudniony, podlega, nawet jeśli ma tylko D-nummer) może aplikować o becikowe, i czy może zrobić to używając d-nummer a nie pełnego numeru personalnego?Albo, czy o becikowe mogę aplikować ja, jako rodzina kogoś kto pracuje w Norwegii? Problem w tym, że nie posiadam jeszcze nawet d-nummer. Liczyliśmy na to, że wkrótce dostaniemy pełne numery personalne- na policji wprowadzono nas w bląd i powiedziano, że wystarczy, że będzie mial w kontrakcie zapewnione 12 godzin tygodniowo.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
638 Postów

(WilhelmTell82)
Wyjadacz
Z tego co wiem to wszyscy,ktorzy sa z numerem D-tymczasowym nie maja w swietle prawa norweskiego otrzymac ani zasilkow socjalnych,ani engangsøknad,kontantstøtte,barnetrygd.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
bo Jozek tok gadal po piwie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
To Pani musi się ubiegać o engangsstønad, nie mąż. Aby mieć do tego prawo, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) w momencie urodzenia lub adopcji dziecka.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt
Zgłoś wpis
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
MultiNOR napisał:
To Pani musi się ubiegać o engangsstønad, nie mąż. Aby mieć do tego prawo, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) w momencie urodzenia lub adopcji dziecka.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt


Do tego nalezy dodac min. 6 miesiecy pracy przed porodoem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Aleksandra R
(AleksandraR)
Wiking
MultiNOR napisał:
To Pani musi się ubiegać o engangsstønad, nie mąż. Aby mieć do tego prawo, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) w momencie urodzenia lub adopcji dziecka.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt

Co to właściwie znaczy, że muszę być członkiem systemu ubezpieczeń społecznych? Nie pracuję tutaj, i nie mam numeru personalnego, ale z wizyt u lekarza i położnej w przychodni korzystam za darmo- po prostu zostałam tam przyjęta i nikt nie zadawał żadnych pytań. Mam więc zaświadczenie o ciąży i o przewidywanej dacie urodzenia dziecka od tutejszej położnej.

I czy w przypadku kiedy ja nie mam numeru personalnego, a mąż ma D-nummer, nie mógłby za moją zgodą ubiegać się o engangsstønad na nasze wspólne dziecko? Bo jeśli nie, to podchodzi pod dyskryminację ze względu na płeć
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Karol.Ky napisał:
MultiNOR napisał:
To Pani musi się ubiegać o engangsstønad, nie mąż. Aby mieć do tego prawo, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) w momencie urodzenia lub adopcji dziecka.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt


Do tego nalezy dodac min. 6 miesiecy pracy przed porodoem.


Ta informacja, którą Pan podał dotyczy akurat zasiłku rodzicielskiego, czyli foreldrepenger, gdzie trzeba mieć przepracowane 6 z ostatnich 10 miesięcy i wypracowane minimum 0,5G.

Z engangsstønad jest prościej, por. Folketrygdloven § 14-17 Første ledd - Rett til engangsstønad: "Ved fødsel eller adopsjon av barn under 15 år kan det utbetales engangsstønad til moren dersom hun ikke har rett til foreldrepenger. Adopsjon av ektefellens barn gir ikke rett til engangsstønad. [...] For å ha rett til engangsstønad etter paragrafen her, må moren være medlem av trygden på fødselstidspunktet eller på tidspunktet for omsorgsovertakelsen. [...]"
Zgłoś wpis
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
AleksandraR napisał:
MultiNOR napisał:
To Pani musi się ubiegać o engangsstønad, nie mąż. Aby mieć do tego prawo, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) w momencie urodzenia lub adopcji dziecka.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt

Co to właściwie znaczy, że muszę być członkiem systemu ubezpieczeń społecznych? Nie pracuję tutaj, i nie mam numeru personalnego, ale z wizyt u lekarza i położnej w przychodni korzystam za darmo- po prostu zostałam tam przyjęta i nikt nie zadawał żadnych pytań. Mam więc zaświadczenie o ciąży i o przewidywanej dacie urodzenia dziecka od tutejszej położnej.

I czy w przypadku kiedy ja nie mam numeru personalnego, a mąż ma D-nummer, nie mógłby za moją zgodą ubiegać się o engangsstønad na nasze wspólne dziecko? Bo jeśli nie, to podchodzi pod dyskryminację ze względu na płeć


Czy przeszli Państwo procedurę łączenia rodzin? Na jej podstawie uzyskałaby Pani członkostwo w folketrygden. Ojciec może się ubiegać o engangsstønad tylko w przypadkach, gdy:
a) drugie z rodziców nie żyje,
b) ojciec ma wyłączne prawa rodzicielskie,
c) adoptował sam dzieci,
d) w ciągu 53 tygodni od narodzin dziecka sprawował nad nim samodzielną opiekę z intencją uzyskania wyłącznych praw rodzicielskich.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt
Zgłoś wpis
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
MultiNOR napisał:
AleksandraR napisał:
MultiNOR napisał:
To Pani musi się ubiegać o engangsstønad, nie mąż. Aby mieć do tego prawo, należy być członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych (folketrygden) w momencie urodzenia lub adopcji dziecka.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt

Co to właściwie znaczy, że muszę być członkiem systemu ubezpieczeń społecznych? Nie pracuję tutaj, i nie mam numeru personalnego, ale z wizyt u lekarza i położnej w przychodni korzystam za darmo- po prostu zostałam tam przyjęta i nikt nie zadawał żadnych pytań. Mam więc zaświadczenie o ciąży i o przewidywanej dacie urodzenia dziecka od tutejszej położnej.

I czy w przypadku kiedy ja nie mam numeru personalnego, a mąż ma D-nummer, nie mógłby za moją zgodą ubiegać się o engangsstønad na nasze wspólne dziecko? Bo jeśli nie, to podchodzi pod dyskryminację ze względu na płeć


Czy przeszli Państwo procedurę łączenia rodzin? Na jej podstawie uzyskałaby Pani członkostwo w folketrygden. Ojciec może się ubiegać o engangsstønad tylko w przypadkach, gdy:
a) drugie z rodziców nie żyje,
b) ojciec ma wyłączne prawa rodzicielskie,
c) adoptował sam dzieci,
d) w ciągu 53 tygodni od narodzin dziecka sprawował nad nim samodzielną opiekę z intencją uzyskania wyłącznych praw rodzicielskich.

Więcej informacji: www.multinor.no/kontakt


Barany, przeczytajcie poczatek watku...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok