Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

trekktabell 7300 i 7110 - Norwegia

5 Postów
Lemon Zawodowiec
(lemonzawodowiec)
Wiking
Jestem w Norwegii od marca ubiegłego roku. Przydzielono mi wtedy kartę podatkową wg trekktabell 7300 uwzględniającej 10% standardfrag. Na 2015 przydzielono mi jednak trekktabell 7100. Próbując zmienić skattetrekk, jestem kierowany na stronę z formularzem. W nim, jak rozumiem w pkt. 3.3.7 Andre fradrag, wpisuję 40 000 (maksymalny fradrag, który mogę odliczyć). Wtedy w podsumowaniu widnieje jednak tabellkort 7110. Czy mogę więc "zamówić" tę kartę czy robię coś nieprawidłowo?
Paweł
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
34 Posty
wiem nie wiem
(Prosto)
Nowicjusz
Nie rób nic, zostaw sobie tabele 7100 nadpłatę podatku i tak odzyskasz.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Lemon Zawodowiec
(lemonzawodowiec)
Wiking
Dzięki za odpowiedź. Wolałbym jednak, by co miesiąc ściągano mi mniejszą zaliczkę na podatek. Czy ktoś się orientuje, czy można płacić zaliczkę na podatek wg jednej tabeli, np. 7110, by potem przy rozliczeniu rocznym wg innej, np. 7300?
Pawel
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1209 Postów
Makaryna kowalska
(Makaryna)
Maniak
lemonzawodowiec napisał:
Dzięki za odpowiedź. Wolałbym jednak, by co miesiąc ściągano mi mniejszą zaliczkę na podatek. Czy ktoś się orientuje, czy można płacić zaliczkę na podatek wg jednej tabeli, np. 7110, by potem przy rozliczeniu rocznym wg innej, np. 7300?
Pawel


Nie masz specjalnie wplywu na to. Twoj pracodawca ma taka karte podatkowa jaka mu skatt podal. Zmienic mozesz jedynie jesli cos sie w twojej ekonomii zmienilo, np. wziales pozyczke z banku, lub masz dodatkowa prace u innego pracodawcy, itp.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Lemon Zawodowiec
(lemonzawodowiec)
Wiking
Owszem, pracodawca ściąga wg karty, jaką mu ze skatteetaten przysłali. Tyle tylko, że istnieje możliwość uwzględnienia standardfradrag w trakcie roku podatkowego, co sam sprawdziłem. System przydziela mi jednak tabelę 7110, a nie 7300, którą spodziewałbym się.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
740 Postów

(Remigrant)
Wyjadacz
lemonzawodowiec napisał:
Owszem, pracodawca ściąga wg karty, jaką mu ze skatteetaten przysłali. Tyle tylko, że istnieje możliwość uwzględnienia standardfradrag w trakcie roku podatkowego, co sam sprawdziłem. System przydziela mi jednak tabelę 7110, a nie 7300, którą spodziewałbym się.
Dzieje się tak dlatego iż chcąc otrzymywać na bieżące wypłaty jak najwięcej kasy, nie bierzesz jednego ważnego składnika pod uwagę, a mianowicie ubezpieczenia.
Natomiast system kalkulacyjny to ujmuje, ponieważ w zaliczce na tzw. podatek, znajduje się kwota w wysokości ~8%, na indywidualne ubezpieczenie społeczne, które również jest wyliczane z brutta twojego zarobku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Lemon Zawodowiec
(lemonzawodowiec)
Wiking
No trudno, zostawię jak jest. Dzięki za odpowiedzi.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
lemonzawodowiec napisał:
Dzięki za odpowiedź. Wolałbym jednak, by co miesiąc ściągano mi mniejszą zaliczkę na podatek. Czy ktoś się orientuje, czy można płacić zaliczkę na podatek wg jednej tabeli, np. 7110, by potem przy rozliczeniu rocznym wg innej, np. 7300?
Pawel


przecież sam piszesz zaliczka na podatek, wiec w przy rozliczeniu i tak jest podsumowany cały rok, dostaniesz papiery ze skatt i tam wpiszesz sobie 10% standardfradrag. dodatkowo inne odliczenia, kilometrówka itd..

Przy tabeli 7110 jest o jakieś 1000kr netto do przodu co miesiąc w porównaniu do tabeli 7100 , jak koniecznie chcesz mieć tabelę 7300 to wycieczka do skatt, ale też nie mam pewności że dostaniesz.

Remigrant napisał:
lemonzawodowiec napisał:
Owszem, pracodawca ściąga wg karty, jaką mu ze skatteetaten przysłali. Tyle tylko, że istnieje możliwość uwzględnienia standardfradrag w trakcie roku podatkowego, co sam sprawdziłem. System przydziela mi jednak tabelę 7110, a nie 7300, którą spodziewałbym się.
Dzieje się tak dlatego iż chcąc otrzymywać na bieżące wypłaty jak najwięcej kasy, nie bierzesz jednego ważnego składnika pod uwagę, a mianowicie ubezpieczenia.
Natomiast system kalkulacyjny to ujmuje, ponieważ w zaliczce na tzw. podatek, znajduje się kwota w wysokości ~8%, na indywidualne ubezpieczenie społeczne, które również jest wyliczane z brutta twojego zarobku.


Dziadyga jak zwykle błyszczy wiedzą nie na temat, ktoś ci kiedyś przekazał wiedzę tajemną o składkach na ubezpieczenie i gdzie tylko się da brylujesz wiedzą jak Wikipedia.

chłopak jasno pyta o zmianę tabeli, a nie o to co jest uwzględnione w kwocie która odprowadza pracodawca do skatt-u.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
740 Postów

(Remigrant)
Wyjadacz
lemonzawodowiec napisał:
No trudno, zostawię jak jest. Dzięki za odpowiedzi.Tak przy okazji,
Czy ty zawsze dzielisz włos na pół, a zapałkę na cztery części ?.

Z ciekawości zajrzałem do tych dwóch nieszczęsnych tabel.
i okazuje się, że przy zarobku 32tys. brutto, różnica wynosi zaledwie 82 korony.
A przy zarobku 26400 całe 131 nok.
Jako przykład wziąłem :
- 160 godzin /miesiąc x 200 nok/B = 32000 brutto.
- 160 x 165 nok/B = 26400 brutto.

Też jest o co sobie włosy wyrywać.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Lemon Zawodowiec
(lemonzawodowiec)
Wiking
Gdyby to było 82 czy 131 nok, nie chciałoby mi się tu nawet wątku zakładać. Z drugiej strony wielu pewnie może uważać, że zarabiając 70k kr brutto, te półtora tysiąca koron mniej zaliczki co miesiąc nie ma znaczenia... Temat uważam za wyczerpany. Dziękuję za sugestie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok