Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Sciągnięcie należnosci z firmy - Norwegia

Czytali temat:
Mirek Biłek Jarosław Mazur sławomir wąs Łuki Tuki Marta S Adam ES TRONDHEIM - POLSKA - TRONDHEIM TRANSPORT gosiaczek8411 jendze maciejpajaczkowski Wojciech Kędzierski Maja Zych Leszek Syrocki (4295 niezalogowanych)
13 Posty
Adam ES
(Adam1984)
Wiking
Witam Mój tato pracował około 3 misięcy w tromso na kontrakcie. Po zakonczeniu pracy wrócil do kraju i pieniadze mialy wplynac na konto ale nic nie wplynelo. napisalem maila do tej firmy i mi odpisali ze pieniadze beda wyplacone po zakonczeniu budowy ale tez cisza na ten temat. Jak mozna sciagnac te pieniadze z tej firmy ?? Praca byla legalna w norweskiej firmie. Drugie moje pytanie jest na temat zwrotu podatku za ta prace. Jaka firma która zajmuje sie zwrotami podatku jest wiarygodna i bierze zaplate za uslugi po otrzymaniu pieniedzy przez mojego tate.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Tu jest opisane jak do tego podejsc, niestety po norwesku, wiec wrzuc tekst na
translate.google.com. Jak cos niezrozumiale lub tlumaczenie dziwne, to pytaj.

www.arbeidstilsynet.no/fakta.html?tid=78210

i tu:
www.magma.no/har-du-utestaende-lonn-elle...ger-hos-arbeidsgiver

Ewentualnie mozesz skontaktowac sie z prawnikiem w Norwegii. Tutaj na forum pisano cos o biurze, gdzie pracuje polski prawnik:
www.mojanorwegia.pl/forum/view/5/nasze_s...prawnika.html#255510
Adwokat Justyna Monika Dobrowolska:
www.gulesider.no/person/resultat/justyna+monika+dobrowolska

Dodam, ze adwokaci sa w Norwegii drodzy. Cena zaczyna sie na ogol od 1500 Nok za godzine. Warto wiec na poczatku dowiedziec sie o cene uslugi, choc pewnie troche odzyskanych pieniedzy jest warte wiecej niz nic. Mozliwe, ze mozna rowniez zaskarzyc pracodawce. Ten co przegrywa sprawe placi prawnika drugiej strony i wszystkie inne wydatki zwiazane ze sprawa.

Powodzenia. I mam nadzieje, ze wam sie uda.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
Adam, ale Twój Ojciec przez 3 miesiące nie otrzymywał wynagrodzenia ?

Jezeli nie to idz odrazu do adwokata tak jak Elise piszę...arbeidstilsynet nie ma nic do tego...może Twoj ojciec należał do zwiazków to im warto przedstawić sprawe

ps. Napisz jak sie nazywa ta firma ku przestrodze
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -13  
Odpowiedz   Cytuj
13 Posty
Adam ES
(Adam1984)
Wiking
Wypłacili mu za pierwsze dwa miesiace. Pozniej po skonczonym kontrakcie powiedzieli mojemu ojcu ze wyplata wplynie w ciagu chyba 2 tyg. Firma sie nazywala net glass. Z tego co wiem to ta firma oglosila bankructwo. Nie wiem jak to dziala w norwegii ale ja mieszkam w szwecji i kiedy firma dla której pracowalem zbankrutowala to panstwo wyplacało zalegle pieniadze . I jeszcze wróce do pytania z postu pierwszego , dotyczacego zwrotu podatku. Wiem ze jesli sie pracuje na kilka miesiecy i wraca do kraju to mozna po kilku miesiacach dostac zwrot podatku. ojciec mi mówil ze sa firmy które sie zajmuja wypelnieniem dokumentów itd. Troszeczke szukalem i znalazlem kilka firm ale nie wiem które sa dobre. Znalazlem firme euro tax ale pozniej sprawdzilem opinie i ludzie pisza ze zlodzieje itd. Jesli ktos zna firme która zalatwia wszystko płynnie i bez zadnych przekretów to bardzo bym był wdzieczny
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
W linku co ci wyslalam pisze:
Når det er åpnet konkurs, kan du søke dekning av lønn med videre fra den statlige lønnsgarantiordningen, som ligger inn under NAV.

Czyli o ostatnia zaplate zwracamy sie do NAV.
A tu link do odpowiedniej strony:
www.nav.no/no/Bedrift/Oppfolging+og+rapp...tilling/Lonnsgaranti
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
Z tego co wiem to ta firma oglosila bankructwo

1. jezeli znasz organisasjonsnummer tej firmy sprawdz najpierw jej stan czy jest konkurs-upadlosc na stronie

www.brreg.no/

2. Jezeli jest to napisz do Nav lønnsgaranti a oni Cie pokierują co dalej, panstwo odda pieniadze ale po stawkach minimalnych łacznie z feriepenger

nav.lonnsgaranti@nav.no

3. napisz do Kemnerkontor w miescie gdzie firma jest zarejestrowana-to cos w stylu poborcy podatkowego, oni ureguluja podatek bo mozliwie ze bedzie zwrot. Jak z tym bedziesz zwlekac to ten urzad moze Ci przysłac Giro do zapłaty podatku jezeli pracodawca go nie zapłacił bo ich nie interesuje skad podatek za prace wpłynie.

Co do firmy która za Ciebie to zrobi lepiej zrób tak jak napisałem Ci w punkcie 3. Wystraczy po angielsku tam wszytko opisywac. Jezeli nie czujesz sie na siłach z tym wszystkim to skorzystaj np. z Multinor. Oni Ci pomoga ale najważniejsze jest czy faktycznie firma jest w upadłosci bo jak jest to idzie jak z górki. Jezeli nie możesz zawsze odezwać sie do :

fri rett hjelp

To jest zrzeszenie adwokatów. Kazdy adwokat ma cos takiego jak darmowe godziny jezeli Twoj zarobek nie przekroczył chyba 247 tys kr rocznie. Wtedy adwokat bierze tą sprawe za darmo, prowadzi firme do upadłosci, jezeli w postepowaniu własciciel nie chce żeby firma została w upadłosci to odda Ci pieniadze oraz zostanie obarczony kosztami adwokata. Jak juz jest upadłosc to wtedy piszesz Nav lønnsgaranti jak w punkcie 2
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -9  
Odpowiedz   Cytuj
740 Postów

(Remigrant)
Wyjadacz
Adam1984 napisał:
Wiem ze jesli sie pracuje na kilka miesiecy i wraca do kraju to mozna po kilku miesiacach dostac zwrot podatku.
Nie jest to tak dokładnie, ponieważ w Norweskim systemie podatkowym w zaliczce na podatek, jest zblokowane indywidualne ubezpieczenie społeczne / taki polski zus ~ 8% / a to nie podlega zwrotowi o ile wcześniej nie wypełniło się specjalnego oświadczenia pod tym kątem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 11  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Remigrant napisał:
Adam1984 napisał:
Wiem ze jesli sie pracuje na kilka miesiecy i wraca do kraju to mozna po kilku miesiacach dostac zwrot podatku.
Nie jest to tak dokładnie, ponieważ w Norweskim systemie podatkowym w zaliczce na podatek, jest zblokowane indywidualne ubezpieczenie społeczne / taki polski zus ~ 8% / a to nie podlega zwrotowi o ile wcześniej nie wypełniło się specjalnego oświadczenia pod tym kątem.



Ty jak zwykle nie na temat, chłopak pisze o samej firmie :" Znalazlem firme euro tax ale pozniej sprawdzilem opinie i ludzie pisza ze zlodzieje itd"

eurotax ma dużą marżę i tyle...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Jarosław Keller
(ChlopakZmiasta)
Wiking
Cześć wszystkim. Ponieważ mój problem jest bardzo podobny postanowiłem kontynuować ten wątek.
Moja poprzednia firma wraz z moim odejściem razem z wynagrodzeniem wypłaciła mi również feriepenger z tym, że było to ok 50% od całości moich rocznych dochodów.
Ponieważ nie mam możliwości odwiedzić firmy osobiście ostanowiłem wysłać listem poleconym informację dotyczącą nieścisłości w obliczeniach oraz o zwrot brakującej kwoty.
Mija już ponad miesiąc a ja nie otrzymałem żadnej odpowiedzi,
W jaki sposób mogę dalej ubiegać się o zwrot naleznej sumy? Czy oprócz "drogich" adwokatów istnieją jeszcze jakieś metody odzyskania niewypłaconych pieniędzy?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
345 Postów
P. H.
(Lomo)
Stały Bywalec
Są trzy przyczyny niepłacenia kasy , 1. firma rzeczywiście się wyłożyła , wtedy amen nic nie wyciągniesz z wyjątkiem tego co można dostać od rządu ale z tym multum biurokracji , 2. firmie nie zapłacili , tu są szanse że jednak zapłacą i ty dostaniesz, 3. bardzo popularny ostanimi czasy motyw, firma najzwyklej leci w uja, wtedy czasami skutkują prośby i grożby , wymagane w znacznej liczbie telefonów i emaili. Tak wyrywałem 2 x kasiorkę z Danii. Ba nawet jak firma na mój numer podatkowy porobiła jakieś szwindle i mi ichni urząd podatkowy przysłał pismo z kwotami do zapłacenia to zagrałem że tu podaję konto do przelewu. Po kolejnym piśmie z urzędu że te kwoty ja mam zapłacić to przedstawiłem dramatyczną sytuację w Polsce (akurat nie musiałem zmyślać), to zdarzył się cud że przysłali mi na konto pieniądze , nawet nie małe. Do dziś jestem w szoku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok