Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Wypowiedzenie w okresie próbnym, jaki zasiłek... - Norwegia

Czytali temat:
boj fra oszlo Klaudia Przemus Jędrzej G (609 niezalogowanych)
1 Post
S K
(Guti)
Wiking
Witajcie
Prosze o wasza opinie...
W norwegii jestem z żoną od 1 czerwca tego roku. Tak się ułożyło że u znajomego norwega dostałem pracę w firmie sprzatającej. Przyjął mnie odrazu na fast z półrocznym okresem próbnym, od 15 czerwca. 1 sierpnia firma została przejęta przez dużą firmę sprzątającą, podpisano ze mną kontrakt: na fast, znowu z 6miesięcznym okresem próbnym. W między czasie znależliśmy mieszkanie i wyrobiliśmy wszystkie dokumenty wymagane przez prawo norweskie, między innymi pozwolenie z policji (REGISTERINGSBEVIS for EQS-borgere), mamy stałe z żoną numery.

Sytuacja jednak się skomplikkowała. 12listopada zaproszono mnie do biura na rozmowę na dzień następny. Na rozmowie dowiedziałem się, że chcą mnie zwolnić, bo dużo klientów im odpadło(przy czym nikt nie odpadł z moich klientów) i nie będą mieć pracy dla mnie i jako przyczynę podali zwolnienie grupowe, że sprawa nie dotyczy tylko mnie,więcej osób miałoby być zwolnionych. Rzeczywiście, wiem, że jedna duża firma ma kontrakt z nimi do 1 grudnia i niewiadomo czy przedłuży zlecenie. Podsunęli mi papiery do podpisania. Kolega, troche juz władający norweskim, z którym przezornie poszedłem na spotkanie zasugerował by wypowiedzenia nie podpisywać, drugiego dokumentu nie mógł w pełni rozczytać. Nie podpisałem nic. Złość zagosciła na twarzch trzech pań prowadzących ze mną rozmowę. Moja liderka-polka powiedziała, że i tak mi to wyślą na maila.

Maila nie dostałem, czekałem, za to dostałem pocztą wypowiedzenie, z okresem 14dniowym-no bo okres próbny. Odebrałem je z poczty 21.11. Na wypowiedzeniu podali przyczynę: utrata dużej ilości klientów. Termin końca pracy: 30.11.2014
Ogółem w tym roku zarobiłem 150tyś.brutto (licząc ostatnio wypłatę i feriepenge które powinni mi wypłacić, i ferie penge od poprzedniego pracodawcy), średnio w miesiącu zarabiałem 26000brutto wypłaty
Zastanawiają mnie dwie sprawy
1. Czy można coś ugrać użerając się z firmą , skoro prócz mnie pracują jeszcze inne osoby na vikariatach i ich nie zwalniają i skoro jeszcze utrata klienta jeszcze nie nastąpiła? czy brak zwolnień tych osób na vikariatach mógłby być przesłanką do negocjacji? znajomy sugerował, by sobie odpuścić, poduczyć się ang. i szukać lepszej pracy w pracach technicznych. w kierunku tech.mam skończone studia.
2. Jak sprawa stałaby z zasiłkiem dla bezrobotnych. Wiem, że zasiłek należy się za poprzedni rok kalendarzowy. Czy musiałbym czekać do 1stycznia 2015r i dopiero wtedy złożyć wniosek o zasiłek?
Jakiej wielkości zasiłek bym dostał? Ta informacja jest dla mnie ważna, gdyby ktoś mógł się podzielić informacjami jak to stoi. Nie chodzi o procenty, ale jakie rzezcywiste kwoty są przyznawane...biorąc pod uwagę to co zarobiłem. Od tego zależy trochę nasz istnienie w Norwegii...
Czy te pozwolenie z policji będzie dalej ważne (toczy się wątek o ważności takiego pozolenia, czytając doszedłem do wniosku, że czasami mogą być śliskie sytuację)

Prosiłbym o waszą ocenę i o konkretne informacje,szczególnie co do zasiłku, bo mógłby on być jedynym kołem ratunkowym dla mnie, więc ważne jest dla mnie, jak to jest...
Nie wiem na ile walka/nagocjacje coś pomogą i czy nie warto zacząc się już rozglądać za inną pracą, tym bardziej że atmosfera w pracy nie jest za dobra

Trochę się rozpisałem: unsure:
Nie jestem oblatany jeszcze w realich norweskich, wiec prosze o podpowiedz
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
a zapisałeś sie do zwiazków zawodowych ? bo jakbys był zapisany to oni by staneli za tobą teraz murem i już tak łatwo by Cie stamtad nie wywalili, poczytaj sobie :

www.fellesforbundet.no/Information-for-f...olita-Polska-Poland/

Co do zasiłku to od 2015 dopiero mozesz dostać ale podanie mozesz juz złozyc/ pytanie tylko jak Cie w navie potraktują. Czesto pytają sie o sluttatest. lubią gubic aplikacje o dagpenger wiec nie dawaj orginałów/wszedzie kopie. Z zasiłkiem to tak jak z ruletką i w zaleznosci na jakiego urzednika trafisz. A czeka sie na decyzje 3,4 tyg

Co do ile dostaniesz zasiłku masz kolejnego linka

www.smartepenger.no/kalkulatorer/884-dagpengekalkulator

A tak szczerze jak ten Twoj znajomy radzi Ci żebys douczył sie angielskiego to chyba coś jest problem u Ciebie z komunikacja. Sam piszesz że z agencji ludzie pracują. Naucz sie chłopie jezyka to nie bedą Tobą pomiatać !
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
37 Postów
Greg Cruel
(Cruel)
Nowicjusz
Wypowiedzeni umowy przekazane w obecnosci 2 osoby uważa się za dostarczone , nic tu nie wskórasz mało tego trzeba było przyjąć i nie palic za sobą mostów . Na stronie NAV rejestrujesz się jako bezrobotny wypisujesz tam swoje zawody ,umiejętnosci .. takie CV. Następnie dostarczas tam wszystkie możliwe dokumenty , umowy o pracę , skatt ,pozwolenie z policji , ostani lønnsslipp , wykazy godzin ,wypełniasz specjalny wniosek i zdajesz to w okienku w NAVie ...czekasz około 4 tygodni na decyzję i tam już bedzie wszytsko napisane co Ci przyznali i czy wogóle Ci przyznali .....
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
maciejko napisał:
a zapisałeś sie do zwiazków zawodowych ? bo jakbys był zapisany to oni by staneli za tobą teraz murem i już tak łatwo by Cie stamtad nie wywalili, poczytaj sobie :

www.fellesforbundet.no/Information-for-f...olita-Polska-Poland/

Co do zasiłku to od 2015 dopiero mozesz dostać ale podanie mozesz juz złozyc/ pytanie tylko jak Cie w navie potraktują. Czesto pytają sie o sluttatest. lubią gubic aplikacje o dagpenger wiec nie dawaj orginałów/wszedzie kopie. Z zasiłkiem to tak jak z ruletką i w zaleznosci na jakiego urzednika trafisz. A czeka sie na decyzje 3,4 tyg

Co do ile dostaniesz zasiłku masz kolejnego linka

www.smartepenger.no/kalkulatorer/884-dagpengekalkulator

A tak szczerze jak ten Twoj znajomy radzi Ci żebys douczył sie angielskiego to chyba coś jest problem u Ciebie z komunikacja. Sam piszesz że z agencji ludzie pracują. Naucz sie chłopie jezyka to nie bedą Tobą pomiatać !


z nikim nie trzeba się użerać o zasiłek.

zakładasz konto, wypełniasz wniosek dodajesz załączniki i wysyłasz bez spacerowania do lokalnego nav.

kalkulator wyliczy stawkę brutto

www.abcnyheter.no/penger/kalkulatorer/20...4/dagpengekalkulator

podatek

skort.skatteetaten.no/skd/trekk/trekk

przy twoich dochodach to 6300kr na miesiąc netto
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
z nikim nie trzeba się użerać o zasiłek

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Można się starać o zasiłek za pośrednictwem firmy i uniknąć załatwiania formalności na własną rękę.

O zasiłku i obowiązujących przepisach można przeczytać tutaj: www.mojanorwegia.pl/zasilek-dla-bezrobotnych/
Zgłoś wpis
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
MultiNOR napisał:
Można się starać o zasiłek za pośrednictwem firmy i uniknąć załatwiania formalności na własną rękę.



jak ktos jest leniwy i bardzo bogaty to czemu nie....



ile tego niegramotnego dziadostwa juz jest w NO ze takie firmy maja racje bytu?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok