Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Dagpenger dziwna sprawa - Norwegia

Czytali temat:
18 Postów
matylda matylda
(matylda100)
Wiking
Witam wszystkich.
Jakis czas temu sama zwolniłam się z pracy. Zarejestrowałam sie jako bezrobotna, wypełniłam wniosek o Dagpenger, dołączyłam kontrakt, pozwolenie bezterminowe na pobyt i prace (REGISTRERINGSBEVIS FOR EØS-borgere), wypowiedzenie. Pracuje tutaj od 3-4 lat i w każdym roku zarobiłam grubo ponad wymaganą kwote jaką trzeba wyrobić by starać sie o zasiłek dla bezrobotnych. Sądziłam, że pozostało tylko czekać 8 tyg na pieniążki i szukać nowej pracy. Jakie było moje zdziwienie jak dostałam decyzje odmowną z Nav.

Nav twierdzi, że moje pozwolenie na pobyt jest niewystarczające/ nieważne i wymagają innego pozwolenia na pobyt podpierając sie artykułem prawnym dla obcokrajowców §112. ( utlendingsloven §112)
Bardzo się zdziwiłam ponieważ nigdy nie miałam żadnego problemu przedstawiając w róznych instytucjach "pozwolenia na pobyt" które posiadam.

Mimo zdziwnienia poszłam na Policje, prosząc o inne kwitek jaki wymaga Nav i tutaj zdziwiłam sie jeszcze bardziej. Pani w okienku stwierdziła, że moje pozwolenie na pobyt traci swoją ważność z momentem utraty pracy i nie dostane nowego i tak naprawde powinnam wracać do Polski trach:
Na nic zdały się moje tłumaczenia, że ja tu mieszkam, prowadze dom, życie i nie planuje wracać do kraju mimo to, takiego "innego pozwolenia" nie chcą mi wydać wiec Nav nie chce mi wypłacić zasiłku dla bezrobotnych.

Dodam, że moja znajoma mieszka w Norwegii tyle samo czasu co ja, posiada identyczne pozowlenie na pobyt i przyznano jej bez żadnego problemu Dagpenger. Jedyna różnica jest taka, że ona została zwolniona nie ze swojej winy.

Czy miał ktoś podobną sytuacje?
Czy wy tez mieliście podobne problemy przy zwolnieniu z pracy na własne życzenie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
19 Postów
jus1 Nilsen
(jus1)
Wiking
Czy jesteś na całkowitym bezrobociu?
Czy masz stały numer personalny ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
558 Postów

(Ronn)
Wyjadacz
jak sie ktos kurwa zwalnia na wlasne zyczenie to jest oczywiste ze sie pakuje TYLKO w problemy....

Pierwszy raz masz doczynienia z NAV ?

To co mowisz tutaj jest szokiem nigdy o czyms takim nie slyszalem... jestes pewna ze dobrze ich zrozumialas? rozmowa w Norsk czy engelsk ? mam tylko nadzieje ze nie powiedzalas im ze tak po prostu sie zwolnilas na wlasne zyczenie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
jak sie ktos kurwa zwalnia na wlasne zyczenie to jest oczywiste ze sie pakuje TYLKO w problemy....

Ronn czy Ty słyszysz sam siebie ? Jest mase ludzi co sie zwalnają, nie wszystkim przecież musi odpowiadać ta czy owa praca

Ale niemniej jestem ciekaw dlaczego Nav sie odwołuje do pozwolenia na pobyt.

Matylda...co masz napisane w REGISTRERINGSBEVIS FOR EØS-borgere w rubryce Gyldig til/ Valid until
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
68 Postów

(olaf1)
Początkujący
dziwna sprawa
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
193 Posty
Ewa Adam
(MalaCzarnaEwa)
Stały Bywalec
Dziwna, nie dziwna. Ja sie wlasnie sama zwolnilam, i zadnego problemu nie mam, tyle ze wznowieniem,(moze dlatego), jedynie to ze 8 tyg nieplatne, taka sankcja.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1209 Postów
Makaryna kowalska
(Makaryna)
Maniak
matylda100 napisał:
Jedyna różnica jest taka, że ona została zwolniona nie ze swojej winy

I tu jest roznica

3.6. Videre oppholdsrett ved opphør av arbeids- eller oppdragsforholdet for arbeidstakere og selvstendig næringsdrivende, jf. utlendingsloven § 112 andre og tredje ledd
En person bevarer sin status som arbeidstaker eller selvstendig næringsdrivende dersom vedkommende:

er midlertidig arbeidsufør som følge av sykdom eller ulykke.
I slike tilfeller må EØS- borgeren kunne legge frem legeattest.
kan dokumentere å være ufrivillig arbeidsledig etter å ha hatt lønnet arbeid i mer enn ett år, og har meldt seg som arbeidssøkende hos Arbeids- og velferdsetaten (NAV).
I slike tilfeller må EØS-borgeren legge frem bekreftelse fra NAV om ufrivillig arbeidsledighet.
kan dokumentere å være ufrivillig arbeidsledig etter utløpet av en tidsbegrenset arbeidskontrakt av mindre enn ett års varighet eller ufrivillig ha mistet arbeidet i løpet av de tolv siste månedene og har meldt seg som arbeidssøkende hos NAV.
I slike tilfeller vil status som arbeidstaker/selvstendig næringsdrivende vare i seks måneder. EØS-borgeren skal legge frem bekreftelse fra NAV på ufrivillig arbeidsledighet og om registrering som arbeidssøker.
påbegynner yrkesrettet utdanning som har faglig sammenheng med vedkommendes tidligere arbeid.
4. Bortfall av oppholdsretten
Når vilkårene for oppholdsrett, jf punktene 3.1. til 3.6., ikke lenger er til stede, faller oppholdsretten bort. Dette gjelder uavhengig av om EØS-borgeren har fått utstedt et registreringsbevis, jf. utlendingsforskriften § 19-13a. Ved bortfall av oppholdsretten skal politiet reise sak om bortvisning, jf. punkt 5.

5. Bortvisning
Når EØS-borgeren nektes registrering eller ikke lenger har oppholdsrett, skal politiet reise sak om bortvisning og kan treffe vedtak om bortvisning, jf. utlendingsloven § 121 første ledd bokstav b, jf. utlendingsforskriften § 19-28. Eksempelvis kan dette gjelde når en person er til urimelig byrde, jf. rundskriv RS 2011-035 punkt 3.3.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
18 Postów
matylda matylda
(matylda100)
Wiking
Tak, na całkowitym bezrobociu.
Tak, posiadam numer personalny juz od dawien dawna.

Zwolniłam sie poniważ szefowej zależało tylko na wyzyskiwaniu, oszukiwaniu i okradaniu. Mam juz plany zawodowe na niedaleką przyszłość. Nikt nie pytał mnie o konkretny powód.

W rubryce "Gyldig til" mam wpisane: Ubegrenset/ Unlimited


Dla mnie też jest to dziwna sprawa, bo za nim złożyłam wypowiedzenie to dokladnie przesortowałam wszystkie informacje na stronie internetowej Nav o wymaganiach i potrzebnych dokumentach. Nic nie jest tam napisane, że wymagają jakieś inne/ szczególne pozwolenie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
558 Postów

(Ronn)
Wyjadacz
a mieszkasz w jakims wiekszym miescie czy malym miasteczku w ktorym wszyscy sie znaja ? bo moze ktos specjalnie Cie probuje odeslac na samolot?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1399 Postów
cyc cyc
(cysiek2)
Maniak
Zwolniłam sie poniważ szefowej zależało tylko na wyzyskiwaniu, oszukiwaniu i okradaniu.

blad trzebabylo firme podac do sadu ,opisac w gazetach i ZZ
wtedy napewno by cie zwolnila sama
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok