Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
Jacek MArcinkowski Rafal Ludynia Tomek Aa (1607 niezalogowanych)
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
Jobber du i Norge må du > Artikler > 10% standardfradrag
10% standardfradrag

Utskriftversjon

Standardfradrag for utenlandsk arbeidstaker er et fradrag som du kan velge istedenfor en del andre fradrag du har krav på.

Fradraget er 10 prosent av brutto arbeidsinntekt, og høyst kr 40 000.

Brutto arbeidsinntekt omfatter ordinær brutto lønn med tillegg av andre skattepliktige kontant- og naturalytelser og eventuelt overskudd på utgiftsgodtgjørelser.

I tillegg til standardfradraget får du:

minstefradrag – beregnes av brutto arbeidsinntekt mv.
personfradrag – bunnfradrag ved skatteberegningen


Du kan også kreve fradrag for:

fradragsberettiget tilskudd til norsk offentlig eller privat pensjonsordning i arbeidsforhold
fradragsberettiget del av fagforeningskontingent

Oppholder du deg/er du bosatt i Norge hele inntektsåret, får du fullt minstefradrag og personfradrag (12/12). Oppholder du deg/er du bosatt i Norge en del av inntektsåret, reduseres fradragene i forhold til hvor lenge du har oppholdt deg/vært bosatt i Norge. Har du for eksempel oppholdt deg i Norge mellom 3 og 4 måneder i inntektsåret, blir fradragene 4/12 av fulle fradrag.

Standardfradrag for utenlandsk arbeidstaker reduseres ikke i forhold til oppholdstiden.

Vær oppmerksom på at standardfradrag ikke gis automatisk, men at du må kreve det når du fyller ut selvangivelsen. Du skal føre fradraget i post 3.3.7 i selvangivelsen.

Har din ektefelle også krav på standardfradrag, må dere begge eller ingen av dere kreve standardfradrag.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Lindemans napisał:
bl@ck napisał:
Proszę używać znaki przestankowe. Ciężko jest zrozumieć zdanie bez interpunkcji. Dam przykład:
Hrabina do lokaja:
Co jeszcze chcesz ?!
albo:
Co, jeszcze chcesz?
Różnica jest znacząca
W odpowiedzi na pytanie - nie mam bladego pojęcia


Obawiam sie, ze Ewelina roznicy nie pojmie



ale po co spróbować obrócić kartę podatkową i zastanowić się na co ta tabela jest i zweryfikować ile to w końcu procent zaliczki na podatek pobierają przy wypłacie?



urwa co rusz spotykam takich geniuszy co to im 36, a teraz 35% i się cieszą że teraz mniej podatku płacą niż w latach poprzednich...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1209 Postów
Makaryna kowalska
(Makaryna)
Maniak
Nie wiem po co tyle o tej skatteklase 2, skoro i tak jej nie bedzie od tego roku
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Makaryna napisał:
Nie wiem po co tyle o tej skatteklase 2, skoro i tak jej nie bedzie od tego roku


no to juz sie nie oplaci trzymac malzonki w chalupie i trzeba ja pognac do roboty
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok