Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

NAV - zwolnienie lekarskie. - Norwegia

6 Postów
Jacek Banaczyk
(Drzesik)
Wiking
Witam.

Piszę do Was z nadzieją, że znacie odpowiedź na moje pytania. Pracując w Norwegii miałem wypadek w pracy. Byłem 3 miesiące na zwolnieniu lekarskim w Polsce i co miesiąc dostarczałem zwolnienia lekarskie do ZUSu, następnie oni wysyłali te dokumenty do norweskiego NAVu. Jednak w rezultacie minęło już ponad 4 miesiące, a ja nie dostałem żadnych pieniędzy za owe zwolnienia.

Co mam zrobić? Czy to jest normalne?

Dodam, że próbowałem kontaktować się telefonicznie z NAVem jednak bezskutecznie, gdyż nie mogłem się dogadać. Znam tylko podstawowy angielski i rozmowy w takich sprawach sprawiają mi trudność.
Próbowała się kontaktować moja księgowa, jednak nie chcą jej udzielić żadnych informacji, tłumacząc, że są to dane poufne.

Proszę o poradę.

Pozdrawiam:
Drzesik
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
zapewne pani z NAV chciała ci wytłumaczyć to co powinnieneś załatwić przed wyjazdem z Norge
Søknad om sykepenger ved utenlandsopphold

Du kan søke NAV om å få reise utenlands i sykepengeperioden og beholde sykepengene i en begrenset periode.

Hva må du avklare før du reiser?

Hvis utenlandsoppholdet hindrer deg i å ivareta pliktene du har i sykefraværsperioden, får du ikke innvilget søknad om sykepenger under utenlandsoppholdet. For å kunne motta sykepenger må du delta aktivt for å komme tilbake i arbeid så raskt som mulig. Les mer om pliktene du har som sykmeldt.

Før du reiser skal du avklare med arbeidsgiver at utenlandsoppholdet ikke vil hindre planlagt oppfølging og aktivitet på arbeidsplassen. Du må også avklare med sykmelder at utenlandsoppholdet ikke vil forverre helsetilstanden din, forlenge sykefraværsperioden eller hindre planlagt behandling og oppfølging. Du skal selv bekrefte at du har avklart dette med din arbeidsgiver og din sykmelder, ved å krysse av i egenerklæringen i søknadsskjemaet.

Du skal sende søknaden til NAV før du reiser, og ha fått godkjent denne. Det er NAV-kontoret som vurderer og gjør vedtak.

I søknaden må du bekrefte at du kan ivareta de pliktene du har når du er sykmeldt. Dersom du velger å reise uten å ha mottatt godkjenning fra NAV, kan du risikere at sykepengene stanses i den perioden du er i utlandet. Det kan også føre til at sykepengene beregnes etter et nytt og lavere grunnlag når du er tilbake i Norge, eventuelt kan du risikere å miste retten til sykepenger.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
Jacek Banaczyk
(Drzesik)
Wiking
Dziękuję za wyjaśnienie. Ale muszę dodać, że kiedy uszkodziłem sobie palca szlifierką, natychmiast zostałem przetransportowany do Polski, gdyż norwescy lekarze, nie chcieli podjąć się przyszycia mi palca. W szpitalu nie było odpowiedniego specjalisty, który miałby uprawnienia do zoperowania i zszycia ścięgien. Dlatego mój pracodawca natychmiast przetransportował mnie do polskiego szpitala. I od tamtej pory przebywam na zwolnieniu lekarskim oraz nie miałem i nie mam możliwości stawienia się do norweskiego NAVu.

Pracuję w polskiej firmie, ale umowa jest na norweskich warunkach. Umowę mam do 31 października. Czy teraz jeśli mój pracodawca nie przedłuży ze mną norweskiej umowy, tylko dostanę polską umowę to stracę możliwość odzyskania pieniędzy za zwolnienie lekarskie?

Z góry dziękuję za pomoc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Przede wszystkim z Polski trzeba wysyłać regularnie, przez ZUS w Polsce, następujące dokumenty:
-zwolnienie lekarskie
-oświadczenie własne (egenerklæring)
-druki E-115

Do NAV można napisać pismo i dowiedzieć się o statusie sprawy.

Za zaległe zwolnienia lekarskie (te na umowach przewidujących opłacanie składek ubezpieczeniowych w Norwegii) należy się chorobowe. Ponadto, jeśli po zakończeniu obecnej umowy będzie Pan nadal na zwolnieniu lekarskim, nadal świadczenie powinno być wypłacane przez NAV.

Co do odszkodowania, warto zorientować się, jakie są procedury www.mojanorwegia.pl/odszkodowanie-za-wypadek-w-pracy-norwegia
Zgłoś wpis
2929 Postów
markus d
(Andre ved mark)
Maniak
jeżeli pracujesz w polskiej firmie to doślij egenerklæring a potem się dowiedz co dalej
żeby wysłać egenerklæring zalogujesz się przez MinID na stronie NAV
klikniesz ....sykepenger
potem w temacie .... Jeg vil søke om å beholde sykepenger mens jeg oppholder meg i utlandet kliknij załącznik .....
Velg søknadsskjema for sykepenger under utenlandsopphold og gå videre

wypełnij i wyślij . Ha det
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
281 Postów

(grzes333)
Stały Bywalec
Ale muszę dodać, że kiedy uszkodziłem sobie palca szlifierką, natychmiast zostałem przetransportowany do Polski, gdyż norwescy lekarze, nie chcieli podjąć się przyszycia mi palca. W szpitalu nie było odpowiedniego specjalisty, który miałby uprawnienia do zoperowania i zszycia ścięgien. Dlatego mój pracodawca natychmiast przetransportował mnie do polskiego szpitala. I od tamtej pory przebywam na zwolnieniu lekarskim oraz nie miałem i nie mam możliwości stawienia się do norweskiego NAVu.

Pracuję w polskiej firmie



no, to sie nadaje na film pod tytulem walka o byt niech NRK to uniesci w tym swoim paszkwilu


masz szczescie ze pracujesz u polaka ,bo znam wiely norwegow i norwezek z nieparzysta ilosciia palcow
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok