Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Dagpenger a praca. - Norwegia

13 Posty
Marcin M
(MarcinM798)
Wiking
Witam
Mam pytanie.
Ostatnio dowiedziałem się że przebywając na zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger) można pracować dorywczo.
Czy ktoś może wie ile godzin w tygodniu/miesiącu można przepracować żeby go nie stracić. Oczywiście trzeba wszystko odznaczyć w meldekort.
Z góry dziekuje za pomoc
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Jezeli pracujesz, to twoje dagpenger sa pomniejszane o jakas tam sume. W momencie kiedy pracujesz 50% dostajesz zero dagpengerc.
Jezeli pezez 6 tygodni (3 x wyslanie karty) nie dostajesz dagpenger, to twoje dagpenger zostaja zatrzymane na stale. Ale jezeli przestaniesz pracowac/stacisz prace przed uplywem pol roku i przedstawisz do NAV zaswiadczenie od pracodawcy, ze nie maja dla ciebie pracy, to dagpenger zostaja wznowione bez skladania nowego podania. Musisz wtedy wypenic jedynie jakis tam druk.
Sorry, ze tak troche chaotycznie, ale tak to w sumie wyglada.

Teroretycznie wedlug NAV wszystko powinno byc tak wyliczone, ze ekonomicznie powinno oplacac sie bardziej pracowac niz dostawac zasilek. Pewnie sie to zgadza, pod warunkiem, ze twoj zarobek na godzine nie bedzie nizszy , niz ten jaki miales we wczesniejszej pracy - tak prznajmniej mi sie wydaje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 10  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
MarcinM798 napisał:
Witam
Mam pytanie.
Ostatnio dowiedziałem się że przebywając na zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger) można pracować dorywczo.
Czy ktoś może wie ile godzin w tygodniu/miesiącu można przepracować żeby go nie stracić. Oczywiście trzeba wszystko odznaczyć w meldekort.
Z góry dziekuje za pomoc


Mozesz pracowac i pobierac dagpenger. Wyplata z NAV bedzie pomniejszona o kazda przepracowana godzine. Swoja stawke godzinowa z NAV mozesz obliczyc dzielac tygodniowke przez liczbe godzin, ktora widnieje na decyzji o przyznaniu dagpenger.Nie kazdy utracil 37,5 godziny tygodniowo.
Po przekroczeniu 50% tych godzin, ktore masz na decyzji dagpenger nie sa wyplacane.Jesli sie ma prace, to lepiej zawiesic dagpenger, bo jesli bedziesz wysylal karty meldunkowe to tracisz kolejne 2-tygodniowki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
588 Postów
Karol Pitek
(karol3)
Wyjadacz
ostatnio byłem na dagpenger 2 lata temu, ale:
nie traciem 2-tygodniówki, bo wysłałem meldekort -traciłem tylko jeśli było mi coś wypłacone.
zasiłek można było przywrócić w ciągu roku od zawieszenia, a nie pół roku.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Zasiłek jest wstrzymywany w momencie wykazania za pomocą kart meldunkowych, że zostało przekroczone 50% wymiaru zatrudnienia.

Wypłacanie zasiłku można wznowić, do 52 tygodni od wstrzymania wypłaty wystarczy przesłać druk o wznowienie.

Jeśli ponad 52 tygodnie, trzeba od nowa składać podanie o dagpenger.

Więcej informacji o zasiłku dla bezrobotnych: www.mojanorwegia.pl/zasilek-dla-bezrobotnych
Zgłoś wpis
10 Postów
MAGDALENA PIOTROWSKA
(madziula_d)
Wiking
Jeżeli możecie to proszę mi pomóc.
Jestem na dagpenger, ale ostatnio udało mi się dostać pracę na 12godzin tygodniowo. Byłam pewna że będę dostawała jakieś pieniądze jeszcze z Nav. Wysłałam w sobotę meldekort i niestety nie ma pieniędzy i na moim koncie w nav też nie widnieje żadna kwota. Czy ktoś miał może podobną sytuację? Bo ja byłam informowana, że mogę dorobić do 50% i Nav będzie mi dopłacał. A tym czasem z Nav nie mam żadnych pieniędzy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
madziula_d napisał:
Jeżeli możecie to proszę mi pomóc.
Jestem na dagpenger, ale ostatnio udało mi się dostać pracę na 12godzin tygodniowo. Byłam pewna że będę dostawała jakieś pieniądze jeszcze z Nav. Wysłałam w sobotę meldekort i niestety nie ma pieniędzy i na moim koncie w nav też nie widnieje żadna kwota. Czy ktoś miał może podobną sytuację? Bo ja byłam informowana, że mogę dorobić do 50% i Nav będzie mi dopłacał. A tym czasem z Nav nie mam żadnych pieniędzy.
Pewnie zanim poszlas na dagpenger, to nie pracowalas 100%. Te 50% nie jest od pelnego wymiaru godzin (37,5 godz.) w tygodniu, tylko od twojego bylego zatrudnienia. Czyli jezeli podstawa dagpenger byla praca na 60%, to obecnie przy zatrudnieniu na 30% dagpenger zostaja zatrzymane.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok