Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Pozwolenie na pobyt, d-nummer, konto w banku, UDI - Norwegia

8 Postów
Anna Nowak
(Brukselka)
Wiking
Witam serdecznie!

Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc w wyjaśnieniu dotyczącą wszystkich formalności, jakich trzeba dokonać będąc w Norwegii.
Nie umiem sobie totalnie z tym poradzić. Ciągle coś nie pasuje. Może ktoś będzie tak miły i mnie oświeci? PROSZĘ

Zamówiłam wizytę w UDI w Stavanger, wypełniłam wszystko jak trzeba przez internet i stawiłam się danego dnia w urzędzie. Niestety nic nie załatwiłam, ponieważ nie miałam jeszcze wtedy kontraktu. Pani odesłała mnie z kwitkiem: będzie kontrakt, proszę wrócić. Nic więcej.

Dostałam pracę jako ringevikar, umówiłam się wizytę w UDI po raz drugi, poszłam do urzędu i okazało się, że i tym razem nie załatwiłam nic, ponieważ nie miałam przynajmniej 3 wycinków z wypłatą. Tego samego dnia załatwiłam sobie d-nummer w Tax administration (w ciągu niecałych dwóch tygodni dostałam pocztą numer i kartę podatkową).

Dzisiaj poszłam do banku, żeby założyć konto, na które mogłaby wpłynąć ewentualna wypłata, ale okazało się, że nie mam pozwolenia na pracę z policji. Gdzie mogę się ubiegać o pozwolenie na pobyt? W UDI czy na komisariacie policji w miejscu zamieszkania?

To wszystko, co się u mnie dzieje, to jeden wielki chaos... Moim błędem było chyba to, że zdałam się na osobę, która pracuje w Norwegii od kilku lat, wierząc w to, że będzie mi ona w stanie pomóc, doradzić, co zrobić krok po kroku, ale niestety co rusz pojawiają się nowe problemy.

Jeśli ktoś z Was mógłby polecić mi jakiś artykuł, stronę, podobne wątki, to poproszę. Jeśli jednak znalazłaby się tutaj dobra dusza, która wyjaśniłaby mi wszystko krok po kroku, byłabym niesamowicie wdzięczna!

Szczerze, czuję, że coś przeoczyłam, nie doczytałam, źle zrozumiałam, a może i niepotrzebnie zdałam się całkowicie na kogoś, kto był pewien, że pomoże. I stąd te problemy.

Wiem, że niektórym może się to wydać śmieszne to wszystko, ale naprawdę proszę o pomoc!

Z góry dziękuję!
Pozdrawiam
Anka
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Zaostrzyla sie polityka przyznawania pozwolen na pobyt w Norwegii. Maja umowe typu ringvikariat ciezko jest teraz dostac pozwolenie. Znajoma tez miala duzy problem. Do 6 miesiecy mozesz przebywac, po jakis dwoch meisiach pracy zalogoj sie znow. Maja trzy odcinki wyplaty umowe itp. Dostaniesz pozwolenie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Anna Nowak
(Brukselka)
Wiking
Dziękuję za odpowiedź.
Tylko jak założyć konto w banku teraz, żeby mieć te 3 odcinki wypłaty, jeśli nie mam pozwolenia, które jest niezbędne przy zakładaniu konta?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Nie da rady. Trzeba czekac.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Anna Nowak
(Brukselka)
Wiking
Hmmm, co zrobić. A orientujesz się może, czy mogłabym podać pracodawcy konto kogoś znajomego, na które będzie mógł przelewać pieniądze do czasu, kiedy będę mogła sama założyć konto w banku?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Mozesz podac konto zjaomego, albo kogos z rodziny.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Anna Nowak
(Brukselka)
Wiking
Dziękuję, dziękuję! Rozjaśniłeś mi sytuację

Nawet nie wiesz, jak bardzo jestem Ci wdzięczna, bo to mnie po prostu troszkę przerosło. Nie miałam w ogóle pojęcia, że to takie zakręcone. Myślałam, że będzie łatwiej

Nie chciałabym nadużywać Twojej dobroci, ale miałabym jeszcze jedno pytanie. Chodzi mi o zaświadczenie o niekaralności. Chciałabym się ubiegać o pracę w jakimś przedszkolu jako asystentka albo w szkole jako nauczyciel niemieckiego. Mogę złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności tutaj w Norwegii, czy powinnam załatwić to w Polsce i przetłumaczyć na angielski?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Zapewne chodzi Ci o politiatest, wyrabia sie go na policji w Norwegii. Jednak by go dostac, musisz mies jakeis swistek od dyrektora przedszkola, szkoly. Niestety nie pamietam dokladnie jak to jest.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Anna Nowak
(Brukselka)
Wiking
Tusen takk skal du ha!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Piotr Wdaka
(nyinorge)
Nowicjusz
Hej, tak jak wspomnial Karol.Ky polityka przyznawania pozwolen na pobyt bardzo zostala zaostrzona ze wzgledu na zwiekszenie naplywu ludnosci z poza Norwegii. Wyglada na to ze jak bedziesz maila 3 wycinki wynagrodzenia to wtedy znow sie umow w UDI. Pamietaj aby wtedy zabrac wszystkie potrzebne papiery (kontrakt o prace, løønslipy etc.).

Jesli chodzi o konto, to poki co popros aby wynagrodzenie bylo wysylane na konto innej osoby, znajomego etc. Dla pracodawcy to zaden problem.

Odnosnie informacji o niekaralnosci mozesz je zdobyc w Norwegii na Policji. Wydaje mi sie ze takie zaswiadczenie otrzymasz od reki, ale pewny nie jestem.

Praca jako pomoc w przedszkolu jest dobrym pomyslem na start, ale ilosc ofert pracy bedzie zalaezala od lokalizacji w jakiej sie znajdujesz. Np. w okolcy Oslo jest duzo chetnych na tego typu oferty pracy.

Powodzenia!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok