Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

tilleggskatt za nieujawnienie dochodow w zeznaniu - Norwegia

Czytali temat:
Darek Z. tomasz kuzaj (562 niezalogowanych)
4 Posty
Marcin Ś
(delaga)
Wiking
witam

pracowałem sezonowo w norwegii pięc lat z rzędu - legalnie. Zawsze rozliczałem się akceptując wysyłane przez skattetaten rozliczenia za dany rok i było dobrze.

W tym roku dostałem pismo kilka dni temu, że nie ujawniłem dochodów za 2013 rok tj. od jednego pracodawcy około 58 tyś koron

przysłali mi pismo żebym wysłał wyjaśnienie, nie do końca wszystko zrozumiałem bo nie znam norweskiego, ale napisali że mogą narzucic na mnie dodatkowy podatek za nieujawnione dochody/

miał ktoś taką sytuację?

Co robić?

od pracodawcy nie dostałem zestawienia dochodów, zeznanie nie wiem też czy przyszło mi do Polski.

Pozdrawiam

Marcin
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
Darek Z.
(darioaries)
Wiking
podstawowe pytanie czy taki dochod byl i czy faktycznie nie rozliczyles sie z niego?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Marcin Ś
(delaga)
Wiking
tak miałem taki dochód, pracodawca potrącił podatke (20% skalę taką miałem) a ja nie skorygowałem najprawdopodobniej tego domyślnego rozliczenia które mi przysłali
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Marcin Ś
(delaga)
Wiking
pracowałem dla dwoch pracodawców - od jednego dochody były wykazane w zeznaniu od drugiego nie. od obydwojga dostawałem wypłatę na norweskie konto pomniejszoną o 20 % podatku wg karty podatkowej którą wtedy otrzymałem.

o co chodzi w tym tilleggskatt ? napisali coś że 10% 30% ale czego podatku? czy dochodów?

Poza tym jaką można przyjąć linię obrony. Nie zrobiłem tego ze świadomością i premedytacją tylko z niewiedzy, ale to ich może nie obchodzić
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Wyzsze dochody, to i wyzszy podatek. 20% to bardzo niski podatek, wiec pewnie musisz doplacic.

Ogolnie po to dostaje sie selvangivelse, zeby wszystko co trzeba uzupelnic i poprawic.
Sama nazwa selv-angivelse powinna juz to podpowiedziec.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
Najprawdopodobniej pracodawca zbyt późno zaraportował dochód i nie został on uwzględniony na Selvangivelse. Niestety, wstępne zeznanie temu służy, aby je sprawdzić i ewentualnie skorygować błędy, nanieść odpisy, zgłosić nieuwzględniony dochód itp.

Urząd skarbowy prosi Pana o wyjaśnienie, gdyż w sytuacjach, gdy dochód nie został wykazany, zachodzi podejrzenie o świadome ukrywanie zarobków w celu uniknięcia podatku od nich.

Dlatego należy przedstawić zgodnie z prawdą sytuację urzędowi, w wypadku racjonalnych argumentów urząd może odstąpić od naliczenia karnego podatku, zwłaszcza że, jak Pan napisał, nie otrzymał Pan LTO od pracodawcy. Najlepiej napisać pismo, oczywiście w wyznaczonym terminie.

Tilleggsskatt wynosi maksymalnie dodatkowe 30% do nieujawnionego podatku należnego.

Więcej informacji: www.multinor.no
Zgłoś wpis


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok