Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

ZWIĄZEK PARTNERSKI - POMOCY! - Norwegia

5 Postów

(MagdalenaSalwa)
Wiking
Witam,

Mam problem odnośnie tematu związku partnerskiego, obszukałam internet i fora ale nie znalazłam potrzebnych informacji. Mam nadzieję, że dodając temat na forum uzyskam waszą pomoc

Przebywam wraz z partnerem od miesiąca w Norwegii w Oslo. Chcielibyśmy szybko ogarnąć sprawy urzędowe. On pracuje, ma pozwolenie na pobyt i pracę, ja (jak chyba wiele kobiet) uczę się języka i poszukuję pracy.
Wiem, że w Norwegii istnieje rejestrowany związek partnerski, o ile dobrze wyczytałam nazywa się to "Samboer". Nie mogę niestety znaleźć informacji gdzie można go zawrzeć i jakie w Norwegii trzeba spełnić warunki.
Dodam, że jesteśmy w związku od trzech lat. Wcześniej mieszkaliśmy w Holandii i tam wystarczyło pójść do urzędu gminy, powiedzieć że jest się parą i że chce się formalnie zarejestrować, kilka papierków, odpisy aktu urodzenia, 15 minut roboty. Ze tego co się orientowałam tutaj nie jest tak hop siup! Trzeba udowadniać rzeczy, typu że się wspólnie mieszkało. Mam nadzieję, że to błędna informacja.
Bardzo proszę o pomoc! Jak to wygląda prawnie, jakie trzeba spełnić warunki, czy trzeba mieć numer personalny i przede wszystkim gdzie się takie sprawy załatwia?! Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
MagdalenaSalwa napisał:
Witam,

Mam problem odnośnie tematu związku partnerskiego, obszukałam internet i fora ale nie znalazłam potrzebnych informacji. Mam nadzieję, że dodając temat na forum uzyskam waszą pomoc

Przebywam wraz z partnerem od miesiąca w Norwegii w Oslo. Chcielibyśmy szybko ogarnąć sprawy urzędowe. On pracuje, ma pozwolenie na pobyt i pracę, ja (jak chyba wiele kobiet) uczę się języka i poszukuję pracy.
Wiem, że w Norwegii istnieje rejestrowany związek partnerski, o ile dobrze wyczytałam nazywa się to "Samboer". Nie mogę niestety znaleźć informacji gdzie można go zawrzeć i jakie w Norwegii trzeba spełnić warunki.
Dodam, że jesteśmy w związku od trzech lat. Wcześniej mieszkaliśmy w Holandii i tam wystarczyło pójść do urzędu gminy, powiedzieć że jest się parą i że chce się formalnie zarejestrować, kilka papierków, odpisy aktu urodzenia, 15 minut roboty. Ze tego co się orientowałam tutaj nie jest tak hop siup! Trzeba udowadniać rzeczy, typu że się wspólnie mieszkało. Mam nadzieję, że to błędna informacja.
Bardzo proszę o pomoc! Jak to wygląda prawnie, jakie trzeba spełnić warunki, czy trzeba mieć numer personalny i przede wszystkim gdzie się takie sprawy załatwia?! Będę wdzięczna za pomoc.

Pozdrawiam.


Da sie szybko znalezc: www.nyinorge.no/pl/Ny-i-Norge-velg-sprak...i--krajouw-trzecich/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów

(MagdalenaSalwa)
Wiking
Dziękuję za odpowiedź, ale to chyba nie jest do końca to o co pytałam. To się tyczy rodzin, my technicznie według polskiego prawa nie jesteśmy rodziną. Nie wiem czy jeśli zawarliśmy związek partnerski w Holandii to czy jest on również tutaj uznawany.
Moje pytanie tyczyło się dokładnie jak zawrzeć związek partnerski w Norwegii. Albo gdzie szukać informacji na ten temat, który urząd się tym zajmuje?
Wybacz, może ja czytam niedokładnie, ale ten link tyczy się łączenia rodzin, czyli jakby następnego kroku po zawarciu związku partnerskiego. O ile dobrze rozumiem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Członkowie rodzin, którzy mają prawo do otrzymania zezwolenia, w przypadku gdy wszystkie warunki są spełnione to w szczególności:

• małżonka/zarejestrowanego partnera tej samej płci powyżej 18 roku życia, w przypadku gdy małżonkowie/partnerzy będą mieszkać razem w Norwegii,
• konkubenta powyżej 18 roku życia, jeśli para mieszkała razem przez minimum 2 lata i będzie nadal pozostawać w związku w Norwegii,
• konkubenta powyżej 18 roku życia, jeśli konkubent posiada dziecko z osobą zamieszkałą w Norwegii i będzie nadal pozostawać z nią w związku w Norwegii,

• dzieci, których obydwoje rodzice posiadają lub otrzymają zezwolenie na pobyt w Norwegii,
• dzieci, których jedno z rodziców mieszka na stałe w Norwegii, pod warunkiem, że rodzic mieszkający w Norwegii posiada wyłączne prawa rodzicielskie lub drugie z rodziców wyraża zgodę, w przypadku gdy prawa rodzicielskie przyznane są obojgu.

Jezli spelniace te dwa punkty, musicie pojsc do Skatte, tam wylenic formlarz,ze mieszkacie razem, przedlozyc dokumenty z Holandii.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Jolanta bxxoxa
(jolii82)
Wiking
Hej Magda!
Napisz jak Ci posżło z urzedami. Sama teraz poszukuję informacji na ten temat. Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok