Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
Mirek Biłek Dariusz Figarski Kuba Buba Dawid Mituła Radosław Porożyński anna klimczewska Grzegorz Olszewski łukasz Nieznane Magda lena radek smich zbigniew lachowicz Eugeniusz Mocny marek1821 (3596 niezalogowanych)
25 Postów
Kuba Buba
(ElMagiko)
Wiking
jasta102 napisał:
jasta102 napisał:
przychodząc do pani w okienku i prosząc o stały numer trzeba trzymać w zębach kwit upoważniający do pobytu w Królestwie na okres ponad 6 miesięcy
.....
Jeśli zamierzasz przebywać w Norwegii przez ponad 6 miesięcy, musisz złożyć wniosek o numer personalny poprzez zgłoszenie przeprowadzki do Norwegii. Po otrzymaniu stałego numeru personalnego powinieneś zaprzestać używania D-numeru, jeśli taki miałeś, i zawsze używać tylko numeru personalnego.
www.skatteetaten.no/pl/International-Pol...er-identyfikacyjny1/
....
zrozum raz na zawsze hołoto i przekaż innym
masz mieć kwit, że od tera do trochę więcej niż 6 miesięcy masz prawo tu być
a nie ileś buł u tech norków do tej pory

Polaki potrafita to przeczytać i zrozumieć
wienksiejsze litery wam wstawiem


Tak mistrzu, w moim drugim poście masz nawetnazwę odpowiedniego formularza, półki w skatte są nimi zajebane.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Mirek Biłek
(mirecque)
Wiking
ElMagiko napisał:

PS jakie "dokumenty pendlerowskie" masz na myśli? I jak często jeżdziłeś do domu wysyłając maila do Toll? Dzięki także za odpowiedzi utrzymane w temacie.


Dokumenty poswiadczajace status "pendler", to:
a. jesli jestes zonaty
- akt malzenstwa
- potwierdzenie stalego zamieszkania Twoje i zony w Polsce (niestety wazne dwa miesiace, wiec trzeba odnawiac).
- bilety na samolot, promy itd, czyli dowod, ze regularnie odwiedzasz rodzine. Nie jest jasno sprecyzowane ile razy jesli masz zone w Polsce. Prawdopodobnie raz na dwa miesiace jest ok.
b. jesli nie masz zony to sytuacja jest bardziej skomplikowana. Nie mozesz miec mieszkania na stale, czyli musisz za kazdym przyjazdem wynajmowac na nowo (?). Mieszkanie nie moze miec wiecej niz 30 m2. Musisz regularnie odwiedzac Polske i miec tam mieszkanie, czyli staly adres zameldowania.
Wedlug ich przepisow ten przypadek jest bardzo latwy do zakwestionowania przez celnikow.

Przypadek "a" jest ewidentny. To, ze rodzina mieszka w Polsce na stale jest zelaznym dowodem na to, ze mozesz miec status pendler. Jesli ich regularnie odwiedzasz.

A jesli chodzi o Urzad Celny, to napisalem do nich tylko raz. Mam ich odpowiedz w samochodzie i do tej pory jesli celnikowi chcialo sie spojrzec na to, to bylo to wystarczajace.
Z reguly tylko sie pytal gdzie pracuje, ile czasu jestem w Norwegii i czemu jade polskim samochodem. Moje wyjsnienia mu wystarczyly.

Z tym, ze ja nic nie przewoze samochodem. Tylko kanapki i czasem pare rzeczy, ktore sa dozwolone. Wszystko sobie kupuje w Norwegii, bo mieszkam sam i nie oplaci mi sie wozic ton miesa.
Wiec moze puste auto tez wzbudza zaufanie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Kuba Buba
(ElMagiko)
Wiking
Oklaski dla Ciebie, mam te dokumenty z zeszłorocznego rozliczenia, z żoną jesteśmy razem zameldowani i mam na to kwity.
Sprawę numeru stałego sobie na razie odpuszczę.

Aha, odnośnie uzytkowania polskiego pojazdu w Norwegii, ze strony Toll.no

Jeżeli ma się stałe miejsce pobytu w innym kraju niż Norwegia, można korzystać w Norwegii z pojazdu zarejestrowanego za granicą.

Rodzina za granicą
Osoba traktowana jest jako posiadająca stałe miejsce pobytu w innym kraju niż Norwegia, jeżeli mieszka w tym kraju razem ze współmałżonkiem lub dzieckiem poniżej 18 roku życia i odwiedza je regularnie, normalnie co najmniej raz w miesiącu. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, można korzystać w Norwegii z pojazdu zarejestrowanego za granicą.


Dokumentacja potwierdzająca miejsce stałego pobytu w innym kraju
Przykładowe dokumenty, które mogą być istotne to

dokumentacja potwierdzająca powiązania rodzinne
umowa o pracę
powiązania mieszkaniowe (np. umowa najmu) lub rejestracja w ewidencji ludności
dokumentacja potwierdzająca dojeżdżanie pomiędzy Norwegią a innym krajem.


I odpowiedź od Toll mailem na to samo pytanie o uzytkowanie auta z PL

Persons who are resident in Norway, but have a spouse or a child aged under 18 resident abroad, may use foreign-registered motor vehicles unlimited in Norway according to current regulations. The condition is that he or she regularly visits the spouse or child abroad, normally at least once a month. A further requirement is that the person has a common domicile with the persons abroad. If you satisfy these conditions, you need not apply to the Norwegian Customs and Excise for a driving permit. You should have documentation in the vehicle showing that you satisfy the conditions.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok