Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Feriepenger - Norwegia

Czytali temat:
Agata Dymna (427 niezalogowanych)
10 Postów
Karolina K
(malo0)
Wiking
Witam.
Mam problem odnośnie odzyskania feriepenger.
Pracowałam w firmie 4 miesiące w 2012 roku i 4 miesiące w 2013.
W 2013 zwolniłam się z pracy i dostałam w maju feriepenger myśląc, że to za rok 2012.
Czekałam teraz cały czerwiec na feriepenger za rok 2013 i otrzymałam wiadomość, że zostało one wypłacone w maju zeszłego roku.
dobrze myślę, że nie mam wypłaconego jednego feriepenger ? czy jestem w błędzie
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
41 Postów
Doradca MultiNOR
(doradcamultinor)
Nowicjusz
malo0 napisał:
Witam.
Mam problem odnośnie odzyskania feriepenger.
Pracowałam w firmie 4 miesiące w 2012 roku i 4 miesiące w 2013.
W 2013 zwolniłam się z pracy i dostałam w maju feriepenger myśląc, że to za rok 2012.
Czekałam teraz cały czerwiec na feriepenger za rok 2013 i otrzymałam wiadomość, że zostało one wypłacone w maju zeszłego roku.
dobrze myślę, że nie mam wypłaconego jednego feriepenger ? czy jestem w błędzie


Jeśli jest ciągłość zatrudnienia, feriepenger za poprzedni rok podatkowy jest wypłacane w roku następnym, w okresie przedwakacyjnym (maj-czerwiec). W związku z tym, należy wyjść z założenia, że wypłacona w 2013 kwota dotyczyła roku 2012, za który zostało wypracowane feriepenger.

Jednakże w momencie, gdy pracownik odchodzi z firmy, pracodawca jest zobligowany do uregulowania zaległych wynagrodzeń, w tym również feriepenger.

Sugeruję więc, aby Pani sprawdziła, czy wypłacona w maju 2013 kwota nie była łączną kwotą feriepenger za 2012 + feriepenger za 2013 (w związku z Pani odejściem z firmy).

Kwota feriepenger wynosi na ogół 10,2% rocznego dochodu brutto, chyba że w umowie ustanowiono wyższą stawkę (np. 12%).

Więcej informacji: www.multinor.no
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok