Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Podwójne obywatelstwo - Norwegia

1 Post
Gregory Greg
(GregGregory)
Wiking
Dwa lata temu, ubiegałem się o norweskie obywatelstwo, moje podanie zostało rozpatrzone pozytywnie, lecz aby dopełnić wszystkich formalności musiał bym zrzec się polskiego obywatelstwa, czego nie chciałem uczynić. Ostatnio w napotkanym artykule wyczytałem ze są pewne wyjątki, kiedy państwo norweskie zgadza się na podwójne obywatelstwo:
” Kwestie podwójnego obywatelstwa
W myśl wprowadzonego kilka lat temu przepisu, osoba przyjmująca norweskie obywatelstwo powinna zrzec się dotychczasowego. Od tej zasady są jednak wyjątki, które niekiedy mają zastosowanie w przypadku Polaków. Nie trzeba się zrzekać dotychczasowego paszportu, o ile wiąże się to z drogą lub czasochłonną procedurą. Polska procedura zrzeczenia się obywatelstwa przypomina biurokratyczny koszmar i tylko nieliczni są na tyle zdeterminowani, by ją zakończyć. Rocznie polskich paszportów zrzeka się około 200 osób, bowiem urzędnicy wymagają wielu dokumentów oraz opłaty początkowej w wysokości 1000 złotych. Czy zatem trzeba się zrzekać polskiego obywatelstwa chcąc być w świetle prawa Norwegiem, czy nie? Zapytaliśmy o to Urząd Imigracyjny.
25 września tego roku otrzymaliśmy odpowiedź od przedstawiciela prasowego Norweskiego Urzędu Imigracyjnego, Åsmunda Eide. Nie ma jednoznacznej reguły dotyczącej Polaków. Podobnie jak inni cudzoziemcy, powinni się zrzec swojego pierwotnego obywatelstwa, jednak zamiast tego, mogą przedstawić dowód, iż jest to dla nich procedura zbyt droga lub zbyt czasochłonna. Każdy tego rodzaju wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.
Z informacji UDI wynika, iż w roku 2010 tylko 35 wniosków Polaków o nadanie norweskiego obywatelstwa rozpatrzono pozytywnie, a aż 80 negatywnie. Połowa odmów wiązała się z faktem, iż aplikujący wciąż posiadał polskie obywatelstwo.
W roku 2011 (do sierpnia) sytuacja przedstawia się zgoła inaczej: 47 wniosków rozpatrzono pozytywnie, a 19 negatywnie. W ocenie UDI może to wynikać z tego, iż w ostatnim czasie strona polska nieco uprościła procedurę zrzekania się polskiego obywatelstwa.”
Bardzo proszę o namiary jakiejś firmy/organizacji, która byłaby w stanie napisać fachowe, odpowiednio uargumentowane podanie, które mógłbym przedstawić do UDI w celu uzyskania podwójnego obywatelstwa

Pozdrawiam
gp1@op.pl
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Agnieszka Polak
(vinja)
Wiking
Albo rybki albo akwarium zdecyduj sie.Droga do zrzeczenia sie obywatelstwa polskiego wcale takim horrorem biurokratycznym nie jest wiec nie kombinuj.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
najlepszym będzie lekarz psychiatra
który wystawił Jarosławowi Kaczyńskiemu pozytywną opinię
w przypadku ubiegania się przez owego o pozwolenie na broń
ten człowiek "lekarz" wszystko potrafi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
GregGregory napisał:
w ostatnim czasie strona polska nieco uprościła procedurę zrzekania się polskiego obywatelstwa
Teraz jedyne co ci pozostaje, to udowodnic, ze masz zoro dochodu, wiec cie nie stac na "opłate początkowa w wysokości 1000 złotych".
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia Janowska
(maniakalnie)
Początkujący
ÆNie trzeba się zrzekać dotychczasowego paszportu, o ile wiąże się to z drogą lub czasochłonną procedurą.Æ

czy ktos się orientuje, czy istnieją jeszcze inne powody dla ktorych mozna nie zrzekac sie obywatelstwa polskiego ubiegając się o norweskie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
maniakalnie napisał:
ÆNie trzeba się zrzekać dotychczasowego paszportu, o ile wiąże się to z drogą lub czasochłonną procedurą.Æ

czy ktos się orientuje, czy istnieją jeszcze inne powody dla ktorych mozna nie zrzekac sie obywatelstwa polskiego ubiegając się o norweskie?

Nie masz dochodow.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia Janowska
(maniakalnie)
Początkujący
Elise napisał:
maniakalnie napisał:
ÆNie trzeba się zrzekać dotychczasowego paszportu, o ile wiąże się to z drogą lub czasochłonną procedurą.Æ

czy ktos się orientuje, czy istnieją jeszcze inne powody dla ktorych mozna nie zrzekac sie obywatelstwa polskiego ubiegając się o norweskie?

Nie masz dochodow.



kurde, slabo.
mialam nadzieje,ze sa jeszcze inne wyjatki. jakies interesy zyciowe w polsce,czy coś tego typu.

dzieki za odpowiedz!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
281 Postów

(grzes333)
Stały Bywalec
osoba bez dochodow nie dadza obywatelstwa
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
grzes333 napisał:
osoba bez dochodow nie dadza obywatelstwa
Alez dadza. I znam takie osoby, zeby nie bylo, ze to tak z powietrza.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
98 Postów
Kasia Janowska
(maniakalnie)
Początkujący
przykro mi ze tak cie skrzywdzil ktos lub cos w tej polsce.

mi tam polski paszport sie przyda bo mam i miec bede w polsce sporo spraw. Za to mieszkajac dlugo w norge paszport tez by nie zaszkodzil. stad moje pytanie. moze zmienia prawo za jakis czas.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok