Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Jak kupic samochód w Norwegii? - Norwegia

12 Posty
Tomek Drzewiecki
(Lecter)
Wiking
Witam. Zamierzam w przeciągu kilku dni kupić samochód na norweskich tablicach. I mam kilka pytań z tym zwiazanych. Jak wygląda cały proces przerejestrowywania samochodu?(Jaki jest tego koszt, gdzie muszę iść żeby to zrobić, czy jest jakaś szybka droga załatwienia tego). Po drugie, jak mam załatwić
ubezpieczenie samochodu w Norwegii, skoro znam tylko podstawowy angielski, a nie sądzę żebym umiał dobrze dogadać się z ubezpieczycielem. No i czy oprócz tych dwóch rzeczy muszę jeszcze załatwić jakąś sprawę? Chodzi mi o najłatwiejszą i najszybszą drogę załatwienia wszystkich formalności zwiazanych z kupnem samochodu w Norwegii, gdyż niedługo po zakupie będę musiał wrócić na dłuższy czas do Polski a auto będzie używane przez mojego kolegę. Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź. Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
28 Postów
Darek ...
(Vikingdar)
Wiking
Wychodze z zalozenia ze chcesz kupic uzywane auto...
Jak juz znajdziesz, zdecydujesz sie na i zakupisz konkretny samochod to zeby go zarejestrowac musisz najpierw oplacic ubezpieczenie...
Jest cale mnostwo firm ubezpieczeniowych i zeby dostac najkorzystniejsza cene musisz zrobic "telefoniczna runde" i popytac... Niektore ubezpieczalnie uwzgledniaja znizki z PL, przy zalozeniu ze przedstawisz im przetlumaczone na norweski lub angielski oswiadczenie z polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego o Twoich znizkach....
Jak juz sie ubezpieczysz to w ciagu kilku sekund Biltilsynet bedzie mialo te informacje w swoim systemie i wtedy bedziesz mogl przerejestrowac swoj samochod. Oplata za przerejestrowanie jest uzalezniona od wieku i wagi auta.
Ponizej masz wykaz tych zaleznosci (wklajam tylko te czesc dla aut osobowych):

Omregistreringsavgift:
Egenvekt (typegodkjent) t.o.m. 800 kg
Årstall Pris
- 1998 1557,-
1999 - 2006 3340,-
2007 4996,-
2008 6628,-
2009 - 2010 8749,-
Egenvekt (typegodkjent) over 800 kg t.o.m. 1 200 kg
Årstall Pris
- 1998 1557,-
1999 - 2006 4767,-
2007 6877,-
2008 9290,-
2009 - 2010 11947,-
Egenvekt (typegodkjent) over 1 200 kg t.o.m. 1 600 kg
Årstall Pris
- 1998 1557,-
1999 - 2006 6628,-
2007 9754,-
2008 13344,-
2009 - 2010 17180,-
Egenvekt (typegodkjent) over 1 600 kg
Årstall Pris
- 1998 1557,-
1999 - 2006 8574,-
2007 12560,-
2008 17180,-
2009 - 2010 22248,-


Definitywnie zaleta jest znajomosc jezyka norweskiego badz tez angielskiego. Jezeli uwazasz ze sam sobie nie poradzisz to popros kogos kto dobrze wlada jednym z jezykow i na pewno sie uda!

Powodzenia!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
33 Posty
sylwek Malishito
(simontl)
Nowicjusz
hej mozna to jeszcze zalatwic prosciej w dowodzie nr2 jest czesc ktora sie odrywa i wypelnia dane kupujacego to i dowod nr 1 wzuca sie do skrzynki w urzedzie <statens costam > w miedzy czasie idziesz z dowodem nr2 do firmy ubezpieczeniowej i ubezpieczasz wtedy ci przesla dowod juz na twoje nazwisko i rachunek do zaplacenia za przerejstrowanie ps. wiekszosc firm ma na swojej stronie kalkulator do szybkiego obliczenia skladki ubezpieczenia ja ostatnio przenioslem sobie do storebrandt
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
28 Postów
Darek ...
(Vikingdar)
Wiking
owszem, to dobra alternatywa...
jednakze wymaga nieco dluzszego czasu..
przy zalozenie ze sie zna jezyk cale przerejestrowanie mozna zalatwic telefonicznie i internetowo w niespelna 1-2 godz...
niemniej jednak powyzszy sposob (wysylkowy) jest calkiem ok alternatywa
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Wiking
Hej. Wiem, ze temat juz dosc nieaktualny, ale moze ktos moze mi podpowiedziec. Sprzedalam auto na norweskich blachach. Kupujacy uparl sie abym to ja zaplacila przerejestrowanie. Wiem, ze musze dostarczyc "Melding om eierskifte" do Trafikkstasjon. Nie mam mozliwosci jechac tam osobiscie, dlatego wysle to poczta. Teraz tak sie zastanawiam do kogo trafi faktura do oplacenia rejestracji. Czy ktos wie o co mi chodzi?)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Jak to uparł się? zmusił cie do zapłaty przystawiając pistolet do głowy?

Nie pasuje to nie kupuj i tyle...


Jak wpiszesz jego dane w części dowodu nr.2 i wyślesz to razem z dow. nr.1 do statensvegens to on dostanie rachunek za przerejestrowanie, bo niby kto miałby dostać rachunek za to???


Jak sąsiad sobie kupi auto to też za niego zapłacisz koszty przerejestrowania???
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
4104 Posty
Yatsek :)
(Yatsek)
Maniak
golewicz napisał:
Hej. Wiem, ze temat juz dosc nieaktualny, ale moze ktos moze mi podpowiedziec. Sprzedalam auto na norweskich blachach. Kupujacy uparl sie abym to ja zaplacila przerejestrowanie. Wiem, ze musze dostarczyc "Melding om eierskifte" do Trafikkstasjon. Nie mam mozliwosci jechac tam osobiscie, dlatego wysle to poczta. Teraz tak sie zastanawiam do kogo trafi faktura do oplacenia rejestracji. Czy ktos wie o co mi chodzi?)
idac do urzedu celem przerejestrowania auta: nowy wlasciciel oplaca na miejscu albo jesli juz przyszlo GIRO to ten kogo widnieje imie i nazwisko (nowy wlasciciel)... jesli sie ugadasz ze to Ty placisz to droga wolna... wolny kraj, rob jak cchesz, plac rachunki innych osob...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok