Norweski Urząd ds. Kartografii (Kartverket) odkrywa tajemnice starych norweskich źródeł historycznych. Na jego stronie internetowej od teraz można podziwiać niepublikowane wcześniej mapy. Niektóre z nich przez wiele lat obejmowała tajemnica państwowa.

Aż 16 lat zajęły norweskim badaczom prace nad zbadaniem i przeniesieniem historycznych map do sieci. Efekty są jednak imponujące. Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może w wirtualnej bazie bazie obejrzeć aż 600 historycznych map z lat 1868-1937. Najstarszy egzemplarz przedstawia gminę Frosta w Trøndelag, najmłodszy pokazuje, jak w latach 30. wyglądało Nordland i Troms. Badacze musieli najpierw poznać pochodzenie i historię każdej z map, następnie zeskanować woluminy i umieścić wszystko w sieci, również w wersjach do pobrania na dysk!

Niektóre z map, biorąc pod uwagę czasy w których powstawały, są bardzo szczegółowe. Inne przez wiele lat trzymano w tajemnicy. Dostępne były wyłącznie dla władz państwa.

– To naprawdę unikalny materiał – przekonuje Sidsel Kvarteig, pracownik Kartverket, który współpracował przy projekcie.

Kolekcja map będzie się powiększać. Jesienią do internetowej bazy trafi kolejnych 40 egzemplarzy z lat 1882-1926. Zgromadzone przez norweskich badaczy materiały są nie tylko wspaniałym źródłem historycznym, pokazują również kunszt dawnych norweskich kartografów, którzy ręcznie i bardzo starannie nanosili kolor na wszystkie mapy.

Mapy można oglądać pod tym linkiem: www.kartverket.no/Kart/Historiske-kart/

Historiske kart www.kartverket.no